نگاهی به بازتاب رویداد های E3 2016 در شبکه های اجتماعی (بخش نخست)

0

نگاهی به بازتاب رویداد های E3 2016 در شبکه های اجتماعی (بخش نخست)

با به پایان رسیدن نمایشگاه E3 2016 شاهد انتشار آمار و ارقام مختلفی در رابطه با این نمایشگاه در زمینه های گوناگون  هستیم که گاه نتایج جالبی را بازتاب می دهند. در مطلب پیش رو قصد داریم نگاهی به آمار و ارقام مرتبط با نوع بازخورد رویداد های نمایشگاه E3 امسال در شبکه های اجتماعی بیاندازیم.

به طور حتم بسیاری از علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری رویداد های نمایشگاه E3 2016 را از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پیگیری کرده اند. امری که مسلماً اشاره به نام بازی های کامپیوتری ریز و درشت به نمایش در آمده در نمایشگاه E3 امسال و رویداد های مهم این نمایشگاه را در شبکه های اجتماعی مختلف در بر داشته است. در این میان شاید بسیاری از علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری کنجکاو به دانستن این نکته باشند که کدام یک از بازی های به نمایش در آمده در نمایشگاه E3 امسال یا کنفرانس های اختصاصی برگزار شده توسط شرکت های مهم فعال در صنعت بازی سازی در این نمایشگاه، در شبکه های اجتماعی گوناگون محبوب تر از نمونه های مشابه خود بوده اند و اشاره های بیشتری از سوی کاربران مختلف به نام آن ها صورت گرفته است. به منظور پاسخ به این پرسش مهم، دست اندر کاران شبکه ی اجتماعی فیسبوک به ارائه ی اطلاعات و داده های آماری متعددی پرداخته اند و بر اساس آن ها شرکت سونی را برنده ی اصلی نمایشگاه E3 2016 دانسته اند. در واقع سران شرکت فیسبوک معتقدند که در طول برگزاری نمایشگاه E3 2016 به نام کنفرانس سونی و بازی های حاضر در این کنفرانس بیش از نام سایر شرکت های حاضر در نمایشگاه E3 امسال و بازی های معرفی شده توسط آن ها در شبکه ی اجتماعی فیسبوک اشاره شده است و در مجموع کاربران فیسبوک برای آگاهی یافتن از اطلاعات مربوط به کنفرانس اختصاصی سونی در نمایشگاه E3 امسال (و بازی های به نمایش در آمده در این کنفرانس) کنجکاوی بیشتری نسبت به سایر رویداد های این نمایشگاه از خود نشان داده اند. در واقع بر اساس اطلاعات آماری ارائه شده از سوی فیسبوک رویداد های زنده ی دو شرکت ژاپنی سونی و نینتندو تنها رویداد های برگزار شده در نمایشگاه E3 2016 بوده اند که میزان گفتگوی کاربران فیسبوک در رابطه با رخداد ها و بازی های مربوط به آن ها با شیب نزولی همراه نشده و تا پایان نمایشگاه E3 امسال همواره میزان اشاره های صورت گرفته به این کنفرانس ها و بازی های شاخص به نمایش در آمده در آن ها از سوی کاربران فیسبوک سیر صعودی داشته است. و این در حالی است که میزان اشاره های صورت گرفته توسط کاربران فیسبوک به سایر رویداد های مهم نمایشگاه E3 امسال نظیر کنفرانس اختصاصی شرکت هایی همچون Microsoft ، EA و Bethesda با پایان پذیرفتن این رویداد های زنده با شیب نزولی همراه بوده و به عبارت بهتر پس از اتمام کنفرانس اختصاصی شرکت های یاد شده، بسیاری از کاربران فیسبوک دیگر هیچ اشاره ی خاصی به آن ها نکرده اند.

 watchdogs2

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی فیسبوک شرکت سونی با تخصیص چیزی نزدیک به 30 در صد از گفتگو های مربوط به E3 در این شبکه ی اجتماعی از تاریخ هفتم تا چهاردهم ماه ژوئن به خود، در میان میزبانان کنفرانس های اختصاصی در نمایشگاه E3 2016 مقام نخست را به خود اختصاص داده است. در واقع پر گفتگو ترین بازی های حاضر در نمایشگاه E3 2016 در شبکه ی اجتماعی فیسبوک پس از برگزاری کنفرانس های اختصاصی این نمایشگاه به ترتیب بازی های The Elder Scrolls: Legends از Bethesda ، God of War از سونی و Titanfall 2 از EA بوده اند. و این در حالی است که پیش از برگزاری نمایشگاه E3 2016 و در فاصله ی یک هفته مانده تا برگزاری این رویداد مهم، بازی هایی نظیر The Elder Scrolls: Legends از Bethesda ، The Legend of Zelda: Breath of the Wild از نینتندو (که البته پیش از برگزاری نمایشگاه E3 تنها با نام The Legend of Zelda شناخته می شد) و بازی Watch Dogs 2 از یوبی سافت به ترتیب لیست عناوینی را تشکیل می داده اند که بیشترین میزان بحث، گفتگو، و اشاره به آن ها در شبکه ی اجتماعی فیسبوک پیش از برگزاری رسمی نمایشگاه E3 و کنفرانس های اختصاصی آغازگر آن مطرح بوده است. بحث ها و اشاراتی که با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری رسمی نمایشگاه E3 2016 و کنفرانس های اختصاصی زمان بندی شده ی پیش از آن با افزایش قابل توجهی در شیب صعودی خود مواجه بودند. 

 e3-2016

این نخستین بار در طول تاریخ برگزاری نمایشگاه E3 است که شبکه ی اجتماعی فیسبوک به انتشار اطلاعات آماری مهمی در رابطه با این نمایشگاه پر سر و صدا می پردازد. موضوعی که می تواند بر اهمیت دنیای بازی های کامپیوتری و رویداد های مهم مربوط به آن در زندگی مردم عادی مهر تایید بزند

 

با توجه به آمار فیسبوک بخش قابل توجهی از گفتگو کنندگان در رابطه با کنفرانس های اختصاصی نمایشگاه E3 2016 در این شبکه اجتماعی پر مخاطب را کاربران مرد تشکیل داده اند. به عبارت دقیق تر چیزی نزدیک به 72 در صد از مشتاقان بحث در رابطه با رویداد های به وقوع پیوسته در کنفرانس های اختصاصی نمایشگاه E3 2016 در شبکه ی اجتماعی فیسبوک را کاربران مرد تشکیل داده اند. کاربرانی که به لحاظ سن و سال به طور مساوی دو گروه سنی متفاوت را شامل می شده اند. در واقع این دو گروه سنی عبارتند از گروه سنی 18 تا 24 سال و گروه سنی 25 تا 34 سال که می توان گفت به گونه ای پایا پای در رابطه با رویداد های نمایشگاه E3 2016 و در راس آن ها کنفرانس های اختصاصی این نمایشگاه به بحث ، تبادل نظر ، انجام اشارات گوناگون و اشتراک گذاری نکات مختلف از این رویداد در شبکه ی اجتماعی فیسبوک پرداخته اند. با این حال وجود شبکه های اجتماعی اینترنتی تنها به فیسبوک محدود نمی شود و در این میان علاوه بر مخلوق پر هوادار جناب زاکربرگ و دوستان، شبکه های اجتماعی پر مخاطب دیگری هم در فضای اینترنت وجود دارند که با ورود آن ها به داستان E3 2016 شاید معادله ی موجود اندکی بر هم بخورد. در بخش دوم این مطلب که تا ساعاتی دیگر آن را از نظر خواهید گذراند به اتفاق یکدیگر خواهیم دید که اگر پای شبکه های اجتماعی دیگر را هم به ماجرا باز کنیم و مخاطبان آن ها را نیز به مخاطبان فیسبوک بیافزاییم، آیا نتیجه ی به دست آمده باز هم حکم به برتری سونی در نمایشگاه E3 امسال می دهد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش می توانید ظرف ساعت آینده با وب سایت سخت افزار همراه باشید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید