مک‌لارن علاقه‌ای به بازار SUV ندارد!

0

محبوبیت خودروهای SUV روز به روز در حال افزایش است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا وارد بازار رقابتی این خودروها شده‌اند. این بازار به حدی داغ است که برندهایی که در زمانی اصلا نمی‌توانستیم تصور کنیم که به این تیپ بدنه تمایل پیدا کنند، در عین ناباوری محصولاتSUV خود را رونمایی کردند، برندهای لوکس استون مارتین، بنتلی، لامبورگینی، مازراتی و رولز رویس برترین این شرکت‌ها محسوب می شوند.

شاید تعداد شرکت‌هایی که علاقه‌ای به این بازار ندارند اندازه انگشتان یک دست باشد که مک‌لارن یکی از آنها است. در زمان معرفی مک‌لارن مدل ۵۷۰ GT، رئیس ارتباطات جهانی مک‌لارن، وین بروس خیال همگان را راحت کرد و گفت که این شرکت بریتانیایی به ساخت SUV حتی فکر هم نمی‌کند. بر همین اساس مک‌لارن با قدرت تمام به گسترش خودروهای پر سرعت خود خواهد پرداخت و تولید SUV می‌تواند مانع دستیابی کمپانی به اهداف خود شود. به علاوه مک‌لارن دوران بسیار خوبی را با برنامه کاری خود سپری می‌کند. طی سه سال گذشته سود زیادی کسب نموده و در حال ساخت مدل‌های جدید از خودروهای خود است.

mclaren-has-no-inten_800x0w

مسلما مهمترین دلیل این تصمیم مک‌لارن مشتریان این شرکت هستند. چرا که آنها نمی‌خواهند که این شرکت یک SUV بسازد. شاید توجه به اعتراضات و خواسته‌های مشتریان در بازار تجاری شرکت‌های بزرگ نقشی نداشته باشد، اما مک‌لارن هنوز خودش را یک برند کوچک می‌داند که بر پایه مخاطبانش استوار است، بنابراین گوش‌دادن به حرف مشتریان برای آنها اهمیت دارد.

اصالت برند چیزی است که مک‌لارن به‌دنبال آن است و زمانی که سایر برندهای جهان وارد بازار شاسی‌بلندها شده‌اند، مک‌لارن به عدم ورود به این بازار معتقد است و روی آن پا فشاری می‌کند. این رفتار و استقامت از کمپانی‌های فراری و مک‌لارن انتظار عجیبی نیست. آن‌ها سعی می‌کنند بهترین سوپرخودروهای جهان را با سرعت باورنکردنی بسازند و طرفداران این برندها علاقه زیادی به SUVها ندارند. همچنین هردو شرکت فراری و مک‌لارن کاملا مستقل هستند و مجبور نیستند مانند لامبورگینی و بنتلی گوش به فرمان شرکت اصلی باشند.

2016-mclaren-570gt_600x0w

اوضاع مک‌لارن به‌شدت خوب است، بنابراین هیچکس نمی‌تواند به تصمیم این برند بریتانیایی ایرادی بگیرد. شاید اگر بعدها این شرکت با رکود مالی و فروش روبرو شود و یک کمپانی بزرگتر، مک‌لارن فعلی را خرید، تصمیمات به گونه‌ای پیش بروند که این شرکت به بازار SUV ها تمایل پیدا کند. اما به‌نظر می‌رسد این رکود با سیاست‌های فعلی مک‌لارن خیلی دور باشد و عمر ما به آن قد ندهد. مسئولان مک‌لارن با سیاست مشتری مدارانه خود توانسته‌اند جایگاه غیرقابل تصوری برای خود دست و پا کنند که بسیاری از شرکت‌ها حسرت جایگاه مک‌لارن را می‌خورند. بنابراین ما و شما باید به آینده این شرکت چشم بدوزیم و منتظر ابر خودروهای پر سرعت آینده مک‌لارن باشیم.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید