نشست بازرگانان “افغانستان” و ایران در کابل

0

خبرگزاری میزان – نشست مشترک بازرگانان افغانستان و ایران با عنوان “نشست بررسی راه‌ کارهای توسعه اقتصادی میان افغانستان و ایران “توسط مجموعه شرکت‌های “سبک برترمشهد” با همکاری اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان در کابل برگزار شد.

نشست بازرگانان به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، در نشست مشترک بازرگانی افغانستان و ایران با عنوان “نشست بررسی راه‌ کارهای توسعه اقتصادی میان افغانستان و ایران”، شماری از بازرگانان استان خراسان رضوی، تاجران افغان، سرمایه‌گذاران و مقام‌های دولتی حضور داشتند.
 
“محمد‌رضا کریم زاده” رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در این مراسم با تأکید بر لزوم افزایش روابط  2 کشور گفت: توسعه روابط بازرگانی، توازن تجاری و اعزام تاجران، گام‌های موثری در راستای بهبود هر چه بیشتر کشورهای افغانستان و ایران خواهد بود و از این طریق می‌توان از توانایی‌های یکدیگر مطلع شد.
 
وی افزود: در گذار از حلقه تحریم‌ها و رونق در حوزه تجارت بین‌الملل باید نقش فعالان اقتصادی افغان را نیز در نظر داشته باشیم، زیرا در دوران تحریم  2 ملت به ویژه در حوزه تجارت روابط خوبی داشتند.
 
رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران گفت: فرصت‌های متقابل زیاد و ظرفیت‌های بالقوه عدیده‌ای پیش‌روی فعالان اقتصادی 2 کشور وجود دارد که فقط با تلاش و کوشش مستمر و برنامه‌ریزی منسجم عملی خواهد شد.کریم زاده تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با  توان تأمین مواد اولیه مورد نیاز، دسترسی به انرژی، متخصصین مجرب در حوزه خدمات فنی و مهندسی و با دارا بودن تکنالوژی مطرح در سطح منطقه می‌تواند کمک‌های موثری را با کشور افغانستان کند.
 
وی بخش دارو و درمان را از دیگر حوزه های همکاری دو کشور دانست و تصریح کرد: حوزه‌های دارو و تجهیزات پزشکی و توسعه خدمات منجمله توریسم درمانی می‌تواند جزء زمینه‌های مناسب همکاری باشد.
 
کریم‌زاده در پایان سخنان خود گفت: در افغانستان فرصت‌های بالقوه زیادی است که  از آن جمله می‌توان به معادن متعدد و نادر مانند سنگ آهن، مس، سرب، سنگ‌های قیمتی، سنگ‌های ساختمانی و ده‌ها ماده معدنی دیگر اشاره کرد که هر یک فرصت است.
 
«احمد توفیق داوری» معاون اتاق تجارت وصنایع افغانستان نیز در این مراسم با اشاره به مشترکات دینی، زبانی و فرهنگی گفت: کشورهای افغانستان و ایران به لحاظ مشترکات همواره همکار و همگام بوده اند، به دلیل همین مشترکات افغان‌ها خواستار افزایش و گسترش این روابط هستند.
 
وی با نگاهی بر صادرات 60 میلیون دلاری افغانستان به ایران در سال، گفت: با وجود بستر مناسب سرمایه‌گذاری در حال حاضر افغانستان سالانه به ارزش 60 میلیون دلار صادرات به کشور ایران دارد.
 
وی در ادامه سخنان خود افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول چندین دهه با افغانستان همکاری‌های لازم را داشته روی همین منظور ما خواستار توجه این کشور در بخش سرمایه‌گذاری در افغانستان هستیم، زیرا سرمایه‌گذاری و تولید هم مفاد بیشتر دارد و هم زمینه اشتغال زایی را به بار می‌آورد.
 
“محمد صمدی” رئیس اتاق‌های بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: افغانستان بزرگترین شریک اقتصادی ایران است زیرا 35 درصد صادرات کل استان به افغانستان صادر می‌شود.
 
صمدی از امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری تجارتی  2 کشور خبر داد و گفت: به زودی تفاهم ‌نامه‌های تجاری و اعزام هیئت‌های تجاری میان افغانستان و ایران به امضا خواهد رسید که طی آن زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری  2 کشور گسترده تر خواهد شد.
 
وی در پایان تصریح کرد: تاجران و سرمایه‌گذاران هر 2 کشور باید با همکاری یکدیگر، زمینه‌های سرمایه‌گذاری را  برای ییشرفت تجارت افغانستان و ایران انجام دهند.
 
“محمد ابراهیم شمس” معاون اداره حمایت از سرمایه‌گذاری در افغانستان «آیسا» نیز با پُر اهمیت خواندن روابط تجاری 2 کشور گفت: در سال‌های اخیر رشد تجارت ایران و افغانستان سرعت یافته است و بیش از 80 درصد سرمایه‌گذاری‌ها در افغانستان از سوی دولت ایران صورت گرفته است.
 
وی سرمایه‌گذاری در بخش سکتور خصوصی را با اهمیت ارزیابی کرد و  گفت: سرمایه‌گذاری در بخش سکتور خصوصی برای هر 2 کشور منفعت دارد.
 
«ناصر زمانی» مسئول اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل نیز که از دیگر سخنرانان این نشست بود گفت: مشترکات افغانستان و ایران را تاریخی است.
 
زمانی خاطرنشان کرد: کشور ایران، سفارت و قونسول‌گری‌های این کشور در افغانستان در تلاش است تا تجارت 2 کشور به صورت متوازن پیش رود و روابط‌ دو کشور توسعه یابد.
 
وی زمان کنونی را زمان مناسبی برای وارد شدن تاجران به عرصه دارو و درمان دانست و گفت: تاجران هر 2 کشور باید در حوزه دارو و درمان نیز وارد شوند، چون که این موضوع یک اصل اساسی میان افغانستان و ایران پنداشته می‌شود.
 
“ساحل پروانی” معاون بورد متشبثین افغانستان هم با استقبال از همکاری‌های ایران در افغانستان گفت: کشور ایران باید در زمینه ایجاد بانک‌های افغانستانی  در ایران سهولت ایجاد کند و همچنین دفاتر شرکت‌های هوایی افغانستانی را نیز در آن کشور برای رفع مشکلات و تسهیل کاری افغانان ایجاد کند.
 
معاون بورد متشبثین افغانستان با اشاره به حجم واردات افغانستان از ایران اظهار داشت: با وجود واردات افغانستان در همه موارد از کشور ایران باید صادرات افغانستان به‌ویژه میوه خشک و صنایع نیز به ایران افزایش یابد.
 
وی در ادامه سخنان خود افزود: کشورهای افغانستان و ایران باید در قسمت ایجاد شرکت‌های مشترک در عرصه تولیدات گام بردارند و سهولت ویزای صحت و فعالیت در قسمت صادرات دارو و درمان انجام گیرد.
 
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید