نگاه ویژه آموزش و پرورش به تربیت متوازن دانش‌آموزان

0

وزیر آموزش و پرورش تربیت دانش‌آموزان مبتنی بر ساحت‌های شش گانه سند تحول را بسیار ضروری دانست.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمی پزشكی ؛علی اصغر فانی وزیر  آموزش و پرورش در آیین گردهمایی مشترک مدیران حوزه ستادی و استانی معاونت پرورشی فرهنگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضمن مثبت شمردن این برنامه گفت: هدف اصلی آموزش و پرورش تربیت دانش‌آموزان است و این امر وقتی به خوبی محقق می‌شود که دانش‌آموز با رفتار نسبتا پایداری پرورش یابد.

وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 13 میلیون دانش‌آموز سرمایه اصلی کشور هستند گفت: بحث تربیت بسیار با اهمیت است و در سند تحول بر تربیت متوازن تأکید شده است بنابراین باید ساحت‌های شش گانه به طور متوازن در تربیت دانش‌آموزان لحاظ شود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: تربیت اعتقادی- اخلاقی یکی از شش ساحت مورد توجه است که دانش‌‌آموزان در این حوزه بر اساس عادات،‌ ارزش‌ها و سنن پرورش می‌یابند.

فانی عنوان کرد: ساحت اعتقادی از دیگر موارد مورد توجه در تربیت است و در این حوزه تأکید زیادی بر ادب و اخلاق است.

وزیر آموزش و پرورش ساحت اجتماعی سیاسی را گزینه دیگر را در ساحت‌های شش گانه به شمار آورد و گفتک‌بادی نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی دانش‌ آوزان بینش داشته باشند و همین بتواند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

وی افزود: در تقسیم بندی دیگر ی که در حوزه آموزش انجام می‌شود چهار مسئله آموختن برای دانستن برای بکار بستن، آموختن برای زیستن و آموختن برای با دیگران زیستن مورد توجه است که در واقع مورد آخر بحث تربیت اجتماعی و تعاملات اجتماعی ر ا بیان می‌کند.

فانی با بیان اینکه یکی از خلأهای امروزه ما تربیت اجتماعی است گفت: بچه ها امروزه کمتر می‌توانند با دیگران تعامل داشته باشند، در نتیجه فعالیت‌ها در نهادهایی مانند کانون و سازمان دانش‌آموزی با رویکرد تربیت اجتماعی و سیاسی بسیار مثبت تلقی می‌شود.

وی تربیت زیبایی شناختی و هنری را سومین ساحت در تربیت دانش‌ آوزان عنوان کرد و گفت: بچه‌ها باید در این زمینه تقویت شوند و مسابقات فرهنگی و هنری با چنین رویکردی برگزار می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش تربیت بدنی را ساحت دیگر در تربیت دانش‌آموزان معرفی کرد و گفت : تقویت بنیه جسمانی بسیار مورد توجه است و باید با کمک توانمندی جسمانی سایر توانمندی‌ها را نیز برای فعالیت در جامعه به کار گرفت.

وی تربیت حرفه‌ای و اقتصادی را پنجمین ساخت در آموزش و پرورش دانست  اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی ناظر بر این تربیت است و دانش‌اموزان باید برای ورود به کسب و کار آماده شوند.

وزیر آموزش و پرورش ضمن تأکید بر این نکته که سند تحول به آموزشهای فنی و حرفه‌ای توجه ویژه‌ای می‌شود بیان کرد: اکنون بیش از 38 درصد دانش‌آموزان در هنرستان‌های فنی و حرفه ای و کاردانش تحصیل می‌کنند اما علاوه بر این تعداد در سند تحول تأکید شده که دانش‌آموزان شاخه نظری هم باید حرفه‌ای بیاموزند که البته تحقق این مسئله زمان بر است اما با این وجود آموزش و پرورش در مدارس شبانه‌روزی با اجرای طرح خوداتکایی برای دانشی‌اوزان به تحقق بخشی از این امر پرداخته است.

فانی تربیت علمی فناورانه را آخرین ساحت در تربیت دانش‌آموزان تلقی کرد و گفت: دانش‌آموزان باید در زمینه‌های علمی و در سطح آموزش‌های نیمه تخصصی به این تربیت هم توجه داشته باشند.

ضرورت هدف گذاری در اجرای طرح‌ها

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید از اقدامات عجولانه پرهیز شود بیان داشت: برای اجرای برنامه‌ها هدفگذاری الزامی است و برنامه‌ریزی شالوده مدیریت است.

وی افزود: فرآیند برنامه ریزی یعنی ذهن پیش از اقدام به کار گرفته شود و در این امر اهداف، موانع، چالش ها و الزامات باید در برنامه ریزی لحاظ شود، لذا برای تربیت همه جانبه در ساحت های شش گانه ضرورت می یابد. 

وزیرآموزش و پرورش بیان کرد: پیاده سازی دقیق طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز از دیگر برنامه های آموزش و پرورش است که به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده است و اکنون در 55 هزار مدرسه اقامه نماز جماعت انجام می شود.

ضرورت تحول نیروی انسانی در آموزش و پرورش

فانی در خصوص تحول در آموزش و پرورش گفت: تحول در آموزش و پرورش در گرو تحول در نیروی انسانی است در نتیجه تمام تلاش ما توانمندسازی و افزایش انگیزه در نیروی انسانی است؛ لذا بهسازی نیروی انسانی و ارزیابی های مستمر در دستورکار همه بخش های آموزش و پرورش قرار دارد.

ضرورت توسعه مشارکت در آموزش و پرورش 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه فعالیت های گسترده آموزش و پرورش به لحاظ کمی و کیفی مشارکت همگان را می طلبد،بیان کرد: علاوه بر کانون پرورشی فکری  باید صدا و سیما، وزارت ارشاد و سایر نهادهای مربوطه با آموزش و پرورش همکاری داشته باشند البته تا کنون تفاهم نامه هایی هم در زمینه توسعه مشارکت ها داشتیم که باید بیش از این تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه واگذاری امور به دانش آموزان، روحیه مسئولیت پذیری و مدیریت در آنها را تقویت می کند، اظهار کرد: بر استفاده از توان مردم و اولیا باید بیش از پیش متمرکز شویم.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید