نكاتی كه بايد در مورد داروهای ضد چربی خون بدانيد

0

داروهايی كه به استاتين ها معروف هستند (مانند آتورواستاتين، لوواستاتين، سيمواستاتين و روزواستاتين) از جمله داروهاي پر مصرفي هستند كه امروزه براي مبتلايان به چربي خون تجويز مي شوند.

وی افزود : يكي از مزاياي استاتين ها اين است كه ضمن کاهش میزان کلسترول بد(LDL) و تری گلیسرید در خون، سطح کلسترول خوب(HDL) را نيز افزایش می دهند.

وی با اشاره به این که اين داروها ریسک ابتلا به سکته و حمله قلبی را در افراد دارای ریسک فاکتور ( مانند مبتلایان به دیابت نوع دو، بیماری عروق کرونر قلب) کاهش می دهند، ادامه داد: البته مصرف اين داروها حتما بايد با تشخيص پزشك و بعد از انجام آزمايش هاي لازم باشد.

این متخصص فارماکولوژی با بیان  این که در شرایط نادری مصرف استاتین ها می تواند منجر به آسیب بافت عضلانی، نارسایی كبدي ،کلیوی و در نهایت مرگ شود؛ گفت : در صورت مشاهده علائمی نظیر درد عضلانی غیر عادی و همچنین ضعف (به خصوص به همراه تب و تیرگی ادرار)، مصرف دارو را قطع و به پزشک خود اطلاع دهید .

وی تصریح کرد :چنانچه در دوران مصرف این دارو به جراحی نیاز پیدا کرده یا به بیماری سختی مبتلا شوید، حتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

وی به افراد ديابتي درخصوص مصرف این نوع داروها هشدار داد و اظهار داشت : مصرف اين داروها گاهي اوقات مي تواند منجر به بالا رفتن قند خون شود.

فاطمی یاد آور شد : مصرف ميوه يا آب گريپ فروت مي تواند عوارض جانبي اين دارو را افزايش دهد، لذا از مصرف هم زمان بايد پرهيز شود.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید