نزدیک به نیمی از مردم سواد کافی سلامت ندارند/ اخبار خودکشی نباید تیتر شود

0

قائم مقام وزیر بهداشت سطح سواد سلامت مربوط به 44 درصد مردم را پایین دانست و گفت: این مسئله هزینه‌های بالایی را بر دوش مردم و نظام سلامت تحمیل می‌کند.

نمره سطح سواد سلامت در ایران 68 از 100 استبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در نشست خبری که صبح امروز در محل وزارت بهداشت برگزار شد، سطح سواد سلامت 44 درصد از افراد جامعه را ناکافی خواند و گفت: منظور از سواد سلامت افزایش اطلاعات سلامتی نیست بلکه میزان ظرفیت افراد برای درک اطلاعات اولیه و خدمات سلامتی برای تصمیم‌گیری درست افراد در حوزه سلامت است.

وی بستری شدن و بروز بیماری را در افرادی با سطح سواد پایین، بیشتر دانست و ادامه داد: با افزایش بیماری این افراد هزینه های زیادی هم به خود فرد و  هم به نظام سلامت کشور تحمیل می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت نمره سطح سواد اجتماعی مردم کشور را 68 از 100 عنوان کرد و افزود: سواد سلامت در افراد با درآمد کمتر،سواد کمتر، بیکاران، بالای 55 سال کمتر بوده و به طور کلی سطح سواد سلامت زنان از مردان بیشتر است.

وی بیان کرد: در راستای افزایش سطح سواد سلامت جامعه،پزشکان می توانند با  افزایش مشارکت خود، مشاوره و ارتباط بیشتر با بیماران و مردم  و افزایش مشارکت بیمار و همراهان در تصمیم گیری درمان نقش موثری داشته باشند.

حریرچی در ادامه، درخصوص بروز خودکشی ها اظهار داشت: از لحاظ علمی ثابت شده که نشر خبر خودکشی به خصوص با ذکر جزئیات و روش آن، تا 10 روز میزان بروز آن را بسیار افزایش می دهد.

سخنگوی وزارت گفت:  تکرار خبر خودکشی در رسانه ها منجر می شود مخاطب این موضوع را به عنوان هنجار تلقی کند در صورتیکه باید در جهت تقلیل میزان خودکشی با آگاه بخشی جامعه تلاش شود.

در حال تکمیل/

لینک مطلب

پاسخ دهید