نگاهی به عملکرد قطعات مهم سخت افزاری در اجرای بازی Quantum Break (بخش پایانی)

0

نگاهی به عملکرد قطعات مهم سخت افزاری در اجرای بازی Quantum Break (بخش پایانی)

در بخش نخست این مطلب که ساعاتی قبل در معرض دید علاقه مندان به بازی های کامپیوتری (و مباحث سخت افزاری مربوط به آن) قرار گرفت به بررسی عملکرد پردازنده های گرافیکی دو برند انویدیا و AMD در حین اجرای بازی Quantum Break پرداختیم. حال در این مطلب قصد داریم همین نکته را در رابطه با پردازنده های مرکزی سیستم های کامپیوتری اجرا کننده ی این بازی مورد بررسی قرار دهیم. 

 

 

همان گونه که در بخش نخست این مطلب هم به آن اشاره شد نتایج به دست آمده از این بررسی مربوط به آزمایشی است که به تازگی توسط وب سایت Game GPU بر روی بازی Quantum Break انجام گرفته است. در بررسی مذکور چیزی نزدیک به 16 مدل مختلف از پردازنده های مرکزی که تمامی آن ها به دو برند اینتل و AMD تعلق داشته اند، در جریان اجرای بازی Quantum Break مورد آزمایش قرار گرفته اند. در واقع تمامی پردازنده های مورد بررسی قرار گرفته در جریان این آزمایش در تلفیق با کارت گرافیک مدل Geforce GTX 980 Ti (در حالت SLI) به اجرای بازی Quantum Break تحت کیفیت تصویری 1920 در 1080 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی بیشینه پرداخته اند تا عیار آن ها در امر اجرای این بازی به شکل بهتر و در شرایطی کاملاً یکسان و مساوی مشخص گردد.

 quantum-break4

در تصویر بالا عملکرد هر کدام از پردازنده های مرکزی مورد آزمایش قرار گرفته در جریان اجرای بازی Quantum Break را مشاهده می کنید. با توجه به نتایج به دست آمده می توان گفت که در صورت ترکیب این محصولات با کارت گرافیک مناسب، تمامی آن ها قادرند از پس اجرای بازی Quantum Break در حالت بهینه بر بیایند. نکته ای که در این میان می توان به آن اشاره کرد این است که بر اساس نتایج به دست آمده از این بررسی، فرآیند اجرای بازی Quantum Break در فرکانس 120 هرتزی نمایشگر های مورد استفاده قرار گرفته در اجرای این بازی عملکرد بسیار بهتری را از خود به نمایش گذاشته است و در هنگام استفاده از محصولاتی با فرکانس 60 هرتزی در امر اجرای بازی Quantum Break ، عملکرد نهایی اجرای این بازی چیزی در حدود 15 در صد افت را از خود به نمایش می گذارد. سوای این مسئله در تصاویر پایین می توان عملکرد پردازنده های مرکزی دو برند اینتل و AMD در امر اجرای بازی Quantum Break را با توجه به تعداد هسته های موجود در هر کدام از این پردازنده ها مشاهده نمود.

 quantum-break5

quantum-break6

اما علاوه بر پردازنده ی گرافیکی و پردازنده ی مرکزی، میزان حافظه ی رم سیستم های کامپیوتری نیز کم و بیش نقش مهمی در اجرای بهینه ی بازی های کامپیوتری ایفا می کند. در تصویر زیر میزان حافظه ی مورد نیاز برای اجرای بهینه ی بازی Quantum Break مشخص گردیده است. به عبارت بهتر از طریق مشاهده ی آن می توان به این نکته پی برد که با بهره گیری از مقادیر متفاوت رم در سیستم های کامپیوتری اجرا کننده ی بازی Quantum Break (تحت کیفیت تصویرس 1920 در 1080 پیکسلی) این بازی به طور متوسط چه میزان از حافظه ی رم سیستم را مورد مصرف قرار می دهد. همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می شود در صورت استفاده از رم 6 گیگا بایتی میزان حافظه ی مصرف شده در جریان اجرای بازی Quantum Break چیزی در حدود 5.4 گیگا بایت خواهد بود. رقمی که در صورت استفاده از رم 8 ، 16 و 32 گیگا بایتی به ترتیب به ارقام 6 ، 6.3 و 7.8 گیگا بایت ارتقا خواهد یافت.

 quantum-break7

اما در بخش پایانی این متن بد نیست به برخی مشکلات اجرایی بازی Quantum Break نیز اشاره کنیم. همان گونه که در بخش نخست این مطلب به آن اشاره شد، بازی Quantum Break بر روی دو پلتفرم مقصد این اثر عملکردی کاملاً متفاوت و متناقض را از خود به نمایش گذاشته است. به عبارت بهتر پس از انتشار بازی Quantum Break هر چقدر که مشکلات تکنیکی گزارش شده از نسخه ی اکس باکس وان این بازی ناچیز و بازخورد های فنی ارائه شده از آزمایش این نسخه از بازی مثبت بوده است، به همان نسبت مشکلات فنی گزارش شده از تست نسخه ی PC این بازی بسیار فراوان و عجیب و غریب به نظر می رسد. به عنوان مثال یکی از مشکلات مهم و فراگیر نسخه ی PC از بازی Quantum Break این است که به هیچ وجه نمی توان بر روی نمایشگر های 60 هرتزی، نرخ 60 فریم در ثانیه را از این بازی دریافت کرد. علاوه بر آن حتی به موجب استفاده از کارت های گرافیک بسیار قدرتمند و بر روی تنظیمات گرافیکی بسیار پایین نیز نمی توان از نسخه ی PC بازی Quantum Break نرخ فریمی همگام با نرخ تازه سازی تصویر را در نمایشگر های مورد استفاده قرار گرفته در اجرای این بازی دریافت نمود. البته همان گونه که در سطور بالا نیز به آن اشاره شد در صورت استفاده از نمایشگر هایی با نرخ تازه سازی تصویر 120 هرتزی، بازی Quantum Break عملکرد بهتری را در امر اجرا از خود به نمایش می گذار؛ اما در عین حال این بهبود در آن حدی نیست که بتوان آن را ایده آل قلمداد کرد و در کل می توان گفت که ثبات نرخ فریم در نسخه ی PC از بازی Quantum Break حکم کیمیا را دارد. از سوی دیگر با توجه به گزارش های موجود از بررسی این اثر به نظر می رسد که گرافیک فنی نسخه ی PC از بازی Quantum Break به لحاظ تکنیکی آن چنان که باید چنگی به دل نمی زند و در واقع نوعی فرآیند جعل تصویر در این نسخه از بازی مشاهده می شود.

quantum-break9

در ابتدا (و حتی پیش از تایید ساخت نسخه ی PC این بازی) قرار بر این بود که بازی Quantum Break بر اساس کیفیت تصویری 1080p بر روی کنسول اکس باکس وان به اجرا در آید (هر چند از این نکته می گذریم که کنسول انحصاری شرکت مایکرو سافت در عمل قادر به نمایش کامل کیفیت تصویری 1080p نیست). با این حال اندکی پیش از انتشار بازی Quantum Break سازندگان این بازی به تایید این نکته پرداختند که اثر مذکور بر اساس کیفیت تصویری 720p بر روی کنسول اکس باکس وان اجرا خواهد گردید (جالب این جاست که تا پیش از انتشار بازی Quantum Break اخبار تکمیلی چندانی در رابطه با کم و کیف فنی نسخه ی PC این اثر به گوش نمی رسید و تمامی خبر ها بر روی نسخه ی کنسولی این بازی متمرکز بود). حال پس از انتشار رسمی بازی Quantum Break بررسی های فنی صورت گرفته بر روی نسخه ی PC این اثر نشان از این دارد که کیفیت اجرایی نسخه ی PC از بازی Quantum Break نیز (همانند نسخه ی کنسولی این اثر) 1080p واقعی نیست و نوعی تکنیک تکمیل و احیای تصویری در این نسخه از بازی پیاده سازی شده است که همان تصاویر 720p کنسولی را به شکل بهینه تری به مخاطب خود ارائه می دهد که البته تصاویر تمام اچ دی به مفهوم واقعی کلمه نیستند. فرآیندی که البته در تلویزیون یا نمایشگر های معمولی آن چنان که باید به چشم نمی آید اما در نمایشگر های با کیفیت تر دم خروس را به شکل تمام و کمال هویدا می سازد. در این میان بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل اصلی کیفیت فنی پایین نسخه ی PC از بازی Quantum Break را به انتشار این بازی بر روی پلتفرم جهانی ویندوز مرتبط دانسته اند (پلتفرم جدید شرکت مایکرو سافت که آن را بر پایه سیستم عامل جدید خود یعنی ویندوز 10 بنا نهاده است). فرآیندی که موجب می شود تا گیمر ها ابتکار عمل بسیار کمتری را در اجرای بازی های کامپیوتری مورد علاقه ی خود بر اساس تنظیمات مورد نیاز داشته باشند و بسیاری از اختیارات بدیهی (که حتی کوچک ترین موارد مربوط به تنظیمات دلخواه فنی و گرافیکی را شامل می شود) از آن ها گرفته شود. در واقع به موجب استفاده از پلتفرم جهانی ویندوز گیمر ها تنها باید همان آشی را میل کنند که شرکت مایکرو سافت آن را برایشان تهیه کرده است و بدون چراغ سبز این شرکت حتی قادر به تنظیم نمک و فلفل مورد نیاز برای آن هم نیستند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید