نگاهی به عملکرد کارت های گرافیک در امر اجرای بازی Hitman (بخش نخست)

0

نگاهی به عملکرد کارت های گرافیک در امر اجرای بازی Hitman (بخش نخست)

علاقه مندان به سبک مخفی کاری پس از مدت ها انتظار و پس از به تاخیر افتادن زمان انتشار بازی Hitman بالاخره ظرف روز های اخیر موفق به ملاقات با این بازی و قهرمان نام آشنای آن یعنی مامور 47 شدند. البته باید گفت که تاخیر در زمان عرضه شدن بازی Hitman به بازار و انتقال تاریخ انتشار این بازی از انتهای سال 2015 میلادی به سال جدید میلادی و ماه جاری چندان به نفع این بازی تمام نشده است. چرا که تا پیش از وقوع این تاخیر، در عمل بازی Hitman قرار بود به دو پاره ی مجزا تبدیل شود. به این ترتیب که پس از انتشار نسخه ی اصلی این اثر، تعدادی مرحله ی جدید در قالب بسته های الحاقی تازه به صورت تدریجی و به شکل ماه به ماه به گیم پلی این بازی اضافه شوند. اما پس از اعلام این تاخیر کذایی مشخص گردید که بر اساس برنامه ریزی جدید سازندگان بازی Hitman یعنی اعضای استودیو IO Interactive ، این اثر قرار است در قالب یک بازی کاملاً سریالی (بخوانید چند پاره) به ملاقات هواداران خود بیاید. امری که در کل (و با توجه به پیشینه ی مشخص و درخشان مجموعه بازی های هیتمن) نمی توان آن را نکته ی چندان مثبتی قلمداد کرد. با این حال همین بازی سریالی و تکه پاره شده هم بی تردید هواداران فراوانی در میان گیمر های علاقه مند به سبک مخفی کاری دارد و علاقه مندان به بازی Hitman ظرف روز های اخیر موفق شدند تا بخش نخست از این عنوان سریالی که تنها شامل مرحله مربوط به شو لباس پاریس (به ضمیمه ی یک مرحله ی کوتاه مقدماتی) است را تجربه نمایند. بنا بر این احتمالاً هم اکنون آن دسته از علاقه مندان به تجربه ی این بازی بر روی پلتفرم PC کنجکاو دانستن این موضوع هستند که بازی Hitman چه عملکرد وِیژه ای را در امر اجرا توسط کارت های گرافیک مختلف از دو برند انویدیا و AMD از خود به نمایش گذاشته است.

 

 

برای بررسی عملکرد کارت های گرافیک در فرآیند اجرای بازی Hitman این بار به سراغ وب سایت آلمانی PC Games Hardware (که در نوع خود مرجع معتبری به شمار می رود) رفته ایم تا نگاهی به بررسی این منبع قابل اتکا در امر آزمایش کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD در زمینه ی اجرای بازی Hitman بر روی پلتفرم PC بپردازیم. در همین ابتدا و پیش از پرداختن به موضوع اصلی این مطلب توضیح یک نکته کاملاً ضروری به نظر می رسد. از آن جایی که آزمایش نمودن این تعداد قابل توجه از کارت های گرافیک مربوط به دو برند انویدیا و AMD در امر اجرای بازی های کامپیوتری جدید (آن هم به شکل هم زمان و در بازه ای کوتاه از آغاز زمان انتشار بازی های کامپیوتری جدید به بازار) در عمل (به دلایل مختلفی که ذکر آن ها در این متن تنها موجب طولانی تر شدن بیهوده ی آن می شود) برای ما امکان پذیر نیست؛ لذا برای پرداختن به این موضوع که مسلماً مخاطبان فراوانی در میان گیمر ها دارد، ناگزیر از مراجعه به منابعی هستیم که این امکان برایشان فراهم آمده است. به عبارت بهتر در این مطلب و مطالب مشابه، نتایج مربوط به بررسی های انجام شده توسط منابع معتبر و شناخته شده ی حاضر در دنیای تکنولوژی و بازی های کامپیوتری تنها بازگو می شود و بنابر این نکاتی نظیر این که کارت گرافیک X از برند Y چه عملکرد ویژه ای را در امر اجرای بازی Z از خود به نمایش گذاشته است نتیجه ای است که توسط منابع مذکور حاصل می شود و نه ما. کوتاه مطلب این که ما در مطالب این چنینی به هیچ وجه قصد جانبداری از محصول و برند خاصی را نداریم و تنها به نکاتی اشاره می کنیم که در منابع مورد رجوع قرار گرفته به آن ها اشاره شده است. از همین رو و به منظور اثبات بی طرفی خود به خوانندگان این متن، برای بررسی عملکرد کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD در بازی Hitman به سراغ دو منبع مجزا و متفاوت رفته ایم که در همین روز های ابتدایی انتشار بازی Hitman نتایج مربوط به آزمایش های خود در امر اجرای این بازی را پیش از دیگران با علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری به اشتراک گذاشته اند. با این توضیح (که کاملاً ضروری به نظر می رسید) می رویم تا نگاهی به موضوع اصلی این مطلب داشته باشیم و به بررسی عملکرد کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD در امر اجرای بازی Hitman بپردازیم.

 hitman1

همان گونه که در بخش نخست متن پیش رو نیز به آن اشاره شد نخستین منبع ما به منظور بررسی عملکرد مدل های مختلف کارت گرافیک در امر اجرای بازی Hitman وب سایت آلمانی PC Games Hardware است. لازم به ذکر است که در بررسی صورت گرفته توسط منبع مذکور در امر اجرای بازی Hitman بر روی پلتفرم PC از یک سیستم کامپیوتری با مشخصات زیر استفاده شده است.

 

  • سیستم عامل : Windows 10 – 64 bit
  • پردازنده : Intel Core i7 – 6700K
  • حافظه ی رم : دو عدد حافظه ی 8 گیگا بایت DDR4

 

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که به منظور اجرای بازی Hitman توسط سیستم کامپیوتری مذکور (که تمامی کارت های گرافیک مورد بررسی قرار گرفته در این آزمایش توسط همین سیستم کامپیوتری آزمایش شده اند) از آپدیت درایور های نسخه ی 364.51 برای محصولات انویدیا و نسخه ی 16.3 برای محصولات AMD استفاده شده است که البته هر دو نسخه ی یاد شده نسخه های بتا بوده اند. علاوه بر آن باید به این نکته هم اشاره کرد که بررسی مذکور تحت چهار کیفیت تصویری 1920 در 1080 پیکسلی ، 2560 در 1440 پیکسلی ، 3440 در 1440 پیکسلی و 3840 در 2160 پیکسلی به انجام رسیده است. با این توضیحات می رویم تا نگاهی به نتایج نهایی مربوط به این بررسی داشته باشیم. ضمن این که برای آگاهی بهتر از نتایج مربوط به این بررسی (به علت پر جزئیات بودن تصاویر مربوطه) پیشنهاد می شود که ابتدا این تصاویر را ذخیره کرده و سپس توسط بزرگنمایی به بررسی آن ها بپردازید.

 hitman2

عملکرد کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD در امر اجرای بازی Hitman بر مبنای ویژگی های Direct X 11  

 

بازی Hitman جزو آن دسته از آثاری قرار می گیرد که از برخی ویژگی های تکنیکی مبتنی بر واسط برنامه نویسی Direct X 12 در ساختار خود بهره می برند. در عین حال این بازی از Direct X 11 نیز به طور کامل پشتیبانی می کند و در واقع به صورت پیش فرض بر اساس توانایی های موجود در این واسط برنامه نویسی سطح پایین طراحی شده است. در تصویر بالا می توانید نتایج مربوط به آزمایش کارایی کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD را در امر اجرای بازی Hitman مشاهده کنید. همان گونه که در تصویر نیز به آن اشاره شده است نوار های نارنجی رنگ به عملکرد اجرایی کارت های گرافیک مورد آزمایش قرار گرفته تحت کیفیت تصویری 1920 در 1080 پیکسلی ، نوار های زرد رنگ به عملکرد این محصولات تحت کیفیت تصویری 2560 در 1440 پیکسلی ، نوار های سبز رنگ به عملکرد کارت های گرافیک موجود در آزمایش تحت کیفیت تصویری 3440 در 1440 پیکسلی و نوار های صورتی رنگ نیز به عملکرد یاد شده تحت کیفیت تصویری 3480 در 2160 پیکسلی اختصاص یافته اند. ضمن این که نوار های آبی رنگ هم اطلاعات مربوط به حداقل نرخ فریم خروجی این محصولات را تحت کیفیت های تصویری مذکور به نمایش در می آورد.

 hitman3

عملکرد کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD در امر اجرای بازی Hitman بر مبنای ویژگی های Direct X 12    

 

همان گونه که در بخش پیشین متن به آن اشاره شد بازی Hitman علاوه بر پوشش دادن کامل به ویژگی های گرافیکی مبتنی بر واسط برنامه نویسی Direct X 11 از برخی ویژگی های تکنیکی مبتنی بر واسط برنامه نویسی Direct X 12 نیز پشتیبانی می کند. البته در حال حاضر شاهد پشتیبانی همه جانبه ی این بازی از واسط برنامه نویسی Direct X 12 و بهره گیری ساختار فی این اثر از تمامی تکنیک های نوین مبتنی بر این واسط برنامه نویسی جدید نیستیم و بخش تکمیلی این تکنیک ها احتمالاً به موجب انتشار آپدیت های جدید تر بازی Hitman و همچنین عرضه شدن قسمت های بعدی این بازی به ساختار فنی آن افزوده خواهد شد. با این حال بازی Hitman در عمل از واسط برنامه نویسی Direct X 12 پشتیبانی می کند و اجرای این بازی بر اساس ویژگی های مربوط به این واسط برنامه نویسی نوین موجب بهبود هایی در فرآیند کلی اجرای این بازی نظیر دریافت نرخ فریم بهتر و همچنین بهبود پردازش های انجام شده توسط پردازنده ی اصلی سیستم کامپیوتری اجرا کننده ی این بازی در برخی موقعیت ها گردیده است. امری که البته در محصولات AMD شاهد نمود بیشتری از آن هستیم. با این حال بررسی عملکرد کارت های گرافیک اجرا کننده ی بازی Hitman نشان از این دارد که آن دسته از محصولات AMD که از معماری Hawaii بهره می برند در جریان اجرای تکنیک های Direct X 12 این بازی عملکرد بسیار بهتری را از خود به نمایش گذاشته اند. این در حالی است که سایر محصولات این برند (به عنوان مثال کارت های گرافیک مبتنی بر معماری Fiji) چنین کیفیتی را در امر اجرای بازی Hitman بر مبنای ویژگی های Direct X 12 از خود نشان نداده اند. البته در جریان انجام این آزمایش تحت ویژگی های Direct X 12 باگ هایی هم در روند اجرای بازی Hitman بر روی کارت های گرافیک برند AMD وجود داشت که موجب قفل شدن نرخ فریم این بازی گردیده و در جریان این آزمایش اختلال ایجاد می کرد. مشکلاتی که در بخش Direct X 11 مشاهده نمی شد و به نظر می رسد به درایور های گرافیکی محصولات AMD مربوط باشد. به هر حال در تصویر بالا می توانید عملکرد هر کدام از کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD در امر اجرای بازی Hitman (تحت قابلیت های Direct X 12) را به شکل عینی مشاهده نمایید. در بخش دوم این مطلب که تا ساعات آینده در اختیار شما قرار خواهد گرفت نتایج به دست آمده از فرآیند اجرای بازی Hitman بر روی کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD را از دیدگاه یک منبع متفاوت به نظاره خواهیم نشست. پس پیشنهاد می کنیم که خواندن بخش دوم این مطلب را هم جزو برنامه ی کاری امروز خود قرار دهید.   

 

google

facebook

insta

twitter

telegram

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید