میان پینگ من تا پینگ گردون تفاوت از زمین تا آسمان است! چرا با افت سرعت اینترنت مواجهیم؟

0

میان پینگ من تا پینگ گردون تفاوت از زمین تا آسمان است! چرا با افت سرعت اینترنت مواجهیم؟

روزی نیست که گله و شکایتی از وضعیت اینترنت در کشور وجود نداشته باشد. واقعا آرزوی داشتن اینترنت پایدار و پر سرعت از آن مواردی است که بر جوانان عیب نیست. قطع شدن های پی در پی، کندی سرعت و صد البته مسدود بودن بسیاری از سایت ها که باعث شده کاربران بخواهند به هر طریقی نظارت را دور بزنند و همین هم باعث کندتر شدن اینترنت می شود، همه و همه از مشکلات کاربران اینترنت داخلی هستند. جالب اینجاست که شکایت های پر شمار تنها محدود به یک یا دو سرویس دهنده هم نیستند و معمولا همه با آنها دست به گریبانند. قطع و وصل شدن مکرر سرویس تلگرام و مصرف به اصطلاح غیر منطقی حجم اینترنت نیز از دیگر مواردی هستند که اخیرا درباره آنها حرف و حدیث هایی وجود دارد. این روزها باز هم بازار منتشر شدن اخبار درباره کاهش سرع اینترنت داغ است. اما این صحبت ها تا چه مبنای منطقی دارند و آیا اصلا کاهش سرعت اینترنت یک موضوع واقعیست یا دلایلی غیر از ارتباطات زیرساخت و موارد مشابه آن دارد؟

عمده مشکلاتی که کاربران اینترنت در چند وقت اخیر مطرح کرده اند، پینگ بالا و عدم لود شدن تصاویر در تلگرام است. درباره لود نشدن تصاویر در تلگرام نمی توان علت را کند شدن سرعت اینترنت در کشور دانست. چون به هر حال ساز و کار برخورد و مقابله با شبکه های اجتماعی و قضیه فیلترینگ هوشمند ارتباطی به سرعت سراسری ندارند و می توان به وسیله آنها تنها موارد خاصی را محدود کرد. پس بهتر است برای مشخص شدن وضعیت سرعت اینترنت، پینگ را بررسی کنیم. اگر بخواهیم ساده صحبت کنیم، هر چقدر عدد پینگ پایین تر باشد یعنی وضعیت اینترنت شما بهتر است. در تصویر زیر یکی از این شرایط با پینگ خوب را مشاهده می کنید:

 پینگ

همان طور که می بینید پینگ برای وب سایت سخت افزار به طور متوسط 165ms و برای وب سایت گوگل 12ms است (واقعا این عدد حسرت بر انگیز است!). حالا اجازه بدهید پینگ های مختلف با سرویس دهنده های گوناگون در نقاط مختلف کشور را بررسی کنیم. این تصویر متعلق به سرویس شاتل در شهر تهران است. همان طور که می بینید متوسط پینگ برای وب سایت سخت افزار و وب سایت گوگل هر دو 171ms است که البته بدون در نظر گرفتن گوگل در شرایط ایده آل، پینگ خوبی در داخل کشور به حساب می آید:

 پینگ

مورد بعدی متعلق به آسیاتک و در شهر تنکابن است. همان طور که می بینید پینگ ثبت شده برای وب سایت سخت افزار عدد متوسط 403ms را نشان می دهد که نمی توان به آن لقب خوب داد:

 

این یکی مربوط به سرویس مخابرات در تهران است که باز هم برای وب سایت سخت افزار در حدود 160ms و برای گوگل میانگینی در حدود 120ms را نشان می دهد که نتایج آبرومندانه ای به حساب می آیند:

 پینگ

مورد آخر سرویس پارس آنلاین در شهر رشت است که برای گوگل میانگین 150ms و برای وب سایت سخت افزار میانگین 167ms را ثبت کرده است. می بینید که در این مورد هم وضعیت آنقدرها بد نیست:

 پینگ

حالا اگر این نتایج را در کنار گفته های معاون نظارت سازمان تنظیم مقررات رادیویی بگذاریم که دیروز اعلام کرده بود “در حال حاضر مشکل خاصی در شرکت‌های ارائه‌کننده اینترنت وجود ندارد و لازم است اگر فردی احساس مشکل می‌کند از طریق سامانه 195 مشکل خود را پیگیری کند” خواهیم دید که پر بیراه هم نگفته اند و نمی توان مشکلی سراسری را برای کل کشور در نظر گرفت. برای مثال سرعت شما به فاصله از مرکزی که از سرویس آن استفاده می کنید ارتباط مستقیم دارد. با این حال اگر احساس می کنید سرعت اینترنت شما به طور مداوم با کاهش مواجه شده و یا قطعی زیادی در مدت اخیر مشاهده کرده اید می توانید با همان شماره ای که اعلام شده تماس بگیرید تا رسیدگی شود.

یک نکته هم باید برای موضوع مصرف زیاد و غیرمنطقی حجم اینترنت عنوان کرد. معمولا کاربران در چنین شرایطی اولین مقصر ماجرا را شرکت های سرویس دهنده می دانند. اما در بیشتر موارد این طور نیست. برای مثال اگر از اینستاگرام استفاده می کنید حتما می دانید که اخیرا آنها عنوان کردند کیفیت تصاویر پست شده روی شبکه را افزایش داده اند. یعنی برای مثال اگر قبلا باز شدن هر عکس 500 کیلوبایت حجم اینترنت شما را مصرف میکرد حالا این عدد بسته به اکانتی که عکس ها را آپلود می کند می تواند تا 1 و 2 مگابایت هم برسد. پس بهتر است برنامه ای مانند my data manager را روی گوشی نصب کنید تا از میزان حجم مصرفی هر برنامه مطلع شوید. با استفاده از این برنامه به آمار جالب و تکان دهنده ای هم می رسید. برای مثال باز کردن یک وب سایت خبری و چند دقیقه جست و جو در آن با استفاده از مرورگر کروم می تواند تا 10 مگابایت هم حجم مصرف کند.

وضعیت اینترنت شما چطور است؟ آیا اخیرا با مشکلی در استفاده از آن مواجه شده اید؟ می توانید برای مقایسه با سایر کاربران در نقاط دیگر کشور، پینگ وب سایت های گوگل و تلگرام را گرفته و آن را در بخش کامنت ها قرار دهید.

 

در نظرسنجی بهترین تلفن هوشمند سال 2015 به انتخاب کاربران وب سایت سخت افزار شرکت کنید! برای ثبت رای و آگاهی از روند اجرای مسابقه می توانید از صفحه ویژه این مسابقات دیدن کنید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید