نمایه سازی بیش از 21 میلیون مدرک در ISI

0

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از افزایش تولید علم برتر در کشور خبر داد و گفت: در بین دانشگاههای ایران، صنعتی شریف بیشترین تعداد مقالات پراستناد را تولید کرده است.

دهقانی اظهار داشت: به طور میانگین از سال 2006 تا 2015 هر ساله حدود دو میلیون مدرک در پایگاه وب آو ساینس تامسون رویترز (آی.اس.آی) نمایه شده اند. در مجموع از سال 2006 تاکنون بیش از 21.5 میلیون مدرک در آی.اس.آی نمایه شده است که از آن تحت عنوان تولید علم نام برده می شود. 

وی افزود: از این میزان حدود 19 میلیون مدرک در معتبرترین مجلات بین المللی منتشر و 4.5 (چهار و نیم) میلیون نیز در معتبرترین کنفرانس ها ارایه شده اند. از این تعداد مدرک تنها 126 هزار و 429 مورد مقالات برتر (پراستناد) هستند که آن را تولید علم برتر می نامند.

سرپرست ISC با بیان اینکه استنادها در دنیای علم مهمترین عامل مرجعیت علمی هستند، تصریح کرد: استنادها بیانگر میزان استفاده از علم تولید شده هستند و هر چقدر مقدارشان بیشتر باشد یعنی میزان اثرگذاری آن علم بیشتر است. مقالات پراستناد هر چند تحت عنوان مقالات یک درصد برتر نیز شناخته می شوند، اما ارقام نشان می دهند که سهم این مقالات از کل مدارک دنیا کمتر از یک درصد است.

وی گفت: سهم ایران از مقالات پراستناد دنیا مرتبا در حال افزایش است. در سال 2006 تنها سه دهم درصد از مقالات پراستناد دنیا را تولید کردیم، اما این رقم در سال 2015 به یک و نیم درصد و در سال 2016 به دو و دو دهم درصد رسیده است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید