نگاهی به سیستم مورد نیاز برای اجرای نسخه بتای بازی Doom و عملکرد کارت گرافیک پیشنهادی این بازی

0

نگاهی به سیستم مورد نیاز برای اجرای نسخه بتای بازی Doom و عملکرد کارت گرافیک پیشنهادی این بازی

چندی پیش سازندگان بازی Doom یعنی اعضای استودیو id Software با همراهی ناشر این اثر یعنی شرکت Bethesda امکان تجربه ی نسخه ی بتای این بازی را (به شکل محدود) برای علاقه مندان بازی Doom فراهم آوردند. بر همین اساس در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به عملکرد یکی از کارت های گرافیک پیشنهاد شده برای اجرای نسخه ی بتای این بازی داشته باشیم.

 

 

در نسخه ی بتای بازی Doom که امکان بهره مندی از آن برای پیش خرید کنندگان نسخه ی دیجیتال از بازی Wolfenstein: The New Order فراهم آمده بود، تجربه کنندگان این اثر قادر به انجام دو مد Deathmatch Team و Warpath از بخش چند نفره ی این بازی در قالب مسابقات شش به شش و در بطن دو نقشه ی مجزا به نام Heatwave و Infernal بودند. در حالی که امکان استفاده از طیف قابل توجهی از سلاح های موجود در این بازی نیز در اختیار تجربه کنندگان نسخه ی بتای این اثر قرار گرفته بود. به منظور اجرای بهینه ی نسخه ی بتای بازی Doom توسط کاربرا پلتفرم PC، چندی پیش حداقل سیستم مورد نیاز و سیستم پیشنهادی برای اجرای این نسخه از بازی توسط ناشر این اثر یعنی شرکت Bethesda اعلام شد که در ادامه ی متن می توانید مشخصات سخت افزاری مربوط به آن ها را مشاهده نمایید.

 

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی Doom بر روی پلتفرم PC (نسخه ی بتا):

 

  • سیستم عامل : Windows 7 , Windows 8.1 , Windows 10 — 64-bit versions only
  • پردازنده :  Intel Core i5-2400 or better / AMD FX-8320 or better
  • کارت گرافیک :  NVIDIA GeForce GTX 670 (2GB) or better / AMD Radeon HD 7870 (2GB) or better
  • حافظه ی رم :  8 گیگا بایت
  • فضای مورد نیاز برای نصب :  22 گیگا بایت

 

سیستم پیشنهادی برای اجرای بازی Doom بر روی پلتفرم PC (نسخه ی بتا):

 

  • سیستم عامل : Windows 7 , Windows 8.1 , Windows 10 — 64-bit versions only
  • پردازنده :  Intel Core i7-3770 or better / AMD FX-8350 or better      
  • کارت گرافیک :  NVIDIA GeForce GTX 970 (4GB) or better / AMD Radeon R9 290 (4GB) or better
  • حافظه ی رم :  8 گیگا بایت
  • فضای مورد نیاز برای نصب :  22 گیگا بایت

 

بر اساس اعلام ناشر بازی Doom، به موجب استفاده از مشخصات سخت افزاری اعلام شده در بخش حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای نسخه ی بتای بازی Doom، این امکان برای تجربه کنندگان نسخه ی مذکور فراهم آمده بود تا بتوانند این بازی را بر روی کیفیت تصویری 720 پیکسلی اجرا نمایند. در این میان مشخصات مربوط به بخش سیستم پیشنهادی نیز بیشتر به کار آن دسته از علاقه مندان به بازی Doom می آمد که قصد اجرای نسخه ی بتای این بازی را تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی داشتند.

 doom

همان گونه که در مشخصات اعلام شده در سطور فوق مشاهده می شود، یکی از کارت های گرافیک پیشنهاد شده از سوی ناشر بازی Doom به منظور اجرای نسخه ی بتای این بازی تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی، مدل GTX 970 بوده است. در بررسی صورت گرفته از عملکرد این کارت گرافیک در امر اجرای نسخه ی بتای بازی Doom ، که در همراهی با پردازنده ی مدل Intel Core i7-5820K 3.3GHz و 16 گیگا بایت رم انجام گرفته است، شاهد اجرای کاملاً مقبول این نسخه از بازی هستیم. به این ترتیب که نرخ فریم دریافتی از اجرای نسخه ی بتای بازی Doom توسط مشخصات سخت افزاری مذکور، حداکثر به میزان دو فریم در ثانیه (در برخی صحنه های این بازی) با افت مواجه می شده و به شکل دقیق در بسیاری از صحنه ها نرخ فریم دریافتی از بخش چند نفره ی بازی Doom اغلب مابین رقم 59 فریم در ثانیه و 60 فریم در ثانیه در نوسان بوده است. گفتنی است که نرخ فریم کلی دریافتی از اجرای نسخه ی بتای بازی Doom بر روی پلتفرم PC بر روی رقم 60 فریم در ثانیه تنظیم شده بود. اما در عین حال سازندگان این بازی یعنی اعضای استودیو id Software قول بهره گیری از نرخ فریم غیر قفل شده را در نسخه ی نهایی بازی Doom به هواداران این اثر بر روی پلتفرم PC داده اند. علاوه بر آن میزان حافظه ی رم مورد استفاده قرار گرفته برای اجرای نسخه ی بتای بازی Doom بر روی پلتفرم PC به ندرت از رقم 6.2 گیگا بایت فرا تر می رود و در کل می توان گفت که نسخه ی بتای بازی Doom ، مشکل خاصی را به لحاظ اجرای مناسب بر روی پلتفرم PC از خود به نمایش نگذاشته است. در این میان تنها بحث کیفیت گرافیک فنی نسخه ی بتای بازی Doom به میان می آید که با توجه به متمرکز بودن محتوای این نسخه از بازی بر روی بخش چند نفره می توان گفت که قدرت ساختاری آن برای یک بازی چند نفره (که بیش از هر نکته ای متمرکز بر ارائه ی نرخ فریم مناسب و گیم پلی کاملاً سریع است) چندان هم بد به نظر نمی آید. با این حال مسلماً از بخش تک نفره و کمپین داستانی بازی Doom قدرت بسیار بیشتری در بخش گرافیک فنی (و حتی هنری) انتظار می رود که البته برآورده شدن یا نشدن این انتظار را باید در نسخه ی نهایی این بازی به نظاره نشست. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که مشخصات سخت افزاری یاد شده در این متن به نسخه ی بتای بازی Doom اختصاص دارد و در صورت تغییر این مشخصات برای اجرای نسخه ی نهایی بازی Doom از سوی سازندگان یا ناشر این بازی، حتماً در مطالب بعدی خود به آن اشاره خواهیم کرد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید