نشست مسکو فرصت بزرگ اقتصادی برای “ایران و روسیه” است

0

خبرگزاری میزان – معاون “انستیتو پیش بینی ها و حل و فصل مناقشات سیاسی” روسیه گفت: تهران و مسکو با استفاده از فرصت نشست کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور افزایش روابط اقتصادی و بازرگانی را هدف گیری کرده اند.

نشست مسکو فرصت بزرگ اقتصادی برای به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، نشست کمیسیون مشترک همکاری های ایران و روسیه فردا(سه شنبه) با حضور «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان رئیس ایرانی و “الکساندر نوواک” وزیر انرژی و رئیس روسی این کمیسیون در شهر مسکو برگزار می شود.
“آلکساندر کوزنتسف” امروز (دوشنبه) با بیان اینکه توسعه روابط سیاسی ایران و روسیه زمینه گسترش همکاری های اقتصادی را فراهم کرده است، اظهار کرد: عزم سران دو کشور برای گسترش همکاری های دو جانبه در عرصه های مختلف عامل اصلی تحرک یافتن روابط مسکو و تهران است.

وی با تاکید بر اینکه با عملی شدن برنامه های تدوین شده تهران و مسکو در بخش های مختلف، همکاری های راهبردی دو کشور به سطح بی سابقه ای ارتقاء می یابد، افزود: روابط سیاسی ایران و روسیه از زمان آغاز به کار دولت “حسن روحانی” به سطح عالی بی سابقه ای رسیده است و دو کشور تقریبا در تمام مسایل مهم بین المللی و منطقه ای مواضع مشابه یا بسیار نزدیک دارند که این وضعیت شرایط را برای گسترش همکاری ها در عرصه های دیگر از جمله اقتصادی، نظامی و هسته ای فراهم کرده است.

کوزنتسف که سال ها استاد آکادمی علوم اقتصادی و خدمات دولتی ریاست جمهوری روسیه بوده، معتقد است همکاری های دو کشور منافع متقابل دارد و تنها عامل بازدارنده آن تحریم های اقتصادی تهران است که با لغو آنها مانعی بر سر توسعه همکاری های باقی نمی ماند.

این مقام روس خاطرنشان کرد: بسیاری در روسیه با بی صبری در انتظار لغو تحریم های ایران هستند که با آغاز اجرای برجام امکان کنار گذاشتن این موانع بوجود آمده است.

کوزنتسف با بیان اینکه تحریم های اعمال شده بر ایران تاثیر بسیار منفی بر روابط و همکاری های مسکو و تهران در عرصه های مختلف گذاشت، اظهار داشت: در دوران پساتحریم باید تمام تلاش ها بر استفاده حداکثری از فرصت های موجود برای گسترش همکاری های دوجانبه در حوزه های مختلف متمرکز باشد و در این مسیر با سرعت گام برداشت.

وی خاطر نشان کرد: نشست دو روزه کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه که روز سه شنبه (فردا) در مسکو آغاز به کار می کند، دستور کار زیادی دارد و انتظار می رود در آن نقشه راه عرصه های مهم و راهبردی همکاری های دو کشور ترسیم و تعیین شود.

به گفته ی کوزنتسف، در این نشست طرف های ایرانی و روس طرح های مشترک و راهبردی و امکان توسعه همکاری ها را در عرصه های جدید بررسی می کنند و توافق های مهمی در دیدارهای دو طرف در مسکو به دست خواهد آمد.

در شرایط یکه تازی آمریکا و غرب در عرصه بین المللی به ویژه در مسایلی همچون سوریه که با هر گونه مواضع مستقل در مسایل مختلف مقابله می کنند، همکاری های ایران و روسیه اهمیت چندبرابری می یابد.
 
وی ادامه داد: امروز ایران و روسیه به این نتیجه رسیده اند که باید موانع موجود در مسیر همکاری های دوجانبه را از میان بردارند و از فرصت های موجود استفاده حداکثری ببرند. موقعیت جغرافیایی و همسایگی دو کشور و توانمندی ها در عرصه های تاثیرگذاری مانند اقتصاد و بازرگانی، فناوری های پیشرفته، فنی-نظامی، علوم و فناوری های پیشرفته و آموزش، شرایط و زمینه مناسبی را برای همکاری های دوجانبه فراهم کرده است.

تحلیلگر روس خاطرنشان کرد: اگر از این فرصت به نحو مطلوب استفاده شود حجم مبادلات بازرگانی از رقم سالانه دو میلیارد دلار کنونی به 10 میلیارد دلار در سال های آینده افزایش خواهد یافت.

کوزنتسف تاکید کرد، این رقم برای دو کشور قدرتمند ایران و روسیه قابل دسترس است و با اندکی تلاش و رفع موانع موجود بدست خواهد آمد.

وی در پایان گفت: با توجه به برنامه ریزی های گسترده برای نتیجه بخش بودن نشست کمیسیون مشترک دو کشور در مسکو، محافل بازرگانی و اقتصادی دو کشور باید برای این شرایط بسیار مهم آماده شوند و همگام با مقام های سیاسی ایران و روسیه، در این مسیر گام برداشته و اقدامات خود را هماهنگ کنند.

در این نشست دو روزه هیات های ایرانی و روسی بسته های جامع گسترش همکاری ها را در بخش های مختلف مانند صنایع، نفت و انرژی و بازرگانی بررسی و درباره آن تصمیم گیری خواهند کرد.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید