نسخه‌هایی که خطای پزشکی را کاهش می‌دهند

0

استفاده از نسخه‌های پزشکی الکترونیکی برای بیماران تحت پوشش خدمات سلامت الکترونیک بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، احتمال بروز خطای پزشکی در معالجه‌ این افراد را به شدت کاهش داده است.

وی گفت: هنگام صدور نسخه‌های الکترونیکی، اگر داروي تجويز شده با وضعيت بيمار هم‌خواني نداشته و يا با تداخل دارويي همراه باشد، پزشک با هشدار نرم‌افزار متوجه اين مشكل می شود.

مديرعامل این شرکت ادامه داد: برای بیمارانی که پرونده‌ سلامت الکترونیک داشته باشند، تمام سوابق پزشكي فرد در دسترس پزشك قرار مي‌گيرد و به این ترتیب تجويز راحت‌تر و با دقت بيش‌تری انجام می شود.

پورحسينی با اشاره به اين‌كه نرم‌افزار نسخه‌ الكترونيک به‌طور مستقيم به داروخانه‌های طرف قرارداد متصل است، گفت: اگر داروی تجويز شده در داروخانه موجود نباشد، سيستم اطلاع می دهد و پزشك اين امكان را دارد كه در لحظه، دارو را تغيير دهد.

وي نسخه‌هاي الكترونيك را براي صرفه‌جويي در زمان و هزينه‌ی پزشك و بيمار بسيار مؤثر دانست و اظهار کرد: نسخه‌هاي الكترونيك در حال حاضر فقط در برخی مناطق محروم استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و کرمانشاه قابل استفاده است، اما در صورت توافق با سازمان غذا و دارو، بنياد بركت میتواند نسخه‌هاي الكترونيك را به تمام داروخانه‌های سطح كشور مرتبط كند.

بنياد بركت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) در راستای خدمات‌رسانی به مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ كشور تاكنون ۳۴۰ هزار نفر را تحت پوشش طرح سلامت الكترونيک قرار داده است. اين اقدام بنياد بركت كه براي اولين بار در ۵ نقطه‌ی كم‌تر توسعه‌يافته‌ی كشور انجام شده است؛ علاوه بر كاهش مرگ و مير ناشي از كمبودهاي درماني در مناطق محروم، در کاهش آمار مهاجرت روستاييان به شهرها نیز مؤثر بوده است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید