نگاهی مقایسه ای به عملکرد دو کارت گرافیک GTX 980 Ti و R9 Fury X در اجرای بازیDark Souls 3

0

نگاهی مقایسه ای به عملکرد دو کارت گرافیک  GTX 980 Ti و R9 Fury X در اجرای بازیDark Souls 3

بازی Dark Souls 3 به طور حتم یکی از انتخاب های مهم بسیاری از علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری طی هفته های اخیر بر روی پلتفرم PC بوده است. در واقع آن دسته از گیمر هایی که در نسخه های پیشین این مجموعه به دلیل عدم برخورداری نسخه های مذکور از کیفیت پورت مناسب بر روی پلتفرم PC تا به حال به سراغ مجموعه بازی های Dark Souls نرفته بودند، احتمالاً در نسخه ی سوم این مجموعه دیگر هیچ بهانه ای برای انجام این کار ندارند. اگر چه شاید تعداد استفاده کنندگان از کارت های گرافیک GTX 980 Ti و R9 Fury X برای اجرای بازی Dark Souls 3 آن چنان فراوان نباشد (و اصولاً نیاز چندانی هم برای استفاده از این دو مدل برای انجام معمولی بازی Dark Souls 3 وجود ندارد) اما همواره بسیاری از علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری بر روی پلتفرم PC مشتاق با خبر شدن از نوع عملکرد این دو محصول قدرتمند در امر اجرای بازی های مختلف این پلتفرم هستند. بر این اساس در مطلب پیش رو به سراغ مقایسه ی عملکرد دو کارت گرافیک GTX 980 Ti و R9 Fury X در بازی Dark Souls 3 خواهیم رفت.

 

 

در ابتدای امر باید به این نکته اشاره شود که موارد موجود در این متن به بررسی صورت گرفته توسط تیم فنی ریخته گری دیجیتال اختصاص دارد. در طی این بررسی بازی Dark Souls 3 توسط دو کارت گرافیک GTX 980 Ti و R9 Fury X و تحت دو کیفیت تصویری 1440p و 4K (در شرایطی که تنظیمات گرافیکی این بازی در حالت بیشینه بوده) مورد اجرا قرار گرفته است تا نتایج حاصل از فرآیند اجرای آن توسط هر دو محصول یاد شده مشخص گردد. ضمن این که به منظور اجرای بازی Dark Souls 3 تحت شرایط مذکور این دو کارت گرافیک در تلفیق با پردازنده ی مدل Intel i7 6700K به اجرای این بازی پرداخته اند تا شرایط مقایسه ما بین کیفیت اجرای بازی Dark Souls 3 توسط این دو محصول کاملاً یکسان و برابر باشد. در این میان نتایج حاصل از این بررسی تحت کیفیت تصویری 2560 در 1440 پیکسلی، بدون هیچ شک و شبهه ای نشان از برتری کارت گرافیک GTX 980 Ti نسبت به رقیب خود دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد که هیچ کدام از این دو محصول در اجرای بازی Dark Souls 3 تحت تنظیمات گرافیکی بیشینه و کیفیت تصویری 2560 در 1440 پیکسلی با مشکل خاصی مواجه نیستند و هر دوی آن ها به خوبی از پس اجرای این بازی با نرخ نهایی 60 فریم در ثانیه (که نرخ فریم هدف این بازی در پلتفرم PC نیز محسوب می شود) بر می آیند. اما در این میان کارت گرافیک GTX 980 Ti ثبات بیشتری را در ارائه ی نرخ فریم خروجی حداکثری از بازی Dark Souls 3 از خود به نمایش گذاشته است. به عبارت بهتر در اکثر مراحل و نقاط مختلف موجود در محیط بازی Dark Souls 3 ، نرخ فریم دریافتی از این بازی بر روی رقم نهایی 60 فریم در ثانیه قرار دارد و تنها در برخی نقاط (نظیر مبارزه با باس های این بازی و به هنگام ترکیب چند افکت گرافیکی مختلف با یکدیگر) شاهد افت یک واحد و حداکثر دو واحد در نرخ فریم خروجی این بازی هستیم (آن هم به صورت لحظه ای و در حد گذرا). این در حالی است که خروجی نرخ فریم ارائه شده توسط کارت گرافیک R9 Fury X در بازی Dark Souls 3 گاه تا میزان 55 فریم در ثانیه نیز افت می کند که البته این میزان از افت فریم به طور عمده در حد دو سه فریم در ثانیه است و به ندرت تا حد 4 یا 5 فریم در ثانیه (به شکل مستمر و مداوم) پایین می آید. اگر چه این میزان از افت فریم در حالت عادی و در هنگام تجربه کردن بازی Dark Souls 3 چندان محسوس نبوده و در عمل آن چنان به چشم نمی آید، اما در هر صورت نمی توان نسبت به ثبات بیشتر نرخ فریم بازی Dark Souls 3 در هنگام اجرا توسط کارت گرافیک GTX 980 Ti نسبت به R9 Fury X (به لحاظ فنی) بی تفاوت بود.

 dark-souls3

با این حال هنگامی که بازی Dark Souls 3 تحت کیفیت تصویری 3840 در 2160 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی بیشینه بر روی دو کارت گرافیک GTX 980 Ti و R9 Fury X به اجرا در می آید، دیگر شاهد برتری بی چون و چرای پرچمدار انویدیا بر رقیب سر سخت خود نیستیم و شرایط رقابتی در امر اجرای بازی Dark Souls 3 در این حالت، نسبت به کیفیت تصویری 1440p در پاره ای از اوقات به شکل پایاپای پیش می رود. با این حال شاید بتوان گفت که برتری نسبی در امر اجرای بازی Dark Souls 3 تحت کیفیت تصویری 4K و تنظیمات گرافیکی بیشینه باز هم از آن کارت گرافیک GTX 980 Ti از برند انویدیا است. به عبارت بهتر نخستین بخشی از بازی Dark Souls 3 که تحت کیفیت تصویری 4K برتری محصول انویدیا را نسبت به رقیب خود نمایان می سازد، برخی میان پرده های سینمایی موجود در این بازی است که طی اجرای آن ها کارت گرافیک GTX 980 Ti حتی گاه تا میزان 5 فریم در ثانیه نسبت به کارت گرافیک R9 Fury X بهتر عمل می کند. اما هنگامی که به بخش های مربوط به گیم پلی بازی Dark Souls 3 می رسیم این برتری نسبی رنگ می بازد و در عوض شاهد پیشی گرفتن تناوبی دو کارت گرافیک GTX 980 Ti و R9 Fury X نسبت به یکدیگر در امر میزان نرخ فریم خروجی ارائه شده توسط آن ها هستیم. به این ترتیب که در برخی از بخش های بازی Dark Souls 3 شاهد جلو تر بودن نرخ فریم خروجی کارت گرافیک R9 Fury X به میزان تقریبی یک تا دو فریم در ثانیه نسبت به کارت گرافیک GTX 980 Ti هستیم و در عین حال در سایر بخش های بازی Dark Souls 3 این کارت گرافیک GTX 980 Ti است که عملکرد نسبتاً بهتری را از خود به نمایش می گذارد و با اختلاف 4 تا 5 فریم در ثانیه (به طور تقریبی) از رقیب خود پیشی می گیرد. البته باید به این نکته اعتراف کرد که بر اساس بررسی صورت گرفته توسط گروه ریخته گری دیجیتال، آن تعداد از بخش های بازی Dark Souls 3 که در آن ها نرخ فریم کارت گرافیک GTX 980 Ti بیش از کارت گرافیک R9 Fury X است بیشتر به نظر می رسد. ضمن این که تحت کیفیت تصویری 3840 در 2160 (و تنظیمات گرافیکی بیشینه) میزان نرخ فریم خروجی متوسط دو کارت گرافیک مذکور در امر اجرای بازی Dark Souls 3 به ندرت از رقم 46 فریم در ثانیه بالا تر می رود و در کل نوسان بسیار بیشتری را نسبت به کیفیت تصویری 1440p از خود به نمایش می گذارد. به هر حال می توان ادعا کرد که آن دسته از علاقه مندان به بازی Dark Souls 3 که قصد اجرای این بازی را توسط دو کارت گرافیک GTX 980 Ti و R9 Fury X دارند می توانند در کیفیت تصویری 1440p و تنظیمات گرافیکی بیشینه تجربه ای بسیار خوب را از فرآیند اجرای این بازی مشاهده نموده و در عین حال تحت کیفیت تصویری 4K و تنظیمات گرافیکی بیشینه هم می توان گفت که این دو کارت گرافیک تجربه ای نسبتاً مناسب را در اختیار علاقه مندان به بازی Dark Souls 3 قرار می دهند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید