نانو حاملی از پوسته ویروس هپاتیت E برای انتقال واکسن

0

محققان از پوسته‌ی ویروس هپاتیت E و نانو ذرات ویروسی برای وارد کردن ترکیبات دارویی و واکسن به صورت خوراکی به بدن استفاده کردند.

به گزارش خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشكی  ، محققان با استفاده از پوسته‌ی ویروس هپاتیتE  موفق به ساخت نانو حاملی شدند که قادر است ترکیبات دارویی و واکسن را به بدن بیمار وارد کند. محققان دانشگاه کالیفرنیا از پوسته خالی ویروس هپاتیت E برای انتقال دارو و ترکیبات واکسن به داخل بدن استفاده کردند.

این روش روی جوندگان آزمایش شده و سرطان سینه را در آن‌ها درمان شده است.ماری استارک می‌گوید: ویروس هپاتیت E از راه دهان منتقل می‌شود،‌ از این ویژگی می‌توان برای تولید واکسن یا داروی خوراکی استفاده کرد. 

این گروه تحقیقاتی نانو ذرات ویروسی شکل ساختند که روی پروتئین این ویروس سوار می‌شوند. این ویروس فاقد DAN است، بنابراین نمی‌تواند تکثیر یافته و عفونت ایجاد کند.

محققان از این نانو ساختار برای وارد کردن ترکیبات دارویی و واکسن به صورت خوراکی به بدن استفاده می‌کنند. 

این ساختار بعد از وارد شدن به سیستم گوارش جذب شده و محتویات خود را رها سازی می‌کند. این ساختار برای حمله به تومور سرطانی نیز استفاده می‌شود.  محققان نوعی آمینواسید را به ساختار متصل کردند که این رشته‌ها می‌توانند دیگر مولکول ها را شکار کنند.

 

انتهای پیام/ 

لینک مطلب

پاسخ دهید