نیاز سالانه هزار بیمار نیازمند پیوند کبد در کشور

0

دبیر اجرایی سومین کنگره پیوند کبد گفت: در حال حاضر حدود 1200 بیمار نیازمند شدید بیمار کبدی در لیست انتظار به سر می‌برد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ محسن نصیری طوسی دبیر اجرایی سومین کنگره پیوند کبد در این همایش که امروز در تالار امام خمینی برگزار شد، بیان کرد: در حال حاضر حدود  1200 نفر نیازمند بیمار به پیوند فوری کبد هستند در حالی که ظرفیت کشور حدود 600 تا 800 پیوند است. بدین ترتیب نیاز به وجود مراکز جدید احساس می‌شود. 

وی ادامه داد: در حدود 20 سال پیش کشور ما اقدامات خود را در خصوص پیوند کبد در بیمارستان نمازی شیراز شروع کرد و امروزه در این بیمارستان سالانه 400 پیوند کبد انجام می‌شود. 

نصیری طوسی در خصوص تعداد افرادی که در لیست انتظار پیوند کبد هستند، عنوان کرد: آمار دقیقی نداریم اما سالانه حدود هزار نفر در لیست انتظار پیوند کبد هستند همچنین 60 هزار بیمار مزمن کبدی داریم که 6 هزار نفر آنها به نوع شدید این بیماری مبتلا هستند متاسفانه افراد زیادی در اسرع وقت متوجه بیماری خود نمی‌شوند و بدین ترتیب شرایط لازم برای بهبود آنها محیا نمی‌شود.

وی افزود: سالانه هزار و 200 تا 1500 نیازمند در اولویت اول پیوند کبد هستند. 

دبیر اجرایی سومین کنگره پیوند کبد در خصوص هزینه‌های این بیماران کبدی اظهار کرد: حدود 10 سال پیش تصویب شد که هزینه پیوند کبد توسط دولت تامین شود که این کار انجام شد. اما این بیماران پس از مرخصی باید هزینه‌های دارویی خود را تامین کنند با وجود پوشش بیمه‌ای داروهای مورد نیاز پیوند کبد، به دلیل گرانی این داروها بیماران باید ماهیانه 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان هزینه برای مراقبت‌های درمانی خود صرف کنند. 

وی با اشاره به عدم کمبود دارویی در حوزه پیوند کبد اظهار کرد: خوشبختانه با تلاشهای مسئولین کشور در حوزه داروهای مورد نیاز پیوند کبد بروز هستیم و کمبود خاصی نداریم‌. 

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/ 

لینک مطلب

پاسخ دهید