نگاهی به عملکرد مالی شرکت EA در سه ماهه نخست از سال جاری میلادی (بخش نخست)

0

نگاهی به عملکرد مالی شرکت EA در سه ماهه نخست از سال جاری میلادی (بخش نخست)

با عبور از میانه های سال 2016 میلادی و نزدیک شدن هر چه بیشتر به ماه های پایانی این سال، شرکت های مختلف فعال در صنعت بازی سازی به تدریج در حال انتشار نتایج مربوط به عملکرد مالی خود در سه ماهه ی نخست از دوره ی مالی منتهی به سال 2017 میلادی که تحت عنوان سال مالی 2017 طبقه بندی می شود به سر می برند. طی روز های اخیر نگاهی به عملکرد مالی شرکت سونی در بخش بازی های کامپیوتری این شرکت طی بازه ی زمانی سه ماهه ی نخست از سال جاری میلادی داشتیم که بر خلاف سایر بخش های موجود در این شرکت عملکرد مالی مثبتی را از خود به ثبت رسانده بود و حرکتی رو به جلو را نسبت به دوره های مالی گذشته از خود به نمایش می گذاشت. حال نوبت به شرکت EA و بررسی عملکرد مالی این شرکت در صنعت بازی سازی طی دوره ی زمانی سه ماهه ی نخست از سال مالی جدید این شرکت رسیده است.

بر خلاف شرکت سونی که در حوزه های مختلفی از صنعت سرگرمی به فعالیت مشغول است، تمامی فعالیت های شرکت EA در صنعت سرگرمی به حضور در دنیای بازی های کامپیوتری متمرکز شده است؛ مضاف بر این که شرکت EA تنها به تولید بازی های کامپیوتری مشغول بوده و هیچ فعالیتی در زمینه ی طراحی ، تولید و توسعه ی کنسول های بازی ندارد. شاید همین موضوع در کنار حرکت همیشگی سران این شرکت در جهت جریان آب (طی سال های اخیر) موجب شده است تا شرکت EA چیزی نزدیک به 13 دوره ی سه ماهه ی متوالی را با موفقیت قابل قبولی پشت سر بگذارد و در سه ماهه ی نخست از سال جاری میلادی نیز عملکرد کاملاً مثبتی را از خود به نمایش بگذارد. به گونه ای که عملکرد شرکت EA در زمینه ی ارتقا دادن تمامی شاخص های مالی مهم این شرکت طی بازه ی زمانی یاد شده، حتی از بر آورد های پیشین صورت گرفته توسط تحلیل گران مالی این شرکت نیز بهتر بوده است. به بیان دقیق تر رقم پیش بینی شده برای درآمد خالص حاصل شده توسط شرکت EA طی دوره ی زمانی یک چهارم ابتدایی سال مالی جدید چیزی نزدیک به 1.250 میلیارد دلار برآورد شده بود که رقم واقعی حصول شده طی دوره ی زمانی مذکور چیزی نزدیک به 1.271 میلیارد دلار بوده است. از سوی دیگر شاخص درآمد به ازای هر سهم در شرکت EA نیز پیش از این چیزی نزدیک به 1.30 دلار بر آورد شده بود که میزان واقعی این شاخص هم با افزایشی قابل توجه، در عمل به رقم 1.40 دلار به ازای هر سهم ارتقا یافته است.

 ea

در این میان چیزی نزدیک به 54 در صد از میزان درآمد خالص 1.271 میلیارد دلاری حاصل شده توسط شرکت EA در بازه ی زمانی سه ماهه ی نخست از سال جاری میلادی یعنی رقمی نزدیک به 689 میلیون دلار از کل در آمد یاد شده، از راه فروش محصولات دیجیتال شرکت EA به دست آمده است. رقمی که چیزی نزدیک به 165 میلیون دلار از کل آن به درآمد های حاصل شده از بخش دیجیتال پلتفرم موبایل مربوط می شود و میزان 147 میلیون دلار از آن هم به درآمد های حاصل شده از فروش محصولات دیجیتال مبتنی بر پلتفرم PC و هم چنین سایر پلتفرم های موجود (به غیر از پلتفرم های کنسولی) اختصاص یافته است. اما بخش مهم در آمد های دیجیتال شرکت EA در بازه ی زمانی سه ماهه ی نخست از سال مالی 2017 ، از طریق پلتفرم های کنسولی (با تخصیص رقم 377 میلیون دلار از کل درآمد های دیجیتالی حاصل شده) به دست آمده است. در واقع میزان درآمد حاصل شده از طریق فروش محصولات دیجیتال شرکت EA طی بازه ی زمانی یک چهارم ابتدایی از سال مالی 2017 نسبت به دوره های زمانی مشابه در سال های گذشته افزایش قابل توجهی را به نمایش می گذارد. به عبارت بهتر میزان کل درآمد حاصل شده از فروش محصولات دیجیتال شرکت EA در طول بازه ی زمانی مشابه در سال گذشته (یک چهارم ابتدایی از سال مالی 2016) رقم 623 میلیون دلار بوده است که از این میزان چیزی نزدیک به 286 میلیون دلار از آن به پلتفرم های کنسولی، 142 میلیون دلار از آن به پلتفرم موبایل و چیزی نزدیک به 195 میلیون دلار از آن هم به پلتفرم PC و سایر پلتفرم های بازی موجود در صنعت بازی سازی اختصاص داشته است. این در حالی است که رقم فوق در بازه ی زمانی مشابه پیش از آن (یک چهارم ابتدایی از سال مالی 2015) به 536 میلیون دلار رسیده است که سهم پلتفرم های مختلف کنسولی ، موبایل و کامپیوتر های خانگی به ترتیب رقمی نزدیک به 240 میلیون دلار ، 123 میلیون دلار و 173 میلیون دلار از رقم کلی یاد شده را تشکیل داده اند. از سوی دیگر باید به این نکته هم اشاره کرد که در طول بازه ی زمانی سه ماهه ی نخست از سال جاری میلادی چیزی نزدیک به 1.9 میلیون سهم از شرکت EA به ارزش 129میلیون دلار نیز باز خرید شده است. در این میان در گزارش مالی شرکت EA از بازه ی زمانی یک چهارم ابتدایی سال مالی 2017 ، بر آورد ها و پیش بینی هایی نیز از میزان عایدی های احتمالی حاصل شده توسط شرکت EA در دور بعدی سال مالی 2017 یعنی بازه ی زمانی سه ماهه ی دوم از سال جاری میلادی صورت گرفته است که سران شرکت EA امیدوار هستند در عمل بتوانند در دور بعدی سال مالی 2017 نیز از بر آورد های صورت گرفته توسط کارشناسان مالی این شرکت پیشی بگیرند. بر طبق این بر آورد ها میزان درآمد خالص و زیان خالص شرکت EA در طول بازه ی زمانی یک چهارم دوم از سال مالی 2017 به ترتیب چیزی نزدیک به 915 میلیون دلار و 51 میلیون دلار پیش بینی شده است. ارقامی که با توجه به آن ها میزان زیان به ازای هر سهم برای این شرکت در دوره ی بعدی از سال مالی جدید شرکت EA رقمی معادل 0.17 دلار پیش بینی می شود. البته در این گزارش مالی بر آورد ها و آمار و ارقام دیگری نیز ارائه شده است که می توانید موارد مربوط به آن ها را تا ساعاتی دیگر در بخش دوم این مطلب از نظر بگذرانید. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید