نامه یکصد تن از مادران و خانواده شهدا در گلایه از بی توجهی سینما به دفاع مقدس

0

به نقل از گیگر:

به گزارش سینماپرس، در تازه ­ترین واکنش به یک فیلم، اتفاقی کم ­نظیر در تاریخ سینمای ایران رخ داده و آن، ارسال نامه تقدیر به یک مدیر برای حمایت از یک فیلم بوده است. این مسئله موقعی ارزش مضاعف پیدا می­کند که بدانیم نامه، مزین به امضاء تعداد کثیری از مادران، پدران و خانواده­ های معظم شهداست.

فیلم سینمایی «خاکستر و برف» به کارگردانی «روح­ الله سهرابی» چه در زمان نمایش در جشنواره فیلم فجر و چه از آغاز زمان اکران عمومی، واکنش­ها و نظرات مثبت بسیاری را برانگیخت که از آن جمله می­توان به یادداشت­ها یا مصاحبه­ های سینماگران و صاحبنظران نام آشنایی چون دکتر احمدرضا معتمدی، رامتین شهبازی، علی شاه­ حاتمی، حبیب احمدزاده، محمدتقی فهیم، فرود عوض­ پور، جبار آذین، عباس کریمی، محمدرضا عرب، دکتر علیرضا رازقی و… اشاره کرد. اما یکی از آخرین واکنش­ها که بی­ شک مهم­ترینِ آنها نیز هست، واکنش تعداد زیادی از مادران، پدران و خانواده ­های محترم شهدا به این فیلم است که طی نامه ­ای سرگشاده خطاب به رییس سازمان بسیج مستضعفین، سردار محمدرضا نقدی به نگارش درآمده است.

در این نامه که رونوشتی از آن نیز تقدیم دفتر مقام معظم رهبری شده است، ضمن تقدیر از سردار نقدی به دلیل حمایت از تولید فیلمی چون «خاکستر و برف»، تلویحاً از بی­ توجهی سینما به ارزش­های دفاع مقدس نیز گلایه شده است. این نامه اگر چه برای تقدیر از یک فیلم است اما به نظر می­رسد فرصتی مغتنم برای کلیت سینمای کشور است که فاصله معناداری میان آن و جریانهای ارزشی ایجاد شده است و این نامه به وضوح نشانگر آن است که جریان­های ارزشی مخالف سینما نیستند بلکه با محتوایی که در این سال­ها توسط سینما به خورد مردم داده می ­شود مشکل دارند.

متن كامل نامه بدين شرح است:

بسمه تعالی

فرزند گرانقدرِ انقلاب سردار نقدی عزیز

قدردانی از شما و هم ­قطاران تان در نظام مقدس اسلامی، برای تک تک ما وظیفه است. اما از آنجایی که شخص شما جزو پیش ­قراولان مبارزه با نظام استکباری و حمایت از مظلومان جهان بوده و هستید از این رو وظیفه­ ی ما در قدردانی از شما سنگین­ تر از قبل است. این بار اما نه برای سال­های سال مبارزه و مجاهده که الحق والانصاف مثال ­زدنی است، بلکه برای حمایتتان از یک فیلم است که قدردان شما و مجموعه ­ی تحت امرتان هستیم.

«خاکستر و برف»، حرفی از دلِ ما خانواده­ ی شهداست که سال­های سال بر زمین مانده بود. با این فیلم خندیدیم، حسرت خوردیم، گریستیم و آرام شدیم. فیلمی که از روی ترحم و تحقیر نگاهمان نکرد. فیلمی که در آن مادر یک شهید قهرمان است و صبور. فیلمی که ما معتقدیم مادران و خانواده­ های شهدا را از راهی که برگزیده ­اند پشیمان و دلزده نمی ­کند و فیلمی که شجاعانه از ساحت شهید و شهادت دفاع می­کند.

هنگامی که در آیین نمایش «خاکستر و برف» برای مادران شهدای منطقه ۱۷ (دارالشهداء تهران) از جناب­عالی و مجموعه شما به عنوان تنها حمایت­ کننده از این فیلم نام برده شد، گرچه دلمان گرفت و یکبار دیگر به مظلومیت عرصه ­ی فرهنگ و بر زمین ماندنِ مطالبات همیشگی امام خامنه­ ای عزیز در استفاده از گنجینه­ ی عظیم دفاع مقدس پی بردیم اما خوشحال و مفتخر شدیم از اینکه شما مجاهدان و مبارزانِ خستگی­ ناپذیر عرصه­ های رزم، مجاهدانِ عرصه های فرهنگی نیز هستید و در زمانه­ای که تهاجم فرهنگی بیگانه از جمله عمیق ­ترین دلواپسی­ های رهبر فرزانه انقلاب است، حضور مسئولانه­ و دلسوزانه ­ی افرادی چون شما در عرصه ­ای که ظاهرا جزو وظایف ذاتی تان هم نیست، موجب دلگرمی است و قدردانی از شما که شرایط و امکانات تولید چنین اثر تأثیرگذار و ارزشمندی را فراهم آورده ­اید کمترین وظیفه­ ی ماست.

امیدواریم در مسیر پیش رو، سرافرازانه گام بردارید و حمایت­ هایتان روزنه ­ی امیدی باشد برای هنرمندانی که هنوز قلبشان برای ارزش­های انقلاب و دفاع مقدس می­ تپد. فرصت پیش آمده را غنیمت شمرده و از دست ­اندرکاران تهیه و تولید فیلم «خاکستر و برف» بویژه آقای «فرهاد گلی» که با سرمایه شخصی بار اصلی تولید این فیلم را به دوش کشیده و آقای «روح­ الله سهرابی» که جسورانه با نگاهی دغدغه­ مند و نجیب به چنین موضوع حساسی پرداخته است، صمیمانه تقدیر و تشکر می­ نماییم. سپاس پایانی برای آنکه یادآور شدید اینجا هنوز «مادر» حرف اول را می­زند.

باشد که سعی­تان مقبول درگاه احدیّت و موجب رضایت و شادی روح شهیدان عزیز قرار بگیرد.

 و من­ ا… التوفیق

پاسخ دهید