نروژ یعنی کشور خودروهای برقی و هیبریدی!

0

نروژ با مساحتی حدود ۳۸۵ هزار کیلومترمربع و جمعیت بالغ بر ۵.۲ میلیون نفری، در سال ۲۰۱۶ حدود دو سوم از اتومبیل‌های جدید برقی یا هیبریدی را به خود اختصاص داده‌ و حمایت مالی دولت از خودروهای برقی این کشور را سبزتر از گذشته کرده‌است. یکی از برنامه‌های در دستورکار این دولت استفاده شهروندان از وسایل نقلیه با سوخت پاک تا سال ۲۰۲۵ میلادی (کمتر از ۹ سال آینده) است.

2016-bentley-continental-gt-speed-first-drive-oslo-norway_100517399_m

آمار رسمی از این کشور در ماه مارس (فروردین ۱۳۹۵) حاکی از ثبت ۶۰ درصد از خودروهای برقی و هیبریدی بود. حدود ۲۵۹۵ خودروی برقی، ۲۰۴۲ خودرو هیبریدی پلاگین و ۳۳۹۶ خودروی هیبریدی در مارس ۲۰۱۶ ثبت گردیده است. ۴۶۵ خودروی برقی هم قبلا به ثبت رسیده بود. در ماه مارس ۲۰۱۶ میلادی ۱۳۸۷۵ خودرو در این کشور ثبت شده که با جمع اعداد بالا و یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که ۶۱.۲ درصد از خودروهای ثبت شده برقی و هیبریدی هستند.

oslo-street-scene-nissan-leaf-volkswagen-e-golf-tesla-model-s-july-2015_100521211_m

نیسان لیف و تسلا مدل S بیشترین فروش از این خودروها را در نروژ داشته‌اند. یکی از کارهای جالب این کشور برای استفاده از این نوع خودروها برداشتن مالیات و عوارضی جاده، مالیات خرید خودرو، مالیات سالانه نگهد‌اری این خودروها، پارکینگ‌های عمومی رایگان و شارژ رایگان خودرو است. حتی این نوع از خودروها می توانند در خطوط اتوبوسرانی برانند تا ترافیک جاده‌ایی کاهش بدهند. تا ۱۵ سال آتی، نروژ خروجی گازهای آلاینده محیط‌‌ زیست را ۴۰ درصد (نسبت به سال ۱۹۹۰) کاهش خواهد داد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید