نگاهی مقایسه ای به فرآیند اجرای بازی Doom توسط دو کارت گرافیک R9 390 و GTX 970

0

نگاهی مقایسه ای به فرآیند اجرای بازی Doom توسط دو کارت گرافیک R9 390 و GTX 970

اگر چه اکنون مدتی است که از انتشار رسمی بازی Doom بر روی سه پلتفرم مقصد این اثر زمان می گذرد، اما هنوز هم می توان این بازی را به عنوان مطرح ترین انتخاب ممکن برای بازیبازان علاقه مند به سبک شوتر اول شخص در زمان فعلی به شمار آورد و بر این اساس احتمالاً همچنان بسیاری از بازیبازان علاقه مند به عناوین اکشن، سریع و پر هیجان در پی تجربه ی این بازی بر روی پلتفرم های مختلف مقصد آن از جمله پلتفرم PC هستند. در هفته ی گذشته نگاهی به کیفیت اجرای بازی Doom توسط برخی سیستم های کامپیوتری نسبتاً ارزان قیمت حاضر در بازار داشتیم. سیستم هایی که به عنوان مثال از کارت گرافیک مدل GTX 750 Ti و پردازنده های مرکزی مدل Core i3 در معماری ساختاری خود بهره می برند. حال در این مطلب قصد داریم تا کیفیت اجرای بازی Doom را توسط کارت های گرافیک و پردازنده های مرکزی قدرتمند تری نسبت به مدل های مذکور بررسی نماییم. پس پیشنهاد می کنیم که در ادامه ی مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

 

 

همان گونه که پیش تر هم به آن اشاره شد به منظور دریافت نرخ فریم مناسب از فرآیند اجرای بازی Doom تحت تنظیمات گرافیکی بالا و کیفیت تصویری استاندارد 1080 پیکسلی، باید علاوه بر استفاده از پردازنده ی گرافیکی مناسب، از پردازنده ی مرکزی نسبتاً پر توانی هم در سیستم های کامپیوتری اجرا کننده ی این بازی بهره گرفت. به نوعی که  استفاده از پردازنده های گرافیکی مدل Core i3 و سایر پردازنده های مرکزی هم تراز با آن شاید آن چنان که باید نتواند کیفیت بالایی را در فرآیند اجرای بازی Doom در اختیار تجربه کنندگان این اثر قرار دهد. به این دلیل بد نیست تا آن دسته از بازیبازانی که تمایل به اجرای بازی Doom تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی اولترا را دارند (در صورت امکان) به سراغ پردازنده های مدل Core i7 بروند و به عنوان مثال از پردازنده ی مدل Core i7 4790K یا سایر مدل های هم تراز و هم توان با آن بهره بگیرند. مدل هایی که در تلفیق با پردازنده های گرافیکی مدل GTX 970 و R9 390 قابلیت ارائه ی تجربه ای مناسب و روان را از گیم پلی بازی Doom تحت تنظیمات گرافیکی اولترا و کیفیت تصویری 1080 پیکسلی برای مخاطبان این اثر فراهم می آورند. در این میان بد نیست به اتفاق یکدیگر از این نکته با خبر شویم که کدام یک از دو مدل یاد شده یعنی پردازنده های گرافیکی GTX 970 و R9 390 در ترکیب با پردازنده ی مرکزی Core i7 4790K عملکرد بهتر و مناسب تری را در امر اجرای بازی Doom از خود به نمایش می گذارد.

 doom

طبق معمول اصلی ترین و اساسی ترین معیار موجود به منظور آگاهی یافتن از کیفیت اجرای بازی Doom تحت تنظیمات گرافیکی اولترا و کیفیت تصویری 1080 پیکسلی نرخ فریم متوسطی خواهد بود که تجربه کنندگان این اثر قادر به دریافت آن از فرآیند اجرای این بازی توسط پردازنده های گرافیکی یاد شده هستند. در این میان علاقه مندان به بازی Doom به موجب ترکیب کارت گرافیک GTX 970 با پردازنده ی مرکزی مدل Core i7 4790K قادر به دریافت نرخ متوسط 93 تا 94 فریم در ثانیه از فرآیند اجرای این بازی تحت تنظیمات گرافیکی اولترا و کیفیت تصویری 1080 پیکسلی خواهند بود. رقمی که در رابطه با کارت گرافیک مدل R9 390 اندکی کمتر از میزان مذکور بوده و به طور متوسط حول و حوش نرخ 90 فریم در ثانیه قرار می گیرد. البته آن دسته از بازیبازانی که قصد اجرای بازی Doom توسط کارت گرافیک R9 390 و همچنین برخی دیگر از مدل های پردازنده های گرافیکی برند AMD را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که حتماً به نصب درایور گرافیکی Crimson 16.5.2.1 بر روی سیستم های کامپیوتری خود بپردازند. به این دلیل که درایور گرافیکی Crimson 16.5.2 عملکرد بسیار ضعیفی را در امر اجرای مناسب بازی Doom توسط کارت های گرافیک برند AMD از خود به نمایش گذاشته است و نرخ فریم متوسطی که در حالت نصب این نسخه از درایور های گرافیکی Crimson در بازی Doom به دست می دهد بسیار کمتر از نسخه ی بعدی این درایور گرافیکی خواهد بود. در واقع نرخ فریم خروجی 90 فریم در ثانیه (به شکل متوسط) تنها در حالت بهره گیری از درایور گرافیکی Crimson 16.5.2.1 توسط کارت گرافیک R9 390 دست یافتنی خواهد بود و در صورت استفاده از درایور گرافیکی نسخه ی Crimson 16.5.2 برای اجرای این بازی، متوسط نرخ فریم خروجی بازی Doom به موجب اجرا توسط کارت گرافیک R9 390 بر روی رقم تعجب آور 61 فریم در ثانیه قرار می گیرد. به عبارت بهتر به موجب نصب درایور Crimson 16.5.2.1 بر روی سیستم کامپیوتری اجرا کننده ی بازی Doom می توان توسط کارت گرافیک مدل R9 390 چیزی نزدیک به 70 در صد بهبود را در فرآیند اجرای این بازی تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی اولترا شاهد بود. در کل می توان گفت که در صورت بهره گیری از آخرین نسخه ی درایور های گرافیکی موجود برای پردازنده های گرافیکی دو برند انویدیا و AMD ، در مجموع دو کارت گرافیک GTX 970 و R9 390 عملکرد نسبتاً نزدیکی را در امر اجرای بازی Doom از خود به نمایش می گذارند و به طور متوسط نرخ فریمی حول و حوش رقم 90 فریم در ثانیه را در اختیار تجربه کنندگان این اثر قرار می دهند (در حالت تنظیمات گرافیکی اولترا و تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی). با این حال همان گونه که به آن اشاره شد کارت گرافیک مدل GTX 970 عملکرد نسبتاً بهتری را در این زمینه از خود به نمایش می گذارد و قادر به ارائه ی متوسط نرخ فریم بیشتری نسبت به رقیب خود در امر اجرای بازی Doom خواهد بود. در کل می توان گفت که علاقه مندان به اجرای بازی Doom در پلتفرم PC (تحت تنظیمات گرافیکی اولترا و کیفیت تصویری استاندارد 1080 پیکسلی) به کمک ترکیب پردازنده ی مدل Core i7 4790K با دو کارت گرافیک مدل GTX 970 و R9 390 با هیچ مشکل خاصی در زمینه ی اجرای بهینه ی این بازی مواجه نخواهند بود و در مجموع می توانند شاهد عملکرد بسیار مناسبی در این امر باشند.   

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید