نباید دنبال قهرمان باشیم/سنجش میزان شاخص های سلامت روانی در جامعه

0

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: برای حل مشکلات نباید دنبال یک قهرمان باشیم که با یک معجون همه مشکلات را حل کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، در همایشی که به مناسبت روز جهانی روانشناسی صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص سیاست های کلان سلامت و سلامت روان گفت: سلامت 4 بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی دارد که بعد روانی آن در ارتباط مستقیم با روانشناسان است؛ همچنین بعد اجتماعی و معنوی نیز در ارتباط نزدیک با این جامعه قرار دارند. 

وی افزود: شاخص های سلامت تاثیر پذیر از جامعه روانشناسی هستند، اهمیت سلامت جسمی نسبت به سلامت روان کاسته شده است. تغییر سبک زندگی با شروع شهر نشینی، افزایش سن جامعه، شروع پدیده‌هایی مثل اعتیاد و حوادث باعث افزایش نقش سلامت شده است. 

وی در خصوص سیاست‌های کلی سلامت در جامعه عنوان کرد: سیاست‌های کلی سلامت ، راهبردها و قوانین، اهمیت سلامت روان را بیش از پیش کرده است؛ به گونه‌ای که در این سیاست‌ها یک بند مجزا برای سلامت روان در نظر گرفته شده است.

 

حریرچی تاکید کرد: نباید دنبال قهرمان باشیم تا با یک معجون همه مشکلات را بر طرف کند. وضعیت فعلی جامعه ناشی از نقش دولت‌، مردم، متخصصان و کارشناسان است که نیاز به راه‌حل سیستماتیک دارد. 

سخنگوی وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه  مسئولان در رفع مسائل اعتیاد، طلاق، مصرف دخانیات و رفتارهای تنش زا پیشرفتی نداشتند.

وی تصریح کرد: همیشه مسئولان کارهای خوب را خوب توضیح می‌دهند و کارهای بد، خود به خود فراموش می‌شوند و گاهی یک دروغ آن قدر تکرار می‌شود که خودمان هم آن را باور می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه باید شاخصهای روانی را بشناسیم گفت: باید میزان شاخصهای سلامت روانی در جامعه را به دقت بسنجیم  تا بتوانیم با بحران‌های موجود مقابله کنیم و در این راستا جامعه روانشناسی نقش مهمی ایفا می‌کند. 

وی در پایان گفت: با وجود اینکه در بازه زمانی 1980 تا 2012 شاخص توسعه انسانی مبنی بر سه عنصر سلامت، آموزش و درآمد ناخالص ملی، سالانه 1.67 درصد رشد داشته است اما هنوز نسبت به کشورهای دیگر در منطقه در وضعیت مطلوبی قرار نداریم. 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید