نگاهی کوتاه به بادیگارد، آخرین اثر ابراهیم حاتمی کیا

0

نگاهی کوتاه به بادیگارد، آخرین اثر ابراهیم حاتمی کیا

بادیگارد تازه ترین ساخته ی ابراهیم حاتمی کیا و هجدهمین اثر سینمایی او با نقش آفرینی پرویز پرستویی، مریلا زارعی، بابک حمیدیان، امیر آقایی، فرهاد قائمیان و… است که 26 اسفند 94 روی پرده ی سینما رفت و مورد تمجید داوران جشنواره فجر و استقبال خوب مردم رو به رو شد. فیلم بادیگارد در بخش مسابقه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی پرویز پرستویی و سیمرغ بلورین بهترین جلوه های بصری را دریافت کرد و در بخش های بهترین چهره پردازی، بهترین صدا، بهترین موسیقی متن و بهترین فیلمبردای نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد.

بادیگاردی فیلمی با درون مایه اجتماعی است در مورد مردی به نام حیدر(پرویز پرستویی)  که کارش حفاظت از شخصیت های مهم است میکند.  حاتمی کیا در بادیگارد دغدغه های چنین شغلی را به نمایش میکشد، بد بینی و تردید نسبت به این شغل که حتی دختر حیدر، مریم در بیان شغل پدرش به نامزدش اکراه پیدا میکند. بیشتر تمرکز فیلم روی نقش اول مرد است، طوری که باعث میشود دیگر کارکتر ها چندان به چشم مخاطب نیایند.منتقدان بر این باورند که حاتمی کیا در بادیگارد آژانس شیشه ای را به خیابان آورده، اما اینطور نیست که حاتمی کیا به عقب برگشته باشد، بادیگارد ساخته ی بسیار تکامل یافته ای است از آژانس شیشه ای و برتری های بسیاری نسبت به آن دارد.

حاتمی کیا در این فیلم کمی مسئله اعتقاد را قلقلک میدهد و پیامش را بر خلاف فیلم “چ” با کلماتی ساده به مخاطب عرضه میکند.البته سعی شده در عین حال پیام فیلم مستتر گردد و چندان جنبه ی شعاری به خود نگیرد. فیلم از صحنه های اکشن خوبی برخوردار است و روی جلوه های بصری آن خوب کار شده است. فیلم نامه ی قوی یکی دیگر از ويژگی های بادیگارد است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید