موفقیت دانشمندان ایرانی در کشف واکسن سرطان

0

سرپرست مرکز تحقیقات سرطان پژوهشگاه ابن سینا گفت: در این پژوهشگاه تاکنون 7 واکسن کاملا ایمن برای سرطان سینه و برخی از انواع سرطانهای خون کشف شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ حجت اله ربانی سرپرست مرکز تحقیقات سرطان پژوهشگاه ابن سینای جهاد دانشگاهی صبح امروز در نشست خبری پروژه ملی واکسن  که در محل پژوهشگاه ابن سینا  برگزار شد، اظهار داشت: پس از 15 سال تحقیق بالاخره دانشمندان ایرانی موفق به کشف واکسن سرطان شدند.

وی نوع نگاه متفاوت و غیر مرسوم به مقوله سرطان را کلید موفقیت این پژوهش خواند و تصریح کرد: بر خلاف تصور دانشمندان جهان ما معتقدیم سرطان یک بیماری ژنتیکی نیست.

وی ادامه داد: کشف مولکولهای پروتیینی مخصوص سلولهای بنیادی سرطان و تولید برخی آنتی بادیهای مناسب برای شناسایی این مولکولها  گام اولیه و مهم این پروژه محسوب شده که دانشمندان ما برای بررسی عملکرد واکسن ، آن را برروی 120 موش ماده آزمایش کردند.

ربانی یاد آورشد: 5 میلیون سلول سرطانی روی 12 گروه 10 تایی موش ماده با سن 6 تا 8 هفته در این مدت تزریق شده است.

وی عنوان کرد: با توجه به 12 نوع واکسن تزریق شده به این 12 گروه موش پس از رشد تومورهای سرطانی ، در 7 دسته از آنها تومور به کلی نابود شده، در 3 گروه با نابودی 50 درصد و در 2 دسته باقی مانده واکسن ها هیچ تاثیری نداشتند. 

این خبر در حال تکمیل است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید