نگاهی به حال و روز گیمر ها در ایران (همراه با آمار جالبی در این زمینه) بخش دوم

0

نگاهی به حال و روز گیمر ها در ایران (همراه با آمار جالبی در این زمینه) بخش دوم

ساعاتی قبل با مطلبی در خدمت شما بودیم که در قالب آن به بررسی وضعیت گیمر های ایرانی با توجه به آمار ارائه شده از سوی شرکت Gameguise (از طریق انجام یک نظر سنجی) پرداخته شده بود. حال قصد داریم در قالب بخش دوم مطلب خود به تکمیل این اطلاعات بپردازیم و به بررسی آماری وضعیت گیمر های ایرانی پایان دهیم. پس پیشنهاد می کنیم که در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

 

با فراگیر شدن بازی های آنلاین در دنیای بازی های کامپیوتری شاهد این نکته هستیم که گیمر های ایرانی نیز بیش از پیش به سمت این دسته از آثار جذب می شوند. اما مسلماً علاقمندان بازی های کامپیوتری آنلاین در ایران سد بزرگی به نام کیفیت و سرعت بسیار پایین اینترنت را در برابر خود می بینند. بر اساس نتایج این نظر سنجی گیمر های ایرانی مشکلات فراوانی در انجام بازی های کامپیوتری به شکل آنلاین دارند و قطعی های فراوانی را در جریان دسترسی خود به سرور های بازی تجربه می نمایند. در واقع چیزی نزدیک به 58 در صد از کسانی که به تجربه ی مستمر عناوین آنلاین در ایران مشغول هستند خبر از این داده اند که در امر انجام بازی های آنلاین خود با قطعی یا عدم دسترسی به سرور ها مواجه هستند و رقمی نزدیک به 31 در صد از این گیمر ها نیز معتقدند که این قطعی ها و مشکلات به شکل مداوم و مستمر برایشان تکرار می شود. با این حال علاقمندان به بازی های کامپیوتری آنلاین در ایران با وجود تمامی این دشواری ها همچنان به انجام بازی های آنلاین مشغول هستند و چیزی نزدیک به 27 در صد از آن ها حداقل روزی یک بار به انجام این دسته از بازی ها می پردازند. البته علاوه بر آن ها برخی از گیمر های آنلاین دوست ایرانی هم هستند که بیش از یک بار در طول روز به سرگرم کردن خود با عناوین آنلاین حاضر در دنیای بازی های کامپیوتری می پردازند. افرادی که چیزی نزدیک به 15 در صد از آمار علاقمندان بازی های کامپیوتری آنلاین در ایران را تشکیل می دهند. گذشته از این امر بد نیست به میزان هزینه ای که گیمر های ایرانی به منظور انجام بازی های آنلاین حاضر به تقبل آن هستند نیز اشاره ای داشته باشیم. در میان گیمر های ایرانی که به انجام بازی های آنلاین مشغول هستند ، چیزی نزدیک به 73 در صد از آن ها در طول ماه رقمی کم تر از 30 دلار را صرف انجام این قبیل بازی ها می کنند (همان گونه که می دانید گیمر ها برای انجام بازی های آنلاین در شبکه هایی نظیر PSN و Xbox Live ناگزیر به پرداخت حق عضویت ماهانه هستند و علاوه بر آن بسیاری از محتوا های موجود در عناوین آنلاین را نیز می توان با پرداخت هزینه خریداری کرد). علاوه بر آن 21 در صد از این گیمر ها هم ماهیانه رقمی ما بین 30 تا 85 دلار را صرف انجام بازی های آنلاین خود (مواردی نظیر خرید محتوا های موجود در این قبیل بازی های کامپیوتری) می نمایند. در این میان آمار آن دسته از گیمر های ایرانی که ماهیانه رقمی ما بین 85 تا 140 دلار را صرف انجام موارد مذکور می نمایند چیزی نزدیک به 4 در صد است و 3 در صد از گیمر های ایرانی هم هستند که واقعاً دستشان به دهانشان می رسد و ماهیانه رقمی بیش از 285 دلار را صرف انجام بازی های آنلاین در کنسول های خانگی می نمایند. مسلماً اگر امکان پرداخت های مالی از طریق اینترنت برای تهیه کردن محتوا های مذکور به شکل ساده تری برای گیمر های ایرانی فراهم بود و کیفیت اینترنت نیز به همان نسبت بالا تر می رفت ، شاید اکنون می توانستیم شاهد افزایش چشمگیر آمار و ارقام مذکور باشیم.  

 iran-game0

تا این جای کار اکثریت قریب به اتفاق آمار و ارقام ذکر شده در بخش نخست و بخش دوم این مطلب به علاقمندان کنسول های خانگی در ایران تعلق داشت. اما مسلماً بخش قابل توجهی از گیمر های ایرانی را هم علاقمندان به پلتفرم PC تشکیل می دهند. بر اساس نتایج این نظر سنجی چیزی حدود 33 در صد از گیمر های ایرانی را علاقمندان به پلتفرم PC تشکیل می دهند که به انجام بازی های مورد پسند خود بر روی این پلتفرم مشغول هستند. در میان این تعداد از گیمر ها 35 در صد از آن ها حداقل روزی یک بار به انجام بازی های کامپیوتری بر روی این پلتفرم می پردازند و 21 در صد از آن ها نیز بیش از روزی یک بار به انجام این کار مبادرت می ورزند. از آن جایی که در سال های اخیر استفاده از امکانات گسترده ی موجود در شبکه ی آنلاین استیم بسیار در دنیای بازی های کامپیوتری باب شده است و این شبکه ی اختصاصی هم اکنون حرف اول را در بازی های کامپیوتری مبتنی بر پلتفرم PC می زند، بسیاری از گیمر های ایرانی نیز به تدریج به سمت تجربه کردن بازی های کامپیوتری مبتنی بر استیم جذب شده اند و تجربیات خود را بر اساس امکانات موجود در این پلتفرم آنلاین انجام می دهند. بر اساس نتایج نظر سنجی مذکور 35 در صد از علاقمندان پلتفرم PC در ایران بازی های خود را از طریق استیم و با بهره گیری از امکانات موجود در این شبکه ی آنلاین انجام می دهند و از میان این افراد 41 در صدشان حداقل روزی یک بار و 22 در صد از آن ها نیز چند بار در طول روز به انجام بازی های کامپیوتری مبتنی بر استیم مشغول هستند.

 iran-game10

در کل با توجه به این آمار می توان ادعا کرد که پتانسیل های فراوانی در زمینه ی بازی های کامپیوتری در کشور مان وجود دارد که در صورت به کارگیری درست از آن ها می توان عایدی فراوانی را در زمینه های اقتصادی و فرهنگی از آن خود ساخت. به عنوان مثال با توجه به ضریب نفوذ بالای کنسول های خانگی در میان گیمر های ایرانی می توان نسبت به تولید بازی های کوچک و جذابی که بر اساس ویژگی های فرهنگی ما ساخته شده اند و از طریق شبکه هایی نظیر Xbox Live یا PSN عرضه می شوند اقدام کرد (حال که بسیاری از تحریم های تحمیلی بر علیه ایران به تدریج در حال بر چیده شدن هستند هیچ بهانه ای در این راه وجود ندارد). همچنین نظر سنجی مذکور نشان از این دارد که گیمر های ایرانی با وجود مشکلات فراوانی که در امر انجام بازی های آنلاین بر سر راهشان قرار گرفته است هنوز هم نسبت به انجام این قبیل بازی ها مشتاق و علاقه مند به نظر می رسند و حتی تمایل به پرداخت هزینه های قابل توجهی را هم برای تجربه ی عناوین آنلاین و بهره گیری از تمامی امکانات موجود در آن ها دارند. بنا بر این می توان در کنار بهبود کیفیت سرویس های اینترنتی به تولید بازی های ایرانی سرگرم کننده با ساختار کلان آنلاین پرداخت یا تدابیری را اندیشید که بسیاری از عناوین ارزشمند آنلاین خارجی به موجب قرار داد هایی پر سود سر از کشور ما در بیاورند تا هم گیمر های ایرانی از انجام این بازی ها رضایتمند باشند و هم چرخه ی اقتصادی کشور به بهترین شکل ممکن به چرخش در بیاید (اقتصاد تنها در فروش نفت خلاصه نمی شود!). به هر حال تمامی این موارد در گرو توجهات و برنامه ریزی های مو شکافانه ای خواهد بود که متاسفانه هیچ کدام از آن ها در حال حاضر وجود خارجی ندارند.

 

google

facebook

insta

twitter

telegram

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید