نگاهی به 10 صنعت برتر در جذب سرمایه

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از روزنامه تعادل، همواره در طول تاریخ، بررسی تغییرات كشورهای موفق در بحث اقتصادی نشان می‌دهد كه سرمایه‌گذاری یكی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت است. در بحث سرمایه‌گذاری، علاوه بر شاخص‌های مختلف اقتصادی، مواردی چون تحولات سیاسی، مراودات اجتماعی و فرهنگی بین جوامع مختلف، می‌تواند در تصمیم‌گیری افراد، گروه‌ها و كشورها در سرمایه‌گذاری تاثیرگذار باشد. در این میان، كشورهای پیشرفته به ثباتی تقریبی رسیده‌اند و كشورهای در حال پیشرفت نیز، در تلاش برای برخورداری از مزایای قرار گرفتن در لیست سرمایه‌گذاری جهانی هستند.

ایران، به‌عنوان كشوری در حال توسعه، به‌دلیل شرایط جغرافیایی ایده‌آل، داشتن ذخایر نفتی و گازی و معادن ارزشمند، محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری خارجی به‌حساب می‌آید. هر چند كه این شرایط تحت‌تاثیر شرایط منطقه‌ای همچون ناآرامی‌های اخیر قرار گرفته است؛ مساله‌ای كه به نظر می‌رسد باوجود اجرای برجام، هنوز زخم آن بر صورت اقتصاد هویداست.

در این مورد كارشناسان اقتصادی بسیاری می‌گویند باتوجه به برداشته شدن بسیاری از موانع و ورود مجدد ایران به جامعه جهانی، باید با برطرف كردن مشكلات سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، كشور را در مسیر درست سرمایه‌گذاری، هدایت كرد. در بحث سرمایه‌گذاری، تحقیقات مختلفی صورت گرفته كه عوامل متعددی چون بازدهی و سودآوری ناشی از سرمایه‌گذاری، تاثیر در سطح درآمد ملی، دلایل انتخاب بازارهای مختلف ازسوی سرمایه‌گذار و… مورد توجه قرار گرفته كه همگی این بررسی‌ها، به بهبود اوضاع اقتصادی كشورها می‌انجامد. در همین رابطه، طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته در آمریكا، 10 صنعت جذاب برای سرمایه‌گذاران معرفی شده‌اند. صنایع برتر در امریكا 76.3درصد كل سرمایه‌گذاری (تقریبا 25میلیارد دلار) را به خود اختصاص می‌دهند. همچنین سرمایه‌گذاری در بخش نرم‌افزار با 36.2درصد (معادل 12میلیارد دلار)، در صدر جدول سرمایه‌گذاری قرار گرفته است و بیشترین سهم را در سرمایه‌گذاری دراختیار دارد.

در نمودار ارائه شده صنعت بیوتكنولوژی، با 17.3درصد (معادل 5.7میلیارد دلار) در جایگاه دوم و «رسانه و سرگرمی» با 9.5 درصد (معادل 3.2میلیارد دلار) در رتبه سوم قرار دارد. بعد از آن، صنایع و تجهیزات پزشكی با 7.1 درصد، صنعت خدمات فناوری اطلاعات با 6 درصد، انرژی صنعتی با 5.8درصد، خدمات محصولات مصرفی با 3.9 درصد، خدمات مالی با 2.6 درصد، خدمات شبكه با 2.1درصد و تجهیزات مخابراتی و راه دور با 2 درصد سهم در كل سرمایه‌گذاری ایالات‌متحده امریكا، به‌ترتیب رتبه‌ 4تا 10 این نمودار را به خود اختصاص داده‌اند. در این آمار منظور از خدمات مالی آن دسته از خدماتی است كه ازسوی موسسات و مراكز مالی و بانك‌ها ارائه می‌شود.

با توجه به اینكه صدر جدول سرمایه‌گذاری در امریكا، به صنایع خطر پذیر تعلق دارد كه از آنها به‌‌عنوان سرمایه‌گذاری جسورانه یا كارآفرین یاد می‌شود، می‌شود نتیجه گرفت كه تامین سرمایه لازم برای این صنایع، علاوه بر ریسك فراوان، می‌تواند نتایج بسیار ارزشمند و جهش چشمگیری به همراه داشته باشد؛ چراكه رونق فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ریسك‌پذیر، محور محرك رشد محصولات جدید و نوآوری است.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید