ناکامی پی‌درپی طالبان در “هلمند افغانستان”

0

خبرگزاری میزان – نماینده مردم هلمند در مجلس سنای افغانستان با تشریح ناکامی طالبان در چند حمله به هلمند، گفت: درگیری شدید در فرمانداری گرشک جریان دارد و نیروهای افغان با وجود جنگ فرسایشی از روحیه بالایی برخوردارند.

ناکامی پی‌درپی طالبان در  به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “نعمت‌الله پوپل” نماینده مردم هلمند در مجلس سنای افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با بیان اینکه چندین حمله طالبان در هلمند ناکام مانده است، گفت: درگیری شدید در فرمانداری گرشک جریان دارد، اما نیروهای افغان با وجود جنگ فرسایشی در این ولایت  روحیه خود را  نباخته اند.
 
وی افزود: تحرکات طالبان در نزدیک شهر لشکرگاه از چندی به این طرف افزایش یافته و به نظر می‌رسد طالبان تصمیم حمله بر مرکز ولایت هلمند را دارند.
 
این نماینده مردم هلمند در مجلس سنای افغانستان گفت: از 2 شب به این طرف شبه‌نظامیان به مراکز پلیس حومه شهر لشکرگاه حملاتی را انجام داده‌اند، اما تاکنون موفقیتی در این راستا به دست نیاورده است.
 
 
مرز پاکستان؛ فرارگاه شبه‌نظامیان
 
وی تصریح کرد: اکثر شبه‌نظامیان در هلمند تابعیت افغانستانی را نداشته و از کشورهای همچون پاکستان، ازبکستان، چچن به ولایت هلمند  عزیمت کرده اند.
 
وی با اظهار بی اطلاعی از تعداد این شبه نظامیان خارجی در ولایت هلمند، گفت: افراد تازه نفس به صفوف طالبان افزوده شده و زخمی‌های این گروه نیز از طریق مرزهای پاکستان به آن سوی مرز فرار می‌کنند.
 
 
تشدید درگیری در «گرشک»
 
وی در ادامه افزود: فرمانداری گرشگ از چندی پیش تحت تهدیدهای امنیتی شدیدی قرار گرفته و شبه‌نظامیان طالبان حملات خود را بر مواضع نیروهای افغان آغاز کرده اند و از حدود 2 شبانه روزگذشته جنگ شدیدی میان آنها و نیروهای افغان جریان دارد.
 
وی با تاکید اینکه مسئولان محلی باید به  اوضاع امنیتی تمام ولایت هلمند توجه ویژه داشته باشند، اظهار داشت: در صورت بی‌توجهی،  فرمانداری گرشک به دست طالبان سقوط خواهد کرد.
 
این عضو مجلس سنای افغانستان با بیان اینکه ساکنان گرشک در وضع نامناسبی زندگی می‌کنند، گفت: برخی خانواده‌ها از این فرمانداری فرار کرده‌اند و برخی دیگر که توانایی مالی و بشری فرار را ندارند، تحت تهدیدات شبه‌نظامیان طالبان قرار گرفته است.
 
 
تضاد رفتارهای طالبان با عرف جامعه مسلمانان
 
نعمت‌الله پوپل در ادامه سخنان خود با بیان اینکه هلمندی‌های ساکن فرمانداری گرشک در تماس‌های تلفنی از رفتارهای غیر انسانی طالبان شکایت داشتند، گفت: طالبان نه اصول و قواعد حقوق بشری را می‌دانند و نه رفتارهای آنها مطابق دین مقدس اسلام است، بلکه اکثر رفتارهای آنها در تضاد کامل با دستورات اسلامی است.
 
وی گفت: تروریست‌های حاضر در هلمند نه مسلمان هستند و نه توجهی به مبانی و دستورات اسلامی دارند، بلکه شبه‌نظامیان طالبان با دستور سازندگان خود عمل کرده و به هیچ دینی پابندی ندارند.
 
 
طالبان بزرگترین حامیان قاچاقچیان
 
این نماینده هلمندی‌ها در مجلس سنای افغانستان گفت: هر چند طالبان از سوی خارجی‌ها دستور می‌گیرند، اما تمام مخارج آن از سوی خارجی‌ها تأمین نمی‌شود، بلکه طالبان حاضر در هلمند  برای امرار معاش در قاچاق مواد مخدر دست دارد.
 
وی تصریح کرد: در زمین‌های کشاورزی مناطق تحت تصرف یا نفوذ طالبان در هلمند به صورت گسترده مواد مخدر کِشت شده و محصولات آن از سوی این گروه تا مرزهای پاکستان انتقال می‌یابد.
 
 
روحیه وطن‌دوستی نیروهای افغان رنگ نباخته  
 
پوپل در ادامه سخنان خود با اشاره به تهدیدات شدید امنیتی در این ولایت و همچنین درگیری‌های مداوم میان نیروهای افغان و شبه‌نظامیان طالبان گفت: این موارد هیچ تأثیری روی روحیه نیروهای افغان از خود برجا نگذاشته است.
 
وی تأکید کرد: نیروهای افغان با شجاعت کامل در برابر شبه‌نظامیان که ساخته و پرورده دست بیگانگان و یک پدیده وارداتی است می‌جنگند و برای نابودی آنها از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ورزند.
 
وی در عین حال هماهنگی‌های موجود میان سازمان‌های امنیتی در ولایت هلمند را مطلوب خواند و گفت: در عملیات هایی که پیش از آغاز نبرد با شبه‌نظامیان طالبان، تمام سازمان‌های امنیتی هماهنگی داشتند اکثرا موفقانه بوده است.
 
 
دورنمای خوب برای هلمند بی‌ثبات
 
نعمت‌الله پوپل در ادامه سخنان خود با بیان اینکه نیروهای افغان خوب می‌جنگند و طالبان نیز شکست می‌خورند، گفت: دورنمای امنیتی این ولایت خوب توصیف می‌شود.
 
وی تصریح کرد: هلمندی‌ها با نیروهای افغان هماهنگی و همکاری دارند و در صورت بروز تحرکات طالبانی آن را به نیروهای دولتی خبر داده و در راستای از بین بردن شبه‌نظامیان طالبان با نیروهای افغان همکاری می‌کنند.
 
وی با بیان اینکه در برخی موارد، دستور جنگ برای نیروهای افغان از سوی مقام‌های ارشد امنیتی صادر نمی‌شود، از این تعلل انتقاد کرد و گفت: اگر برای  این نیروها دستور نبرد صادر شود، تمام تروریست‌ها نابود خواهند شد و اگر تمام ارتش پاکستان نیز وارد افغانستان شوند، به شکست مواجه خواهند شد.
 
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید