نام های پسر مذهبی

0

نی نی بان: این مطلب از راهنمای انتخاب اسم درباره انتخاب نامهای مذهبی برای پسران  است. خیلی از والدین دل‌شان می‌خواهد برای فرزندشان نامی مذهبی انتخاب کنند و در عین حال هم دوست دارند از بین اسامی مذهبی رایج، آنهایی را انتخاب کنند که کمتر شنیده شده یا فراوانی چندانی نداشته باشد. در اینجا برخی پیشنهادهای نی‌نی‌بان برای انتخاب اسامی مذهبی برای پسر نازنین‌تان را می‌خوانید.

کسا
این نام یک نام پسرانه عربی است که درگذشته عبای ضخیم معنی می‌داد. حدیث کسا هم حدیثی معروف است که شرح گرد آمدن پیامبر اسلام (ص)، حضرت علی (ع)، حضرت فاطمه (س)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) را بیان می‌کند. این حدیث را هم اهل سنت و هم شیعیان بار‌ها نقل کرده‌اند.

نام های پسر مذهبی

برهان
درست است که این نام به عربی یعنی دليل، حجت، حجت روشن و دليل قاطع اما علاوه بر آن اصطلاحی در منطق و فلسفه هم هست. برهان که در قرآن نیز آمده نام پادشاهي از طبقات سلاطين اسلام و نام فرهنگ‌نویس ایرانی در قرن 11هجری و مولف برهان قاطع هم بوده است.

معید
معید از نام‌ها و صفات خداوند است. در عربی معید یعنی بازگشت دهنده و بازگرداننده، ماهر، زبردست و کارآزموده هم معنی می‌دهد. در قديم معید به کسی می‌گفتند كه در غياب استاد جلسه‌ درس را اداره مي‌كرده یا درس را دوباره توضیح می‌داده است.

هانی
هانی در عربي یعنی مسرور و خوشحال. نام چند نفر از مشاهير عرب و نام يكي از ياران امام حسين(ع) در كوفه هانی بوده. هانی اسمی کوتاه و خوش آهنگ برای پسرهاست که فراوانی چندانی هم ندارد.

یونا
یونا که در عبري خداوند معنی می‌دهد، نام ديگر حضرت يونس هم بوده است. البته صاحب  قاموس كتاب مقدس در ذيل مدخل يونس گفته لفظ يونا به معني كبوتر است.

مبین
این نام یکی از صفات خداوند است و در اصل به معنای روشنگر و آشكاركننده است. اما در بین مردم آشكار و هويدا و حتی نورانی و روشن هم معنی می‌دهد.

دانیال
این نام در زبان عبري به معنی قضاوت خداست، يا خدا حاكم من است. نام يكي از چهار پيغمبر بزرگ بني‌اسرائيل که اسیر شده و به بابل برده شد و در آنجا به خاطر پیشگویی‌هایی که کرد شهرت و قدرت یافت، دانیال بوده است.

ماهد
این نام به معنی گسترنده یا گستراننده است. ماهد یکی از نام‌هاي باري تعالي است و یکی از نام‌های مذهبی است که چون در فارسی زیاد تکرار نشده است، می‌توانید روی آن فکر کنید.

معین
در زبان عربي یعنی ياري کننده، كمك كننده و ياور. معین یکی از القاب امام رضا (ع) هم هست.

الیاس
الیاس نام پيغمبري از يهود و بني اسرائيل بوده كه نامش در قرآن كريم به صورت‌هاي الياس و الياسين آمده است. در اسلام الیاس يكي از چهار نبي جاويدان به شمار می‌رفته است.

معراج
معراج در عربي یعنی به بالا رفتن و عروج. در قديم به معنی تكامل هم آمده است. در اديان مختلف رفتن به سوي آسمان را معراج می‌گویند. معراج پیامبر اسلام(ص) معروف‌ترین نمونه‌ آن است.

شکور
شکور در زبان عربي یعنی شكركننده و سپاسگزار. این اسم، یکی از نام‌هاي خداوند است و پاداش دهنده‌ بندگان معنی می‌دهد.

عادل
عادل یکی از اسم‌های خداوند است. در زبان عربي یعنی دادگر یا کسی كه اعمال و رفتارش مطابق با عدالت، انصاف و قانون باشد.

لینک مطلب

پاسخ دهید