نگاهی به عملکرد قطعات مهم سخت افزاری در اجرای بازی Quantum Break (بخش اول)

0

نگاهی به عملکرد قطعات مهم سخت افزاری در اجرای بازی Quantum Break (بخش اول)

بازی Quantum Break پس از مدت ها انتظار  و همچنین مقادیری جار و جنجال و چندین فقره تاخیر در فرآیند انتشار این اثر بالاخره از راه رسید و عملکردی کاملاً متناقض را بر روی دو پلتفرم مقصد خود به معرض تماشا گذاشت. اثری که در ابتدا قرار بود به عنوان یک بازی کاملاً انحصاری تنها بر روی کنسول اکس باکس وان منتشر شود؛ اما طی ماه های اخیر شاهد تایید فرآیند انتشار آن بر روی کامپیوتر های خانگی بودیم و به این ترتیب این بازی پر سر و صدا از انحصار کنسول خانگی مایکرو سافت در آمد (اما همچنان در انحصار پلتفرم عجیب و غریب جهانی ویندوز و سیستم عامل ویندوز 10 باقی ماند). در مطلب پیش رو قصد داریم نگاهی به نوع عملکرد قطعات مهم سخت افزاری سیستم های کامپیوتری (قطعاتی نظیر پردازنده ی گرافیکی و پردازنده ی مرکزی) در امر اجرای بازی Quantum Break بیاندازیم.

 

 

اگر به خاطر داشته باشید در هفته ی گذشته نگاهی به عملکرد قطعات مهم سخت افزاری در امر اجرای بازی Dark Souls 3 داشتیم. مطلبی که با توجه به بررسی صورت گرفته توسط وب سایت روسی Game GPU تهیه شده بود. حال قصد داریم همین امر را در رابطه با بازی Quantum Break هم تکرار کنیم و بار دیگر به سراغ بازتاب دادن بررسی صورت گرفته توسط این منبع روس برویم. آزمایشی که این بار بر روی بازی Quantum Break و تعداد قابل توجهی از پردازنده های مرکزی و گرافیکی برند های مختلف اجرا کننده ی این بازی صورت گرفته است. برای شروع بهتر است به سراغ بررسی عملکرد کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD در امر اجرای بازی Quantum Break برویم. در بررسی صورت گرفته توسط منبع یاد شده تعداد معینی از کارت های گرافیکی دو برند انویدیا و AMD در جریان اجرای بازی Quantum Break مورد آزمایش قرار گرفته اند. در شرایطی که محصولات برند انویدیا از آپدیت درایور های گرافیکی نسخه ی 364.72 و کارت های گرافیک AMD هم از آپدیت درایور های گرافیکی نسخه ی 16.4.1 بهره می بردند. همچنین این آزمایش بر اساس سه کیفیت تصویری  متفاوت 1920 در 1080 پیکسلی ، 2560 در 1440 پیکسلی ، 3840 در 2160 پیکسلی به انجام رسیده است و افزون بر آن، در تمامی کیفیت های تصویری یاد شده (که جزو کیفیت های تصویری شناخته شده و استاندارد در دنیای بازی های کامپیوتری و پلتفرم PC محسوب می شوند) تنظیمات گرافیکی بازی Quantum Break در حالت بیشینه (Maximum) قرار داشته و افکت های گرافیکی مهم به کار رفته در این بازی نیز به طور کامل فعال بوده اند. با این توضیحات می رویم تا بررسی عملکرد کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD را ابتدا تحت کیفیت تصویری 1920 در 1080 پیکسلی آغاز نماییم.  

 quantum-break1

در تصویر فوق عملکرد محصولات دو برند انویدیا و AMD در جریان اجرای بازی Quantum Break به تصویر کشیده شده است. همان گونه که در این تصویر کاملاً مشخص به نظر می رسد تمامی کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD که در جریان اجرای بازی Quantum Break مورد آزمایش قرار گرفته اند، توانایی اجرای این بازی را تحت کیفیت تصویری 1920 در 1080 پیکسلی و در ترکیب با تنظیمات گرافیکی بیشینه خواهند داشت و مشکل خاصی در این زمینه (حداقل بر روی کاغذ) وجود ندارد.

 quantum-break2

در کیفیت تصویری 2560 در 1440 پیکسلی نیز شرایط  اشاره شده کم و بیش به همان ترتیبی رقم خورده است که در کیفیت تصویری پیشین شاهد آن بودیم. با این تفاوت که در این کیفیت تصویری (برخلاف حالت قبل) تمامی کارت های گرافیک مورد بررسی قرار گرفته در این آزمایش توانایی اجرای بازی Quantum Break در کیفیت تصویری 2560 در 1440 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی بیشینه را نخواهند داشت و در این میان باید تعدادی از آن ها را از لیست محصولات قابل اتکا خارج نمود. به عبارت بهتر شش محصول قرار گرفته در انتهای این لیست (بنا به دلایلی که در بخش دوم این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت) توان اجرای بازی Quantum Break را تحت تنظیمات تصویری و گرافیکی یاد شده در حالت روان و قابل قبول نخواهند داشت و به این منظور باید تنظیمات گرافیکی بازی Quantum Break در کیفیت تصویری 2560 در 1440 پیکسلی را برای این پردازنده های گرافیکی بر روی حالت کمینه قرار داد.

 quantum-break3

همان گونه که در تصویر بالا مشاهده می شود شرایط در کیفیت تصویری 3840 در 2160 پیکسلی به گونه ای کاملاً متفاوت رقم خورده است و تقریباً اکثریت قریب به اتفاق کارت های گرافیک مورد بررسی قرار گرفته در این آزمایش توان اجرای بازی Quantum Break را تحت تنظیمات گرافیکی بیشینه در این کیفیت تصویری ندارند. به این ترتیب آن دسته از گیمر هایی که قصد تجربه ی بازی Quantum Break در این کیفیت تصویری و تحت تنظیمات گرافیکی بیشینه را دارند به نظر نمی رسد که در کل بتوانند تجربه ای روان و بهینه را تحت این شرایط داشته باشند. در این میان احتمالاً بسیاری از علاقه مندان به تجربه کردن بازی  Quantum Breakبر روی پلتفرم PC کنجکاو به دانستن میزان حافظه ی گرافیکی مورد نیاز برای اجرای بهینه ی این بازی بر روی کامپیوتر های خانگی هستند. نکته ای که با توجه به تصویر زیر می توان کم و بیش از آن آگاه شد.

 quantum-break8

با توجه به تصویر فوق می توان ادعا کرد که بازی Quantum Break جزو آن دسته از آثاری قرار می گیرد که برای اجرای بهینه بر روی کامپیوتر های خانگی نیاز به حافظه ی گرافیکی نسبتاً قابل توجهی از پردازنده های گرافیکی موجود در سیستم های کامپیوتری خواهد داشت (البته با توجه به تصویر فوق به نظر می رسد که این ویژگی در مورد کارت های گرافیک برند انویدیا بیشتر از برند رقیب احساس می شود). در واقع برای اجرای بهینه ی بازی Quantum Break بر روی کیفیت تصویری 1920 در 1080 پیکسلی به چیزی نزدیک به 3 گیگا بایت حافظه ی گرافیکی نیاز خواهد بود. رقمی که در کیفیت تصویری 2560 در 1440 پیکسلی به 4 گیگا بایت و در کیفیت تصویری 3840 در 2160 پیکسلی هم به رقم قابل توجه 6 گیگا بایت ارتقا خواهد یافت. در بخش دوم این مطلب که تا ساعاتی دیگر بر روی وب سایت سخت افزار منتشر خواهد شد به بررسی عملکرد پردازنده های مرکزی در امر اجرای بازی Quantum Break خواهیم پرداخت و در عین حال به دیگر نکات مربوط به اجرای این بازی بر روی پلتفرم PC نیز اشاره خواهیم کرد. پس پیشنهاد می شود که همچنان با ما همراه باشید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید