نوشابه های گازدار با 22 روش عمر شما رو کوتاه میکنند

0

نوشابه های گازدار با 22 روش عمر شما رو کوتاه میکنند

تحقیقات در ایالت متحده نشان داده است که هر فرد به طور متوسط روزانه بیش از 126 گرم شکر مصرف میکند، یعنی بیش از 25 قاشق چای خوری! خوردن نوشابه های گازدار سهم عظیمی در این مصرف دارد. در گذشته بارها و بارها در مورد ضررهای ناشی از مصرف نوشابه و خطرات جانبی آن هشدار داده شده است. اما این خطرات چه هستند و تا چه میزان باید جدی گرفته شوند؟ با هم نگاهی میندازیم به اثرات منفی مصرف نوشابه.

 

 1. نوشابه باعث کاهش عملکرد کلیه میشود؛ تحقیقاتی 11 ساله در دانشکده پزشکی هاروارد که بر روی 3318 خانم انجام شد که در نتیجه آن دریافتند مصرف نوشابه خطر آسیب رساندن به کلیه را دو برابر میکند.
 2. نوشابه خطر ابتلا به دیابت را افزایش میدهد؛ سطح بالای قند در نوشابه باعث ایجاد فشار در لوزالمعده میشود که برای خروج از این وضعیت بدن نیازمند انسولین میشود. نوشیدن یک یا دو قوطی نوشابه در روز خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 25% افزایش میدهد.
 3. قوطی های نوشابه با BPA پوشیده میشوند؛ Bisphenol A یک ماده ی شیمیایی صنعتی است که آن را در همه چیز از بیماری های قلبی و چاقی گرفته تا مشکلات بارداری را میتوان دخیل دانست.
 4. نوشابه باعث از دست رفتن آب بدن میشود؛ کافئین موجود در نوشابه دفع مایعات را تسریع میکند و هنگامی که سلول های بدن دچار کم آبی شدند، بدن در جذب مواد مغذی دچار مشکل میشود.
 5. رنگ کاراملی به کار رفته در نوشابه یک عامل سرطان است؛ رنگ قهوه ای مصنوعی نوشابه در یک فرایند شیمیایی از حرارت دادن شکر کاراملی (بصورت قند سوخته شده) بدست میاید. این واکنش شیمیایی منجر به تولید موادی میشود که در ریه و کبد ایجاد مشکل میکند. در مواردی حتی منجر به سرطان تیروئید و خون در نمونه های آزمایشگاهی شده است.
 6. رنگ نوشابه باعث مشکلات عروقی میشود؛ دکتر Nehal N مدیر قسمت التهاب قلب و عروق در دانشگاه پنسیلوانیا از ارتباط بین مشکلات عروقی و کارامل موجود در نوشابه خبر میدهد.
 7. کالری نوشابه بالا است؛ یک قوطی نوشابه 17 قاشق چای خوری شکر دارد یعنی 240 کالری. کالری عاری از هرگونه ارزش غذایی است و یک فرد بزرگسال برای سوزاندن 240 کالری نیاز به یک ساعت پیاده روی دارد.
 8. کافئین موجود در نوشابه مانع جذب منیزیم میشود؛ بدن برای بیش از 325 واکنش آنزیمی به منیزیم نیاز دارد. منیزیم نقشی بسیار اساسی در فرایندهای سم زدایی بدن و به حداقل رساندن آسیب های زیست محیطی و فلزات سنگین دارد.
 9. نوشابه خطر چاقی در کودکان را افزایش میدهد؛ مصرف هر نوشابه اضافی یا دیگر نوشیدنی های شیرین احتمال چاقی کودک را تا 60% افزایش میدهد.
 10. نوشابه باعث بروز بیماری قلبی میشود؛ مصرف بیش از یک نوشابه در روز خطر ابتلا به بیماری های قلبی در مردان را تا 20% افزایش میدهد.
 11. مصرف نوشابه با آسیب های دندانی ارتباط دارد؛ اسید موجود در نوشابه باعث ساییدگی مینای دندان میشود.
 12. نوشابه حاوی مقادیر بالایی قند است؛ و درک این مساله که 17 قاشق چای خوری شکر برای دندان ها و سلامت کلی بدن مضرر است نیاز به دانش خاصی ندارد.
 13. شیرین کننده های مصنوعی موجود در نوشابه عامل سرطان است؛ بسیاری از مردم برای مصرف کالری کمتر نوشابه های با قند مصنوعی مصرف میکنند. در حالیکه قند مصنوعی به عامل بیماری های متعددی از جمله سرطان است.
 14. نوشابه سطح مواد معدنی بدن را کاهش میدهد؛ تحقیقات در دانشگاه تافتس نشان میدهد افرادی که روزانه سه قوطی نوشابه و یا بیشتر مصرف میکنند مواد معدنی بدنشان (مانند کلسیم و ویتامین D) تقریباً 4% کاهش یافته است.
 15. مصرف نوشابه سوخت و ساز بدن را تغییر میدهد؛ این مشکل حتی میتواند از سوزاندن چربی و کاهش وزن نیز جدی تر باشد.
 16. مصرف بیش از یک قوطی نوشابه خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سندروم متابولیک را افزایش میدهد؛ هاروارد با آزمایش بر روی 9000 بیمار در طول چهار سال دریافتند که مصرف بیش از یک نوشابه در روز خطر ابتلا به سندروم متابولیک تا 48% افزایش میدهد.

سندروم متابولیک به مجموعه ای از اختلالات بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی در ارتباط با توسعه بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 میگویند.

 1. نوشابه ی رژیمی به کم کردن وزن شما کمکی نمیکند؛ تحقیقات در دانشگاه تگزاس نشان میدهد که افرادی که روزانه بیش از یک قوطی نوشابه رژیمی مصرف میکنند سایز دور کمر آنها 500% بیشتر از افرادی است که نوشابه رژیمی مصرف نمیکنند.
 2. نوشابه های رژیمی حاوی مواد نگهداره است؛ که باعث بروز مشکلاتی نظیر کهیر، آسم و دیگر بیماریهای حساسیتی میشود.
 3. نوشابه ها حاوی اسید اسکوربیک و بنزوات پتاسیم هستند؛ هنگامی که بنزوات در معرض نور و گرما و درکنار ویتامین C قرار بگیرد به بنزن تبدیل میشود. بنزن یک عامل سرطان زاست.
 4. مصرف روزانه نوشابه و دیگر نوشیدنی های شیرین عامل بیماری غیر الکلی کبد چرب است.  
 5. بعضی نوشابه ها حاوی BVO (Brominated Vegetable Oil)  میباشند؛ این ماده که بیشتر در نوشابه های ورزشی اضافه میشود عوارضی نظیر از دست دادن حافظه، لرزش، خستگی سردرد و.. به همراه دارد. البته لازم به ذکر است که مصرف این نوشابه ها در بیش از 100 کشور ممنوع شده است.
 6. نوشابه با آسم ارتباط دارد؛ مطالعه ای در جنوب استرالیا بر روی 17 هزار نفر انجام شد که نشان میداد مصرف بالای نوشابه با آسم و بیماریهای مزمن ریوی همراه میشود.

ممکن است که شما به طور مداوم نوشابه های گاز دار مصرف کنید و تاکنون به هیچکدام ازین مشکلات برنخورده باشید اما در نظر داشته باشید که بیماری یک شبه پدیدار نمیشود بلکه در طی سالها بر اثر پیروی از رژیم های نامناسب غذایی بوجود می آید. توصیه میکنیم که مصرف نوشابه های گازدار را به حداقل برسانید و آب و آبمیوه های طبیعی را جایگزین آن کنید. اگر در زمانی هم هوس نوشابه کردید، فراموش نکنید که حتما از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم نوشابه با دندان جلوگیری شود.

 

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید