نظارت مراکز ترک اعتیاد در شان بسیج جامعه پزشکی نیست

0

رییس سازمان نظام پزشکی با تاکید بر جایگاه بسیج جامعه پزشکی در کشور، خواستار بررسی اساسی طرح واگذاری نظارت مراکز ترک اعتیاد به این اورگان مهم از سوی وزارت بهداشت شد.

علیرضا زالی رییس سازمان نظام پزشکی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛با اشاره به جایگاه مقدس و شان والای بسیج جامعه پزشکی درکشور در خصوص اقدام اخیر وزارت بهداشت مبنی بر واگذاری نظارت مراکز ترک اعتیاد بر این اورگان مهم اظهار کرد : ورود به این گونه از مباحث نظارتی که وزارت بهداشت میتواند آن را از مبادی مختلفی انجام دهد در شان بسیج جامعه پزشکی نیست.

وی ادامه داد: اصلا  نیازی نیست که بسیج با آن جایگاه وجیهی که از نظر سیاسی و تشکیلاتی در کشور دارد در یک کار نظارتی جزئی که انجام آن  جزء وظایف وزارت بهداشت است وارد شود . 

زالی گفت : این  اقدام اخیر باید به طور اساسی بازنگری شود ، زیرا بسیج به ویژه بسیج جامعه پزشکی نمادی از جامعه پزشکان بوده  و حتی معلوم نیست که برخی از کارهای نظارتی چقدر با مبانی این نهاد همخوانی دارد.

رییس سازمان نظام پزشکی با بیان شیوه قبلی نظارت مراکز ترک اعتیاد ، تصریح کرد : پیش از این  برای انجام چنین نظارتی پروتکل های خاصی با محتوایی  موثر و مورد تایید همه دستگاه ها ذیربط  از سوی وزارت بهداشت ، بهزیستی ، سازمان مبارزه با مواد مخدر و نظام پزشکی تدوین شده بود ، که حتی  در استان البرز نیز  اجرا شد و هم اکنون  نیز باید با توجه به این مهم ، باز هم همان پروتکل مورد استفاده قرار گرفته و درصوت وجود مشکل ، نواقص آن اصلاح و دوباره اجرا شود.

زالی اظهار داشت : طی سنوات گذشته در راستای اجرای پروتکل ویژه نظارت بر مراکز ترک اعتیاد ، نزدیک به 400 نیرو در دانشگاه ها و  در حوزه های مختلف غذا ، دارو و نظایر آن فعال بوده اند ، آنها تعداد قابل توجهی از  نیروهایی هستند که می توانند  کار نظارت را انجام دهند  و بنابر این سپردن چنین کاری به نهادی مانند بسیج که داری نفس و فلسفه ای متفاوت است ، شاید مشکلات اجرایی بیشتری را با خود به همراه آورد .

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید