نگاهی به عملکرد کارت گرافیک GTX 980 Ti در امر اجرای بازی Quantum Break

0

نگاهی به عملکرد کارت گرافیک GTX 980 Ti در امر اجرای بازی Quantum Break

بازی Quantum Break مدتی است که بر روی دو پلتفرم مقصد خود (کنسول اکس باکس وان و کامپیوتر های خانگی) عرضه شده و اگر چه نسخه ی PC این بازی تنها از طریق پلتفرم جهانی ویندوز و به طور ویژه از راه بازار آنلاین اختصاصی ویندوز 10 قابل تهیه و تجربه است، اما به دلیل بهره گیری از سبک محبوب (شوتر ماجرایی سوم شخص) و همچنین گروه سازنده ی مشهور خود (که تولید آثاری نظیر Max Payne و Alan Wake را در کارنامه دارند) احتمالاً پس از انتشار موجبات جلب توجه بسیاری از علاقه مندان به بازی های کامپیوتری بر روی پلتفرم PC را فراهم آورده است و آن ها را نسبت به این موضوع کنجکاو کرده تا این بازی را بر روی کامپیوتر های خانگی خود تجربه نمایند. در این میان به طور حتم بسیاری از دارندگان کامپیوتر های خانگی پیش از تهیه و تجربه ی بازی Quantum Break، مشتاق دانستن این نکته هستند که این اثر از لحاظ قدرت اجرایی چه نمایشی را بر روی قطعات سخت افزاری موجود در سیستم های کامپیوتری شان از خود به معرض تماشا خواهد گذاشت.

 

 

بررسی های انجام شده بر روی فرآیند اجرای بازی Quantum Break نشان از این دارند که بیشتر بار اجرایی این اثر بر روی کارت گرافیک سیستم های کامپیوتری اجرا کننده ی آن قرار گرفته است و در این میان نقش پردازنده ی مرکزی در فرآیند اجرای این بازی در حد پردازنده ی گرافیکی سیستم های اجرا کننده ی آن نیست. در واقع بازی Quantum Break جزو آن دسته از عناوینی قرار می گیرد که چالشی اساسی را برای کارت های گرافیک موجود در سیستم های کامپیوتری اجرا کننده ی این اثر ایجاد می نماید. بنا بر این به منظور آگاهی یافتن از چگونگی عملکرد اجرایی این بازی بر روی پلتفرم PC بهتر است به سراغ پردازنده های گرافیکی قدرتمند موجود در بازار برویم. بر همین اساس مسلماً GTX 980 Ti یکی از قدرتمند ترین کارت های گرافیک موجود در بازار به شمار می رود و به این ترتیب اگر بازی Quantum Break بتواند بر روی این محصول عملکرد خوبی را از لحاظ اجرا از خود به نمایش بگذارد، می توان گفت که این بازی برای اجرای بهینه بر روی پلتفرم PC نیازمند به بهره گیری از قدرت پردازنده های گرافیکی پر توان موجود در بازار است. به منظور آگاهی یافتن از توان کارت گرافیک GTX 980 Ti در امر اجرای بازی Quantum Break به سراغ یکی از بررسی های انجام شده از این محصول در جریان اجرای بازی Quantum Break می رویم. آزمایشی که کارت گرافیک GTX 980 Ti را در کنار یک پردازنده ی مرکزی مدل  Intel i7 4930K و رم 8 گیگا بایتی قرار داده است تا عملکرد کلی آن در اجرای بازی Quantum Break مشخص گردد. از آن جایی که کیفیت استاندارد اجرای بازی های کامپیوتری نسل حاضر بر روی پلتفرم PC بر اجرای این بازی ها تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی و نرخ فریم نهایی 60 فریم در ثانیه استوار شده است، بنا بر این با توجه به قدرت کارت گرافیک GTX 980 Ti ، بهترین حالت ممکن این است که این محصول بتواند از پس اجرای بازی Quantum Break با بهترین تنظیمات گرافیکی ممکن و نرخ متوسط 60 فریم در ثانیه در کیفیت تصویری 1080 پیکسلی بر بیاید. امری که البته باید گفت در نسخه ی PC از بازی Quantum Break دست یافتنی به نظر نمی رسد.

 qb1

متاسفانه بررسی مذکور نشان از این دارد که با استفاده از کارت گرافیک GTX 980 Ti نمی توان در امر اجرای بازی Quantum Break (در کیفیت تصویری 1080 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی بیشینه) به نرخ فریم متوسط 60 فریم در ثانیه دست یافت و در حالت کلی نرخ فریم دریافتی از این بازی حول و حوش رقم 45 فریم در ثانیه قرار دارد. البته اگر نرخ فریم این بازی بر روی عدد 30 قفل گردد، می توان شاهد ثبات بیشتری در فرآیند اجرای بازی Quantum Break  بود و در این میان کارت گرافیک GTX 980 Ti نیز هیچ مشکلی با اجرای بهینه ی این بازی بر روی نرخ فریم قفل شده ی 30 ندارد. اما مشکل اساسی قضیه این جاست که استفاده کنندگان از کارت گرافیک GTX 980 Ti اگر جزو قشر مرفهین بی درد نباشند (!) به احتمال فراوان در ردیف گیمر های حرفه ای قرار می گیرند و در این میان کمتر گیمر حرفه ای حاضر بر روی پلتفرم PC یافت می شود که ترجیح دهد بازی های کامپیوتری این پلتفرم را بر روی نرخ قفل شده ی 30 فریم در ثانیه اجرا نماید. متاسفانه به نظر می رسد که سازندگان بازی Quantum Break پورت نسخه ی PC این بازی (از روی نسخه ی اکس باکس وان) را با تمرکز بر مشخصات کنسولی به انجام رسانده اند و بنا بر این بازی Quantum Break بر روی پلتفرم PC نیز نظیر کنسول اکس باکس وان با اجرا بر اساس نرخ کلی 30 فریم در ثانیه میانه ی بسیار بهتری دارد. خصوصاً این که بخواهیم تنظیمات گرافیکی این بازی را بر روی مقدار کمینه قرار دهیم و به عبارت بهتر نسخه ی کنسولی این بازی را بر روی پلتفرم PC اجرا نماییم. در واقع بر خلاف نسخه ی PC از بازی Batman Arkham Knight که از مشکلات فراوان و اساسی در ساختار اجرایی خود رنج می برد، بازی Quantum Break بر روی تنظیمات گرافیکی کمینه و نرخ فریم قفل شده ی 30 فریم در ثانیه هیچ مشکلی را از خود به نمایش نمی گذارد و به شکل کاملاً بهینه ای اجرا می گردد. امری که می تواند دارندگان کارت های گرافیک قدرتمندی نظیر GTX 980 Ti را به این نکته امیدوار نگاه دارد که با انتشار پچ های ترمیمی برای بازی Quantum Break ، آن ها در نهایت بتوانند این بازی را تحت تنظیمات گرافیکی بیشینه و با نرخ فریم کلی 60 فریم در ثانیه به انجام برسانند.

qb2

با این حال از آن جایی که بازی Quantum Break بر اساس ویژگی های مبتنی بر واسط برنامه نویسی Direct X 12 ساخته شده است و تا این جای کار بازی های ساخته شده بر اساس قابلیت های این واسط نوین برنامه نویسی سطح پایین عملکرد نسبتاً بهتری را در امر اجرا توسط کارت های گرافیک برند AMD از خود به نمایش گذاشته اند، برخی بررسی های صورت گرفته از بازی Quntum Break نشان از این دارند که به مدد بهره گیری از کارت گرافیک مدل Radeon R9 Fury X در امر اجرای این بازی می توان به طور تقریبی رقمی ما بین 8 تا 11 فریم در ثانیه، نرخ فریم بیشتری را دریافت کرد. با این حال در کل می توان به صراحت بر روی این نکته تاکید ورزید که بازی Quantum Break با اجرا بر روی نرخ کلی 60 فریم در ثانیه مشکلاتی اساسی دارد و ثبات چندانی را نمی توان در امر اجرای این بازی بر روی نرخ فریم مذکور به نظاره نشست. البته اجرای بهینه ی بازی Quantum Break تحت تنظیمات گرافیکی کمینه و نرخ کلی 30 فریم در ثانیه می تواند خبر خوبی برای دارندگان کارت های گرافیک ضعیف تر موجود در بازار باشد. به عنوان مثال بررسی های صورت گرفته نشان از این دارند که این بازی تحت تنظیمات گرافیکی کمینه و نرخ کلی 30 فریم در ثانیه (در حالت قفل شده) به شکل بهینه ای بر روی دو کارت گرافیکی GTX 690 و GTX 680 قابل اجرا بوده و هیچ مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. بنا بر این دارندگان کارت های گرافیک هم رده با این دو محصول می توانند از اجرا شدن بازی Quantum Break بر روی سیستم های کامپیوتری خود با کیفیت بسیار معمولی خاطر جمع باشند. البته باید به این نکته توجه داشت که بازی Quantum Break اثری مبتنی بر واسط برنامه نویسی Direct X 12 بوده و بر همین اساس تنها بر روی سیستم عامل ویندوز 10 و توسط کارت های گرافیک پشتیبانی کننده از این واسط برنامه نویسی سطح پایین نوین قابل اجرا خواهد بود.      

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید