نوکیا و AT&T آزمایش شبکه ی 5G را با پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه اعلام کردند

0

نوکیا و AT&T آزمایش شبکه ی 5G را با پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه اعلام کردند

پس از اینکه کمپانی نوکیا به طور کامل از صنعت تولید گوشی های هوشمند کنار رفت، حال کمپانی تمرکز خود را بر روی تخصص اصلی خود یعنی تجهیزات مخابراتی و شبکه گذاشته است. البته در آینده ای نزدیک شاهد گوشی های هوشمند با برند نوکیا خواهیم بود اما همان طور که میدانید این گوشی ها تنها برند نوکیا را همراه خواهند داشت که توسط فاکس کان استفاده خواهد شد. تاثیر گذاری نوکیا بر روی دنیای اینترنت تلفن های همراه بر هیچکس پوشیده نیست و غول فنلاندی اقدامات چشمگیری را در این زمینه تاکنون انجام داده است. حال این کمپانی به همراه اوپراتور معروف AT&T اعلام کرده اند که در حال تست اینترنت نسل پنجم تلفن های همراه هستند که سرعت بسیار بالایی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

 

  یکی از فعالیت های کمپانی نوکیا، تامین تجهیزات مخابراتی و توسعه ی تجهیزات بسیاری از اوپراتورها در سراسر جهان از جمله اوپراتور AT&T، دومین اوپراتور بزرگ ایالات متحده است. فوریه ی گذشته این دو کمپانی همکاری خود برای کار بر روی یک فناوری اعلام کردند و اکنون اعلام شده است که نوکیا و AT&T در حال آزمایش اینترنت نسل پنجم تلفن های همراه یا همان 5G هستند. در حال حاضر سرعتی که بر روی این شبکه به آن دست یافتند بیش از 10 گیگابایت بر ثانیه اعلام شده است. هر چند همان طور که میدانید سرعت انتقال اطلاعات تنها بخشی از کاربرد عملکرد یک شبکه ی مدرن و امروزی است. دیگر بخش مهم نحوه ی پاسخگویی آن شبکه است و AT&T در این مورد از آزمایش های زمان تاخیر سخن میگوید. همان طور که پیداست در این آزمایش ها سرعت پاسخگویی شبکه اندازه گیری میشود. زمان تاخیر پائین باعث میشود تا کاربران در کمترین زمان ممکن به درخواست خود در شبکه دستیابی پیدا کنند و طبیعتا زمان تاخیر بالا یک نقطه ی ضعف برای هر شبکه ی اینترنتی به شمار میرود.

البته فعلا گروه بین المللی استاندارد های شبکه ای موسوم به 3GPP، با استاندارد شبکه ی 5G موافقت نکرده است. به دنبال جزئیات اعلام اوپراتور AT&T، اوپراتور این گونه ادامه داد که به گونه ای در حال شبکه ی اینترنت 5G هستند که نه تنها قابلیت سازگاری برای کاربران آمریکای شمالی را داشته باشد، بلکه از تجهیزات استاندارد های بین المللی نیز پشتیبانی کند. همچنین اوپراتور اعلام کرد که میتواند تجهیزات را طبق نظر گروه 3GPP توسعه دهد و مشکلی از بابت استاندارد بودن شبکه نخواهد داشت. به هر حال با اینکه آنها آزمایش این شبکه را آغاز کرده اند اما باید نظر 3GPP را نیز برای دریافت استاندارد های لازم جلب کنند. در آخر باید گفت دسترسی عموم به شبکه ی 5G به این زودی ها مقدور نخواهد بود و طبق اعلام اوپراتور AT&T، شبکه ی 5G زمانی از سال 2018، پا به عرصه ی عمومی فناوری خواهد گذاشت.

آزمایش شبکه ی 5G در امریکا، در حالیست که در مناطقی خاص از دنیا، هنوز اینترنت 3G به صورت کامل پوشش داده نشده است و کاربران به سختی قادر به اتصال به یک اینترنت نسبتا با کیفیت و البته ارزان قیمت هستند. نظر شما درباره ی اتصال به اینترنتی با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه چیست؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید