نگران تحصیل نباشید، از راه دور هم می توان آموزش دید

0

تنها راه کمک به آموزش کسانی که به هردلیلی از تحصیل در مدارس عادی جا مانده اند مدارس آموزش از راه دور به عنوان شیوه ای نوین در آموزش و پرورش است.

به گزارش خبرنگار   حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی ؛ گذشت زمانی که مکتب خانه ای بود و ملایی برای درس یاد دادن ، هرچند که امروز دفتر و قلم و مدرسه و معلم امر ضروری هر خانه و خانواده برای فرزندان است اما همچنان هستند کسانی که در حسرت تحصیل و درس و مشق در این سرزمین نفس می کشند و نمی توانند به مدرسه عادی دسترسی داشته باشند. مدرسه کم نیست، فقط شرایط برخی از افراد به گونه ای تغییر یافته که نمی توانند مانند هر دانش آموزی به مدارس عادی روند و مثل بقیه هم سن و سالان خود تحصیل کنند. به همین خاطر حسرت یادگیری درس و تحصیل را به جان می خرند و سرنوشت خود را گونه ای دیگر بدون تحصیلات رقم می زنند.

اما این در حسرت ماندن با ابتکارات و شیوه های نوین امروزی آموزش و پرورش، قابل حل است و دیگر پایان یافته. با نسل جدید مدارس به اسم مدارس آموزش از راه دور هیچکس از خدمات اموزشی محروم نمی ماند و همه می توانند درس بخوانند.

امروزه دانش آموزان دارای شرایط ویژه اقصی نقاط کشور که هیچ ، حتی از دورترین نقاط جهان نیز در مدارس ایران تحصیل می کنند و به موفقیت می رسند و درواقع از دور درس خواندن هم عالم و صفایی دارد  و کار خیلی ها را راحت کرده و به رویایی دست یافتنی گروهی از افراد تبدیل شده است.

نهال مدارس آموزش از راه دور چگونه رشد کرد؟

گودرز شاهمرادی مدیر آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به تاریخچه تأسیس آموزش از راه دور در ایران، گفت: ششم آذرماه 1375 شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل‌گیری آموزش از راه دور را مصوب کرد و در نهایت التزام به اجرای آن از سال 1383 اتفاق افتاد و مراکز آموزش از راه دور تأسیس و پس از آن به مدرسه تبدیل شدند. درواقع آموزش از راه دور با اولویت پذیرش بازماندگان از تحصیل راه اندازی شده است.

فرصت طلایی برای هزاران دانش آموز

مدیر آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: تقریبا با آغاز به کار مدارس آموزش از راه دور در سال 1383، سالانه در حدود 240هزار نفر از خدمات این مدارس استفاده کردند و حال یک هزار و 703 مدرسه آموزش از راه دورفعال در کشور حدود 186هزار دانش آموز مشغول به تحصیل دارند. این نوع مدارس یک فرصت طلایی است برای تمام هموطنانی که تحصیلات ابتدایی دارند و بعد از آن هرکس در هر سن و شغلی می تواند ادامه تحصیل دهد.

مدارس روزانه نشد، آموزش از راه دور هست!

وی درباره فراگیران این مدارس ادامه داد: فراگیران مدارس آموزش از راه دور به دو دسته بزرگسالان (افراد بالای 18 سال) و لازم التعلیم تقسیم می شوند. لازم التعلیمی ها افرادی هستند که شرایط سنی برای تحصیل را دارند اما به دلیل برخی موارد خاص که کمیسیون خاص آموزش و پرورش تشخیص می دهد، امکان ادامه تحصیل در مدارس عادی و روزانه را ندارند و باید از خدمات مدارس آموزش از راه دور استفاده کنند مانند افراد متاهل و دارای معلولیت . این تفاوت در ارائه خدمات نشان از انعطاف خوب سیستم آموزش از راه دور دارد.

آموزش الکترونیک برای مدارس داخلی در راه است 

وی با اشاره به اینکه نوع خدمات مدارس آموزش از راه دور به شکل نیمه حضوری و غیرحضوری است، گفت: دانش آموزان به شکل کتاب پایه و خدمات دیداری شنیداری از خدمات این مدارس  بهره می گیرند. شکل الکترونیکی هم برای بهره گیری از خدمات، بیشتر برای مدارس خارج از کشور استفاده می شود و امیدواریم از این ظرفیت هم بتوانیم برای مدارس داخل کشور درسال آینده بهره ببریم.

شاهمرادی در خصوص محتوای کتاب‌های درسی آموزش از راه دور تصریح کرد: از نظر محتوای آموزشی تمام مدارس از یک مدل و الگو پیروی می‌کنند و همان دروسی که در مدارس عادی دولتی تدریس می‌شود، در این مدارس نیز انجام می‌شود اما کتابهای این مدارس طوری طراحی شده است که فراگیر در 80 درصد موارد به معلم نیازی ندارد.

با آموزش از راه دور دیپلم بگیرید

شاهمرادی حیطه عملکرد مدارس آموزش از راه دور را دوره اول و دوم متوسطه دانست و اظهار کرد: افرادی که دوره دبستان را سپری کرده باشند می‌توانند برای ادامه تحصیل از مدارس آموزش از راه دور تا اخذ مدرک دیپلم استفاده کنند وهیچ محدودیت سنی نیز وجود ندارد.

وی افزود: بنابراین افرادی که موفق به اتمام دوره دبستان نشده‌اند باید تا پایان دوره ابتدایی در نهضت سوادآموزی تحصیل کنند و از این نظر تفاهم نامه‌ای با سازمان نهضت سوادآموزی منعقد شده تا پس از اتمام دوره تحصیلی ابتدایی افراد بی‌سواد آنها به سمت آموزش از راه دور برای ادامه تحصیلات ارجاع و معرفی شوند.

تحصیل در این مدارس چقدر آب می خورد؟

وی با بیان اینکه بخش غیردولتی این مجموعه را اداره می کند، گفت: به فراگیران هزینه آموزشی تعلق می گیرد و اگر حمایت آموزش و پرورش از ابن بخش نبود، هزینه های آموزشی به مراتب بالاتر بود.هزینه ای که برای هر فراگیر در هر نیمسال تحصیلی پیش بینی شده است شامل 50هزار تومان شهریه ثابت به ازای دریافت حداقل 8 واحد درسی است که در صورتی که کمتر از این تعداد، واحد اخذ گردد شهریه ثابت نصف می شود (یعنی 25 هزار تومان). همچنین هزینه هر واحد درسی هم بسته به شرایط متفاوت هر استان از 5هزار تومان تا 11 هزار تومان متغیر است. 

وی حداکثر تعداد واحدهایی که فراگیر در یک نیمسال بسته به نظر و تشخیص مشاور مدرسه می تواند دریافت کند بین 18 تا 20 واحد دانست و درخصوص دریافت هزینه ها به شکل نیمسالی اعلام کرد: فراگیران لازم التعلیم رایگان تحصیل می کنند و فراگیران بزرگسال در مجموع هزینه بالایی را برای استفاده از خدمات نمی پردازند و هزینه هر نیمسال درحدود 150 تا 200هزار تومان می شود.

سنجش، گزینش و استخدام 

شاهمرادی درباره وضعیت معلمان این مدارس عنوان کرد: با توجه به غیردولتی بودن مدارس آموزش از راه دور، نیروهای فعال این مدارس به صورت اضافه کاری، بازنشسته، رسمی و یا آزاد مشغول به کار هستند که هرکدام قانون مربوط به خود را دارند مانند نیروهای آزاد که تابع قانون کار هستند (یعنی به تناسب میزان ساعاتی که درآموزش و پرورش و مراکز، فعالیت می کنند و براساس قرارداد منعقد شده تابع قانون کارهستند). 

وی افزود: البته تمام نیروهایی که در این مدارس کار می کنند علاوه بر سنجش رشته و مدرک تحصیلی حتما گزینش می شوند و سپس موسس به شکل نیمسالی می تواند با آنها قرارداد ببندد و این روند برای مدرسان و سایر عوامل اجرایی به این شکل است و روند به کارگیری برای معلمان با سایر کارکنان تفاوتی ندارد.

مدرسه آموزش از راه دور کجاست؟

مدیر آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش در خصوص مکان برگزاری مدارس آموزش از راه دور، اظهار داشت: بیشترین مدارس آموزش از راه دور در نوبت دوم مدارس دولتی تشکیل می‌شود و تعدادی از مدارس آموزش از راه دور توسط موسسان خریداری شده است و به صورت مجزا فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون آموزش از راه دور مانند سایر مدارس است و همان نظارت‌ها برآن اعمال می‌شود، گفت: طرح نظارت جامع دارای سه بخش نظارت همتا، نظارت تخصصی (سالی سه مرتبه این نظارت صورت می گیرد ) و نظارت عالیه است و هر نیم سال وضعیت مدارس آموزش از راه دور بررسی می شود. آموزشی و پرورشی، اداری و مالی و فناوری از جمله موارد نظارت تخصصی بر مدارس آموزش از راه دور است.

گزارش از محیامعصومی

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید