موتور ویبره ای که صدایتان را می‌شنود + عکس

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از زومیت، این بار سراغ هک جالبی می رویم که هکرها به فکر استفاده مناسب از آن هستند. ویبرافون ابزار اثبات مفهومی است که دو پژوهشگر در دانشگاه ایلینویز ساخته‌اند تا به همه نشان دهند که می‌توان موتور ویبره تلفن هوشمند یا دستبند سلامتی شما را به گونه‌ای دستکاری کرد که بتوان از آن به عنوان یک میکروفون مخفی بهره برد. البته مفهوم پشت این کار جالب بسیار ساده است. موتور ویبره از جریان الکتریکی برای تغییر میدان مغناطیسی استفاده می‌کند تا با تغییر مکان یک جرم حرکت ایجاد کند. میکروفون نیز این کار را درست در جهت عکس انجام می‌دهد در نتیجه می‌توان از این دو به طریقی مشابه هم بهره برد. به بیان دیگر امواج صوتی نیز نسخه‌ای از همین ویبره‌ها در بستر هوا محسوب می‌شوند که با دریافت آنها می‌توان سیگنال‌های معادل را به هر نقطه‌ای ارسال کرد.

موتور ویبره ای که صدایتان را می‌شنود + عکس
آنچه که در این پژوهش و اثبات مفهومی جالب توجه است کیفیت صدایی است که با این روش به دست آمده است. در حقیقت اینکه تا چه اندازه این اثبات موفقیت آمیز بوده است جای تعجب دارد. البته باید ذکر کرد که در این روش تنها اصوات با فرکانس زیر ۲ کیلوهرتز قابل دریافت‌ هستند ولی این تیم در حال کار بر روی روشی است که بتواند این گستره‌ فرکانس را وسیع تر کند. همچنین اگر دوست داشته باشید می‌توانید نمونه‌ای از این اصوات را در سایت این پروژه بشنوید.

خب، قبل از اینکه به جان تلفن هوشمندتان بیفتید و موتور ویبره‌ آن را – از سر کنجکاوی یا ترس از جاسوسی NSA یا دزدیده شدن اطلاعات شخصی خود- از جا دربیاورید! بهتر است بدانید که این روش هک هم اکنون نیاز به دستکاری سخت افزاری تلفن هوشمند برای اتصال موتور ویبره به سیستم صوتی تلفن هوشمند دارد ولی آنگونه که یکی از پژوهشگران می‌گوید از نظر تئوری می‌توان چیپ کنترل توان ابزار را به گونه دستکاری کرد که اطلاعات ولتاژی به دست آمده از موتور را به صورت امواج صوتی ترجمه کند ضمن اینکه می‌توان این کار را با دیگر ابزارهای دارای موتور ویبره -همچون دستبندهای سلامتی یا ساعت ها- نیز انجام داد.

این دو پژوهشگر تا کنون کاربری غیرقانونی از این روش نداشته‌اند و آنگونه که خود می‌گویند می‌خواهند در ادامه امکان استفاده از این روش جهت بازیابی توان صحبت افراد دارای مشکلات گفتاری با دریافت لرزش‌های کوچک تارهای صوتی استفاده کنند.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید