نام‌های پسر ایرانی

0

نی نی بان: این مطلب از راهنمای انتخاب اسم درباره اسمهای اصیل و ایرانی پسرانه است. اگر دلتان بخواهد هویت ملی فرزندتان در نامش نهفته باشد، حتما به دنبال نامی ایرانی و اصیل و تاریخی می‌گردید. تا دلتان بخواهد از این اسامی هست اما یادتان باشد به صرف فراوانی کم سراغ نام‌های عجیب و غریب نروید. پیشنهادهای نی‌نی بان را حتما بخوانید.

مِهراد
مهراد از ترکیب واژه «مِه» به معنی مِهتر یا بزرگتر و «راد» به معنی جوانمرد تشکیل شده است و در کل یعنی جوانمرد بزرگتر. در اَعلام نام یکی از نويسندگان دوره‌ ساساني كه كتابي به نام بزرگمهر ابن بختگان را نوشته هم مهراد بوده است.

پرشان
پرشان در زبان اوستایی به معنی رزمجو و دلاور است که به معنی شان والا هم آمده است.  بنابر باور مردم روستاهای پیرامون تالاب پریشان در کازرون، در زمان‌های گذشته در این منطقه پادشاهی به نام پرشان می‌زیسته است. این تالاب نام خود را از پرشان گرفته و بعدها به صورت پریشان درآمده است.

نام‌های پسر ایرانی

دانیار
دان بن مضارع مصدر دانستن و به مجاز آگاهی و دانش است و «یار» پسوند دارندگی. دانیار یعنی دارنده دانش و آگاهی و به مجاز آگاه و دانشمند. این اسم نام شخصی در داستان وامق و عذرا هم بوده است.

آرتان
در تاریخ ایران آرتان نام برادر داريوش و پسر ويشتاسپ بوده است.

بارمان
بارمان یعنی شخص محترم و لايق و داراي روح بزرگ. بارمان یکی از سرداران توراني در دوران نوذر بوده است. دلاوري توراني كه با دوازده هزار سپاه و با هديه‌هاي فراوان از سوي افراسياب به نزد سهراب فرستاده شد تا بكوشد رستم و سهراب يكديگر را نشناسند.

ماکان
به معنی شجاعت است. نام پسر كاكي از سران ديلمی که در قرن 3و 4 هجری زندگی می‌کرد، ماکان بود. او در آغاز نزد ابوالحسين ناصر در گرگان به سر مي‌برد و از سران با نفوذ او بود. مدتي هم از جانب او بر «تميشه» حكومت مي‌كرد.

مهربد
مهر یعنی مهرباني و محبت و «بُد» پسوند محافظ يا مسئول است. مهربد یعنی محافظ يا نگهبان مهرباني و محبت و به مجاز شخص مهربان.

بردیا
بردیا در اوستايي به معناي بلند پايه است. علاوه‌بر این دومين پسر كورش بزرگ و برادر كمبوجیه، سومين پادشاه هخامنشي، بردیا نام داشته. برديا ظاهرا به امر كمبوجيه كشته شد.

برنا
برنا یعنی جوان. این اسم در قدیم شاداب، ظريف، خوب، نيك و دلاور هم معنی‌می‌داده است.

کاویان
کاویان یعنی كاوياني یا منسوب به كاوه. كاوه نام شخصيت اساطيري شاهنامه و آهنگري ايراني است که بر ضد ضحاک قیام کرد. او با کمک مردم ضحاک را شکست داد و فریدون را به شاهی برگزیدند.

الوند
در اوستا الوند یعنی داراي تندي و تيزي. در اعلام هم نام كوهي در همدان و رودي در قصر شيرين الوند است.

هورام
کلمه هورام در عبری یعنی مرتفع. نام شهریار جازر که در هنگام افتتاح فلسطین بر جارز پادشاهی می‌کرد، هورام بوده است.

اهورا
در اوستايي و در اديان، به وجود مطلق و هستي بخش و خالق عالم اهورا مزدا می‌گویند.

اَرشان
در لغت یعنی دلير، دلاور و درست. نام پسر اردشير دوم و نام پسر ارته باز ارشان بوده است.

آیین
در زبان پهلوي آیین به كيش، روش، دين و شيوه‌ مناسب و مطلوب می‌گویند. آیین در قديم جلال و شكوه و عادت و خوي هم معنی مي‌داد.

سورن
سورن یا همان سورنا در قرن اول پیش از میلاد، سردار ایرانی و فرمانده سپاهیان ایران در جنگ با روم بود که به کشته شدن کراسوس امپراتور روم انجامید. علاوه‌براین يكي از خاندان هفتگانه عصر ساساني كه محل اقامت‌شان سيستان و بلوچستان بوده است، هم سورن نام داشته‌اند.

لینک مطلب

پاسخ دهید