نمایشگاه E3 2016: اختلاف نظر در تفاوت های فنی موجود میان دو کنسول Xbox One S و Xbox One

0

نمایشگاه E3 2016: اختلاف نظر در تفاوت های فنی موجود میان دو کنسول Xbox One S و Xbox One

طی روز های اخیر و در جریان برگزاری کنفرانس اختصاصی شرکت مایکرو سافت در نمایشگاه E3 2016 علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری شاهد معرفی نسخه ای جدید از کنسول انحصاری شرکت مایکرو سافت توسط سران بخش بازی های کامپیوتری این شرکت بودند. محصولی که با نام Xbox One S شناخته می شود و در واقع نسخه ای جمع و جور و کوچک تر از کنسول فعلی Xbox One به شمار می رود که البته چه در ظاهر و چه در باطن خود تفاوت هایی هم با کنسول Xbox One دارد. تفاوت هایی که بود و نبود آن ها اکنون چند روزی است که موضوع بحث میان فعالان حاضر در صنعت بازی سازی شده است.

همان گونه که در مطالب پیشین خود به آن اشاره کرده بودیم ساعاتی پس از معرفی کنسول Xbox One S در کنفرانس اختصاصی مایکرو سافت در نمایشگاه E3 امسال، عضو ارشد استودیو The Coalition و سر پرست تیم طراح بازی Gears of War 4 یعنی آقای راد فرگوسن به مطرح ساختن این موضوع پرداخت که کنسول Xbox One S عملکرد بهتری را در امر اجرای بازی های کامپیوتری پلتفرم اکس باکس وان از خود به نمایش خواهد گذاشت و این حقیقتی است که او و همکارانش در جریان طراحی و تولید بازی Gears of War 4 به شکل عینی با آن روبرو بوده اند. ادعایی که البته خیلی زود توسط اعضای ارشد شرکت مایکرو سافت رد شد و در عوض  ادعای مذکور، این نکته از سوی آنان مورد تایید قرار گرفت که کنسول Xbox One S به لحاظ اجرای بازی های کامپیوتری هیچ برتری محسوسی نسبت به نسخه ی فعلی از کنسول Xbox One نخواهد داشت. بر اساس تایید شرکت مایکرو سافت کنسول Xbox One S از لحاظ سخت افزاری به گونه ای طراحی شده است که بتواند بازی های کامپیوتری پلتفرم اکس باکس وان را درست همانند نسخه ی فعلی این کنسول اجرا نماید. در واقع از دیدگاه آنان این کنسول جدید و بهبود یافته سوای تغییرات ظاهری و برخی ویژگی های دیگر نظیر حذف درگاه اختصاصی کینکت (که در مطالب پیشین خود به تمامی این تفاوت ها به شکل کامل اشاره کرده بودیم) تنها به لحاظ پشتیبانی از قابلیت HDR و همچنین پشتیبانی از پخش ویدیو های تصویری با فرمت تصویری 4K با کنسول فعلی Xbox One تفاوت دارد. به عبارت بهتر مهندسان طراح شرکت مایکرو سافت به منظور پشتیبانی کنسول Xbox One S از قابلیت های یاد شده تنها به میزان اندکی توان سخت افزاری این کنسول جدید را (به لحاظ قدرت پردازنده ی مرکزی و پردازنده ی گرافیکی) افزایش داده اند تا به فعال سازی پشتیبانی کنسول Xbox One S از قابلیت HDR بپردازند. افزایش توانی که به اعتقاد آن ها تاثیر چندانی در اجرای بهتر بازی های کامپیوتری توسط کنسول Xbox One S نسبت به کنسول Xbox One نخواهد داشت. با این وجود هنوز هم دلیل بسیار مهمی برای هواداران شرکت مایکرو سافت وجود خواهد داشت که کنسول های Xbox One فعلی خود را با نسخه ی جدید این کنسول یعنی Xbox One S تعویض نمایند. چرا که بر اساس تایید طراحان کنسول Xbox One S این کنسول اگر چه از امکان انجام بازی های کامپیوتری با فرمت 4K پشتیبانی نمی کند، اما در عین حال قادر است که تمامی بازی های کامپیوتری بهره مند از فرمت تصویری 1080 پیکسلی را به فرمت تصویری 4K آپ اسکیل نماید. در واقع کنسول Xbox One S قادر است تمامی محتوا های قابل اجرا (از جمله بازی های کامپیوتری، تصاویر و ویدیو ها) را به فرمت تصویری 4K آپ اسکیل نماید و همین موضوع خود می تواند دلیل مهمی برای کوچ علاقه مندان کنسول اکس باکس وان به سمت این محصول جدید باشد.

 xone

البته تصمیم عاقلانه تری که علاقه مندان به انجام بازی های کامپیوتری بر روی پلتفرم اکس باکس وان قادر به اتخاذ آن هستند این است که به جای انتظار برای فرا رسیدن ماه اوت و ملاقات با کنسول Xbox One S یک سال دیگر هم منتظر باقی بمانند و در تعطیلات سال 2017 میلادی با کنسول جدید و ارتقا یافته ی شرکت مایکروسافت در نسل هشتم بازی های کامپیوتری که هم اکنون تنها با نام پروژه ی Scorpio شناخته می شود ملاقات نمایند. کنسولی که به لحاظ توان سخت افزاری بسیار قدرتمند تر از کنسول فعلی شرکت مایکرو سافت خواهد بود و ما نیز در مطالب پیشین خود به مواردی از این قدرت سخت افزاری که تا این لحظه به شکل رسمی توسط شرکت مایکرو سافت مورد تایید قرار گرفته است اشاره کرده بودیم. در این میان بسیاری از علاقه مندان به شرکت مایکرو سافت این پرسش را با سران این شرکت مطرح ساخته اند که چرا کنسول Scorpio در سال جاری میلادی و به جای کنسول Xbox One S در اختیار بازی دوستان قرار نمی گیرد و اصولاً چه دلیلی برای عرضه کردن کنسول Xbox One S به بازار وجود داشته است؟ در حاشیه ی برگزاری نمایشگاه E3 2016 رییس بخش اکس باکس شرکت مایکرو سافت یعنی آقای فیل اسپنسر در پاسخ به پرسش مذکور به این نکته اشاره کرده است که تلفیق بهینه ی بخش های مهم سخت افزاری کنسول Scorpio نظیر پردازنده ی گرافیکی ، پردازنده ی مرکزی و موارد مشابه با یکدیگر و همچنین هماهنگی آن ها با موارد تاثیر گذار دیگری نظیر سرعت رم این کنسول نیازمند به آزمایش های فراوان و زمان قابل توجهی برای انجام این آزمایش ها بوده است و اگر آن ها فرآیند عرضه ی این کنسول را برای سال جاری میلادی برنامه ریزی می کردند نتیجه ی کار چندان مطلوب از آب در نمی آمد. علاوه بر آن سران شرکت مایکرو سافت در حاشیه ی برگزاری نمایشگاه E3 امسال بار ها به این نکته اشاره کرده اند که کنسول Scorpio از هیچ عنوان انحصاری خاصی برخوردار نخواهد بود و تمام عناوینی که برای این کنسول جدید عرضه می شوند، برای دو کنسول فعلی مایکرو سافت در نسل هشتم بازی های کامپیوتری یعنی Xbox One و Xbox One S نیز منتشر خواهد شد. در واقع سران مایکرو سافت در حال حاضر تنها تفاوت موجود میان کنسول Scorpio با دو کنسول Xbox One و Xbox One S را به امکان اجرای بازی های کامپیوتری با فرمت واقعی 4K توسط این کنسول جدید و همچنین پشتیبانی کنسول Scorpio از تکنولوژی واقعیت مجازی مربوط دانسته اند و حتی به این نکته اشاره کرده اند که به لحاظ برخی ویژگی های فنی نظیر نرخ فریم خروجی بازی های کامپیوتری هم کنسول های هم خانواده ی اکس باکس وان هیچ تفاوت ویژه ای با یکدیگر نخواهند داشت. دلیل اصلی این امر هم آن است که تعیین میزان نرخ فریم کلی بازی های کامپیوتری در دست بازی سازان بوده و معمولاً سازندگان بازی های کامپیوتری چند پلتفرمی به منظور اجرای بهینه ی عناوین در دست تولید خود بر روی تمامی پلتفرم های مقصد این آثار، نرخ فریم خاصی را به عنوان نرخ فریم هدف این بازی ها بر می گزینند و از همین رو این موضوع هیچ ارتباطی به نوع طراحی کنسول Scorpio و توانایی این محصول برای اجرای بازی های کامپیوتری با نرخ فریم بالا تر نخواهد داشت. به هر حال علاقه مندان به تجربه ی بازی های کامپیوتری با فرمت تصویری واقعی 4K توسط پلتفرم اختصاصی مایکرو سافت باید چیزی بیش از یک سال دیگر هم منتظر باقی بمانند. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید