ناتو از تصمیم اوباما مبنی بر تمدید حضور نظامیان امریکا در “افغانستان” استقبال کرد

0

خبرگزاری میزان – دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با استقبال از تمدید نیروهای آمریکا در افغانستان اعلام کرد که این سازمان در دو یا سه هفته آینده تصمیم های مهمی را در باره دامنه ماموریت نیروهای خود در افغانستان اتخاذ خواهد کرد.

ناتو از تصمیم اوباما مبنی بر تمدید حضور نظامیان امریکا در به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان؛  “ینس استولتنبرگ” با انتشار اطلاعیه ای افزود: من از تصمیم باراک اوباما که ایالات متحده شمار نیروهای حاضرش را در افغانستان تا سال 2016 و حضور قابل ملاحظه ای را پس از 2016 نیز حفظ خواهد نمود، استقبال می کنم.

وی گفته است که این تصمیم مهم راه را برای حضور پایدار متحدان و شرکای ناتو در افغانستان هموار می سازد و نشان دهنده تعهد پایدار متحدان ناتو و شرکای ما در قبال افغانستان است.

استولتنبرگ افزوده است که متحدان ناتو بزودی تصمیم های کلیدی خود را در بارۀ دامنۀ ماموریت “حمایت قاطع” خواهند گرفت.

“حمایت قاطع”، عنوانی است که ناتو پس از خروج حدود 120 هزار نظامی این سازمان، برای حضور جدید خود در افغانستان، برگزید و هدف از این حضور را آموزش، تجهیز و کمک به نیروهای امنیتی افغان در نبرد با طالبان، اعلام کرده است.
 
دبیر کل ناتو پس از تمدید حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان گفته است که ما همچنان به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان برای حفظ دستاوردهای مشترک چندین سالۀ در این کشور ادامه می دهیم.

اظهارات استولتنبرگ در حالی مطرح می شود که ناامنی، آدم ربایی، عملیات انتحاری در ماه های گذشته، از استان های مرزی افغانستان به کابل، پایتخت این کشور نیز گسترش یافته و موج بی سابقه ای از مهاجرت جوانان، کشور را فراگرفته است.

گروه طالبان نیز ششم مهر ماه امسال با حمله گسترده به شهر قندوز مرکز استانی به همین نام در شمال شرق افغانستان و همجوار با تاجیکستان، توانست این شهر را در کمتر از 12 ساعت به تصرف خود درآورد.

رییس جمهوری امریکا شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که در سیاست خود برای خروج نظامیان این کشور از افغانستان تجدید نظر کرده و ماموریت نیروهای آمریکایی را برای بعد از سال 2016 نیز تمدید خواهد کرد.

اوباما افزود که فعلا نیروهای آمریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند و عمده این نیروها در سه پایگاه «بگرام»، «قندهار» و «جلال آباد» مستقر خواهند شد و احتمال داد که بعد از پایان دوره ریاست جمهوری وی نیز حدود 5500 تن از نظامیان آمریکا در افغانستان باقی بمانند.

اکنون 9800 تن از نظامیان آمریکایی در افغانستان حضور دارند و اوباما پیشتر اعلام کرده بود بعد از پایان سال 2016 تعداد این نیروها به یک هزار تن کاهش خواهد یافت.

برخی از صاحب نظران می گویند تصرف شهر قندوز از سوی طالبان، بعد از 14 سال دوری آنان از قدرت، دستاویزی برای تمدید حضور نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان بوده است.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، اتحادی متشکل از 28 کشور از امریکای شمالی و اروپا است که با امضای پیمانی در 4 آوریل 1949 میلادی ابتدا بین 10 کشور اروپایی، کانادا و ایالات متحده امریکا در واشنگتن، تاسیس شد و سپس کشورهای دیگری به عضویت آن درآمدند. مقر این سازمان شهر بروکسل، پایتخت بلژیک است.

بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، ایسلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتغال، بریتانیا، آمریکا، ترکیه، آلمان، یونان، اسپانیا، جمهوری چک، مجارستان، لهستان، بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، آلبانی و کرواسی، 28 کشور عضو ناتو هستند.
/انتهای پیام/


خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید