نخستین نگاه به Resident Evil 7: از تغییر سبک تا تجربه ی کامل توسط PS VR

0

نخستین نگاه به Resident Evil 7: از تغییر سبک تا تجربه ی کامل توسط PS VR

در شرایطی که شاید نتوان لفظ پر خون و جان دار را در رابطه با بسیاری از کنفرانس های اختصاصی نمایشگاه E3 امسال به کار برد، کنفرانس شرکت سونی را می توان نه به شکل صد در صد که به نوعی از این قضیه مستثنی دانست. به این دلیل که در کنفرانس اختصاصی سامورایی ها در نمایشگاه E3 2016 تعدادی بازی کاملاً جدید به علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری معرفی گردید و حاضرین در سالن همایش چند باری توسط برگزار کنندگان این کنفرانس غافلگیر شدند. در این میان شاید یکی از این غافلگیری ها را بتوان معرفی بازی Resident Evil 7 در این کنفرانس قلمداد کرد.

 

 

تا جایی که ذهن نگارنده یاری می کند، پیش از شروع نمایشگاه E3 امسال و در طی هفته های اخیر شایعاتی به گوش می رسید مبنی بر این که هفتمین نسخه ی اصلی و شماره دار از سری Resident Evil توسط شرکت کپکام در دست ساخت بوده و در نمایشگاه E3 امسال هم حضور خواهد داشت. شایعاتی که ما نیز در قالب مطالب پیشین خود به بازتاب آن ها پرداخته بودیم. با این حال معرفی بازی Resident Evil 7 در کنفرانس اختصاصی سونی باز هم به دلایلی که در ادامه ی متن به آن ها اشاره خواهیم کرد موجبات غافلگیری حضار سالن و بینندگان غیر حاضر در این همایش را فراهم آورد. شاید بتوان مهم ترین دلیل این غافلگیری را تغییر سبک نسخه ی جدید از سری Resident Evil قلمداد کرد. به بیان دقیق تر بازی Resident Evil 7 نخستین عنوان از این مجموعه ی قدیمی خواهد بود که گیم پلی آن به طور کامل از زاویه ی دوربین اول شخص (به جای سوم شخص) روایت می شود. شاید بتوان دلیل اصلی این امر را به پشتیبانی بازی Resident Evil 7 از تکنولوژی واقعیت مجازی مربوط دانست. در واقع بنا بر تایید سازندگان این بازی یعنی اعضای شرکت کپکام، تمام طول گیم پلی بازی Resident Evil 7 (از ابتدا تا انتها) توسط هدست واقعیت مجازی Play Station VR قابل تجربه خواهد بود و این بازی جزو آن دسته از آثاری قرار نمی گیرد که تنها بخشی از آن ها بر مبنای تکنولوژی واقعیت مجازی طراحی شده باشد. امری که اگر چه در نگاه اول بسیار جالب و جذاب جلوه می کند اما می تواند این نگرانی را برای علاقه مندان قدیمی سری Resident Evil ایجاد نماید که مبادا به دلیل تمرکز طراحان بازی Resident Evil 7 بر روی طراحی بخش های مبتنی بر واقعیت مجازی این بازی (که تغییر سبک این نسخه از سری را هم رقم زده است) از عمق گیم پلی این بازی کاسته شده و ساختار آن تا حدی به سمت کژاوال محور بودن برود. با این حال قطعاً تجربه ی تمامی بخش های گیم پلی بازی Resident Evil 7 در قالب تکنولوژی واقعیت مجازی را می توان تجربه ای جدید و کاملاً متفاوت برای علاقه مندان به سری Resident Evil به شمار آورد. به عنوان مثال تنها کافی است به آن بخشی از نمایش این اثر در کنفرانس اختصاصی شرکت سونی توجه کنیم که شخصیت اصلی این بازی درب قابلمه ای را از روی آن بر می داشت و بلافاصله سوسک های بزرگ و قلچماقی شروع به رژه رفتن بر روی دستان او می کردند. به طور حتم تجربه ی همین یک سکانس نا قابل به شکل VR می تواند ترسناک تر از رویارویی با تمامی زامبی های وحشی و خون خواری باشد که در کل نسخه های پیشین مجموعه بازی های Resident Evil در برابر تجربه کنندگان این آثار صف آرایی کرده بودند.

 resident-evil7

بازی Resident Evil 7 در واقع نسخه ای توسعه یافته از همان دموی تکنیکی است که چندی پیش اعضای شرکت کپکام آن را برای نمایش توانمندی های ابزار Play Station VR طراحی کرده و در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری قرار داده بودند. دمویی که با نام Kitchen شناخته می شد و شاید کم تر کسی در آن زمان تصور می کرد که این نسخه ی آزمایشی در نهایت با پیشرفت هایی در ساختار خود به بازی Resident Evil 7 تبدیل گردد. بر اساس اطلاعات موجود، رویداد های داستانی این بازی پس از وقایع رخ داده در بازی Resident Evil 6 به وقوع می پیوندد و زمان رخ دادن آن ها هم چیزی نزدیک به زمان حال خواهد بود. از سوی دیگر مکان وقوع این رویداد ها اکنون مزرعه ای دور افتاده در یکی از مناطق امریکاست و به نظر می رسد که بخش مهمی از گیم پلی این بازی در همین مزرعه و عمارت های اطراف آن به وقوع می پیوندد. در واقع این گونه می نماید که بازی Resident Evil 7 قصد دارد از شلوغ کاری ها و لوکیشن های چند گانه ی موجود در بازی Resident Evil 6 دوری جسته و تا حدی (البته نه به طور کامل) به ذات نسخه های کلاسیک این مجموعه باز گردد. در مجموع آن چه که توسط نگارنده از نمایش این بازی در کنفرانس سونی مشاهده شد بیش از نسخه های پیشین سری Resident Evil (چه آن ها که اکشن بودند و چه آن ها که نبودند) به عناوین جدید سبک وحشت مبتنی بر بقا نظیر بازی Amnesia و سایر بازی های مشابه با آن شباهت داشت. در واقع با توجه به پشتیبانی بازی Resident Evil 7 از تکنولوژی واقعیت مجازی هیچ بعید نیست که طراحان این بازی در امر تولید این اثر نیم نگاهی هم به عناوین Amnesia محور داشته باشند. به این دلیل که سبک و سیاق گیم پلی عناوین شبه Amnesia بیش از نسخه های کلاسیک سری Resident Evil با ساختار تکنولوژی واقعیت مجازی سازگار است. به هر حال باید تا زمان انتشار این بازی یعنی تاریخ 24 ژانویه ی سال 2017 میلادی به انتظار نشست تا از این موضوع با خبر شد که بازی Resident Evil 7 به طور دقیق قرار است چه تجربه ی ویژه ای را در اختیار علاقه مندان به این مجموعه ی قدیمی حاضر در دنیای بازی های کامپیوتری قرار دهد. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که اگر چه گیم پلی بازی Resident Evil 7 به طور کامل با هدست واقعیت مجازی Play Station VR سازگار خواهد بود اما برای تجربه ی این بازی هیچ لزومی به استفاده از این ابزار وجود ندارد و در واقع نسخه ی عادی از بازی Resident Evil 7 در تاریخ یاد شده علاوه بر کنسول پلی استیشن 4 بر روی کامپیوتر های خانگی و کنسول اکس باکس وان نیز عرضه خواهد شد. اگر عضو ویژه یا پلاس شبکه ی آنلاین پلی استیشن هستید هم اکنون می توانید دموی بازی Resident Evil 7  را به شکل رایگان دانلود کرده و به تجربه ی بخش هایی از گیم پلی این بازی بپردازید.  

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید