موسیقی نواحی در شهرهای مختلف مورد استقبال است

0

گیگر:

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد درباره این‌که آیا امکان برگزاری کنسرت موسیقی نواحی در شهرهایی که امامان جمعه در آن‌ها به برگزاری کنسرت معترض هستند وجود دارد؟ گفت:‌ من درباره هر شهر مشخصی اظهار نظر نمی‌کنم.

به گزارش بولتن نیوز٬ فرزاد طالبی در این‌باره توضیح داد: تا جایی که من از شهرهای مختلف اطلاع دارم،‌ موسیقی نواحی ما در آن‌ها مورد استقبال است و تفکرات مختلف عمدتا در این زمینه وحدت دارند که موسیقی نواحی نوعی موسیقی قابل دفاع، هویتی و ارزشی است.

فرزاد طالبی

او درباره تهیه‌ی آلبومی از جشنواره موسیقی نواحی که چند سال پیش هم پیروز ارجمند – مدیرکل سابق دفتر موسیقی – وعده انتشار آن را در هشتمین دوره جشنواره موسیقی نواحی داده بود، اظهار کرد:‌ جشنواره موسیقی نواحی بعد از چند سال تعطیلی، اردیبهشت‌ماه 1395 برگزار شد و مدت‌ها بین هشتمین و نهمین دوره جشنواره وقفه افتاده بود و برگزار نشد.

وی ادامه داد: ما بعد از چند سال تعطیلی، امسال آن را برگزار کردیم. یکی از آیتم‌هایی که امسال به جشنواره موسیقی نواحی اضافه کردیم، بحث تولیدات است، به این مفهوم که تمام کارها و اجراها و بخش مسابقه‌ای فیلمبرداری شد.

او بیان کرد:‌ امسال جشنواره موسیقی نواحی در ۹ شهر استان کرمان برگزار شد و با استقبال خوبی مواجه شد و آن را به تقویم آوردیم تا در سال‌های آینده نیز برگزار شود. تولیدات این جشنواره در حال حاضر وجود دارد و تا پایان امسال با کمک انجمن موسیقی در دسترس عموم قرار می‌گیرد و مردم می‌توانند آن را تهیه کنند. تا کنون نیز تدوین برخی از بخش‌ها انجام شده است.

وی در پاسخ به این‌که آیا قرار است هفته‌های موسیقی در تهران در برج آزادی برگزار شود؟ توضیح داد: برج آزادی، نماد تهران است و اگر نگوییم به‌عنوان یکی از نمادهای اصلی کشور به‌شمار می‌آید، حداقل می‌توانیم آن را نماد تهران بدانیم. همچنین این بنا در ورودی تهران واقع شده و محل رفت‌وآمد مسافران است. ضمن آن‌که امکانات داخلی برج بسیار خوب است. از طرفی، گالری‌های مختلفی دارد و فضای آن دیدنی است. 

طالبی افزود: در هفته گذشته، نخستین هفته‌ی موسیقی نواحی را در برج آزادی برگزار کردیم و امیدواریم تا پایان امسال بتوانیم هفته‌ی دوم آن را هم برگزار کنیم، البته امکان  دارد به مسیر پرترافیک جشنواره‌ها در شش‌ماه دوم سال برخورد کنیم و این اتفاق نیفتد. از طرفی برای آن‌که با هفته‌ی موسیقی نواحی برخورد نکنیم و به آن آسیبی وارد نشود، باید زمانی را بگذاریم تا این هفته، بیشترین زمان بازدید را داشته باشد. شاید فروردین‌ماه بتوانیم دومین هفته‌ی آن را برگزار کنیم.

 مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد گفت: برنامه‌ای که در دفتر موسیقی روی آن کار می‌شود، این‌طور است که همین مجموعه‌ای که در هفته موسیقی برنامه اجرا می‌کند، بتواند با تغییراتی، در هفته‌ای دیگر نیز اجرا داشته باشد. نهمین جشنواره موسیقی نواحی موجب شد بتوانیم این گروها را به خوبی شناسایی و ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار کنیم تا بتوانند تا پایان امسال و سال آینده، در مراکز استان‌ها اجرا داشته باشند. سعی ما این است که این اتفاق دوبار در تهران رخ دهد، وگرنه ممکن است این کنسرت‌ها در طول سال، چندبار در مراکز استان‌های مختلف انجام شود، زیرا ایران فقط شامل تهران نیست و امیدواریم بتوانیم تنوع و کثرت گروه‌های مختلف موسیقی نواحی ایران را به شهرهای بزرگ هم معرفی کنیم. در نتیجه، برنامه‌ای که ریختیم این‌طور است که این برنامه‌ها در شهرهای بزرگ برگزار شوند.

او همچنین درباره مشترکات هفته موسیقی نواحی با جشنواره موسیقی نواحی، توضیح داد:‌ در جشنواره موسیقی نواحی بحث رقابت و داوری مطرح است؛ اما در هفته‌ی موسیقی، بحث داوری و رقابت وجود ندارد و فقط ارائه آن مهم است که در این مسیر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت مالی می‌کند که موسیقی نواحی گردش اقتصادی مناسب‌تری داشته باشد تا بتواند ادامه‌ی حیات دهد. این وظیفه هفته‌های موسیقی در تهران و سراسر کشور است.

طالبی در پاسخ به این‌که آیا در آینده در کنار هفته موسیقی نواحی، بخش آیینی هم اضافه می‌شود؟ توضیح داد: برای هرکدام از جشنواره‌های موسیقی نواحی، یک تِم پیشنهاد می‌کنیم، برای مثال در جشنواره‌ای که اردیبهشت‌ماه برگزار شد، تِم شادمانه را داشتیم، زیرا شادمانه‌ها گونه‌ای از موسیقی نواحی هستند. انواع مختلف دیگری هم وجود دارد که می‌تواند تِم‌های جشنواره‌های سال آینده براساس آن شکل بگیرد. ما هفته موسیقی نواحی را عمدتا براساس ارتباط با مخاطب قرار می‌دهیم. مد نظر داریم موسیقی نواحی امکان ارائه به افراد با زبان و لهجه دیگر را هم فراهم و بتواند حداکثر مخاطب را جلب کند. عمدتا اجراهای هفته موسیقی نیز به این شکل بوده و توانسته است، ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کند.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید