نیما رئیسی:کاراکترهای منفی هم عواطف دارند

0

به نقل از گیگر:

نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان
ذخیره

کد خبر : 90776
زمان انتشار : 13 آبان 1394 09:14:00

یکی از ویژگیهای مثبت یک بازیگر در کنار توانایی و استعداد بازیگری، داشتن صدای گوش نواز و دلنشین و بیان شیواست که می‌توان گفت فقط بازیگرانی که سابقه اجرا روی صحنه تئاتر دارند، دارای چنین خصیصه‌ای هستند.

نیما رئیسی:کاراکترهای منفی هم عواطف دارند

 به گزارش سینماخبر، زینب علیپور:نیما رئیسی یکی از این بازیگران است که دارای بیان قوی و صدای گرمی است و از آن دست هنرمندانی است که به بیان خود اهمیت بسیاری می‌دهد. به این دلیل که بیان از ابزارهای مهم بازیگری بوده و به انتقال حس به مخاطب کمک بسیاری می‌کند. گرچه برخی از بازیگران جوان که چند سالی است در این عرصه فعالیت می‌کنند، متاسفانه فاقد این ویژگی هستند. از این رو با نیما رئیسی که این اواخر نقش (الکس) را در سریال «آمین» بازی کرد، گفت‌وگویی داشتیم که می‌خوانید:
به نسبت سایر بازیگران سریال «آمین» حضور کوتاه اما موثری در این سریال داشتید و بیشتر با نگاه و اکت بازی می‌کردید. فکر می‌کنم یکی از جذابیت‌های نقش الکس برای شما همین بود. این طور نیست؟
– طبیعتاً جذابیت چنین نقشهایی برای من زیاد است. بخصوص برعکس انتظار، نقشی که به واسطه آن بازیگر کمتر صحبت می‌کند و بیشتر عمل می‌کند را بیشتر دوست دارم.
به طور کلی چه تعریفی از نقش الکس داشتید؟
– راستش را بخواهید من همیشه سعی می‌کنم که نقش را قضاوت نکنم. گرچه ممکن است گاهی نقش را تحلیل کرد. اما قضاوت کردن آن کار خطرناکی است. در وهله اول در واقع حضور الکس و مدل حضورش به عنوان سرکرده مافیایی است که مجبور می‌شود در داستان کارهایی انجام دهد. اصولاً جذابیت این مدل نقشها کم پیش می‌آید و بیشتر نقشها پر گو و کمی حوصله سر بر هستند. می خواهم بگویم که درباره اهمیت حضور و مدل کاراکترش با زامیاد سعدوندیان زیاد صحبت کردیم. در کل چنین شخصیت‌هایی پشتوانه‌ای دارند که صحبت‌های اولیه راجع به زیر متن این آدم باعث می‌شود طبیعتاً با یک پشتوانه فکری نقش باز ‌شود.
به نظر می‌رسد یکی از دلایل انتخاب شما برای این نقش، ویژگی است که شما دارید. چون در قسمتهای نخست، مخاطب صرفاً صدای وی را می‌شنید. از این رو نیاز به بازیگری بود که در زمینه گویندگی نیز تجربه داشته باشد.
– من به تازگی روی واژه گوینده خیلی حساسیت پیدا کرده‌ام. من فکر می‌کنم بازیگر باید صدا و فیزیک آماده و قابل انعطاف داشته باشد. بنابراین اینکه برخی بازیگران این امکانات را ندارند، دلیل نمی‌شود آنهایی که دارند پس گوینده هستند و از این رو فایل شغلی‌شان را عوض کنیم. در همین کار آقای داریوش فرهنگ صدای زیبا و محکمی داشتند. در حالی که بازیگر هستند؛ نه گوینده.
به هر حال این نقش ایجاب می‌کرد بازیگری آن را ایفا کند که بتواند از طریق صدا حس و بازی‌اش را به مخاطب منتقل کند بنابراین چنین توانایی از عهده کسی که تجربه گویندگی دارد، بر می‌آمد!
– اجازه بدهید تعریفی از گویندگی داشته باشیم. تعریف من از گوینده این است که پشت میکروفون قرار می‌گیرد و اخبار می‌گوید. من هیچ وقت اخبار نگفته‌ام. به نظر من هر کسی غیر از آن بازیگر است. حتی کسی که در دوبله جای بازیگر صحبت می‌کند یک بازیگر است. اتفاقا ما در رادیو کلی بازیگر داریم که در نمایش رادیویی بازی می‌کنند. اما لفظ گوینده به نظر من لفظ درستی نیست. بنابراین آقای فرهنگ در برخی پلانهای تلفنی جزو بازیگرانی بودند که صدای جذابی داشتند. می‌خواهم بگویم درباره ایشان هم صدق می‌کند.
البته من معتقدم بازیگران تئاتر دارای این خصیصه هستند.
ـ من با این جمله شما موافقم. سبقه تئاتری است که این امکان را به بازیگر می‌دهد چنین نقش‌هایی ‌نیاز به بازیگری دارد که از پشتوانه‌ای برخوردار باشد که به لحاظ امکانات صوتی و بیانی تأثیرگذار باشد که در این سریال نقشی که من و آقای فرهنگ بازی کردیم، نیاز به چنین خصیصه‌ای داشت و به نظر من فکر درستی برای انتخاب بازیگر این گونه نقشهاست.
شما در فیلم «تنگنا» نیز نقش منفی بازی کرده بودید. اما تجربه نقش منفی بدین شکل داشته‌اید؟
– من همیشه به صورت نامحسوس سعی کرده‌ام کاراکترهایی را بازی کنم که رگه‌هایی از فضای منفی درون آن هست. من نقش را قضاوت نمی‌کنم. اما معتقدم آدمهای واقعی رفتارهای منفی هم دارند. الکس هم به واسطه ویژگی شغلی مثل نقشی که در «تنگنا» هم بازی کردم، دارای این ویژگی بود. این خصوصیات است که به من به عنوان بازیگر کمک می‌کند تا نقش را واقعی‌تر، زنده‌تر و قابل لمس‌تر بازی کنم. در ضمن چنین نقشی برای من از نقشهای تک بعدی جذاب‌تر است. بازیگر با چنین نقشهایی بیشتر تلاش می‌کند تا هم نقش قابل لمس‌تر باشد و هم به تیپ تبدیل نشود. ضمناً به عنوان بازیگر آن نقش طبیعتاً باید به او حق داده و آن نقش را دوست داشته باشی.
همین حساسیت باعث شده حضورتان در کارهای تصویری کمتر شود؟
ـ من در کل بازیگر پرکاری نیستم. اما انتخاب نقش مورد علاقه‌ای که بازیگر همیشه بتواند از آن دفاع کند کار راحتی نیست. برای من فیلمنامه و پشتوانه‌ای نقش و اینکه برای من خیلی جذاب باشد. خیلی مهم است فکر می‌کنم تا حدودی در کارهای اخیر به فضایی که دوست دارم نزدیکم. مثل سریال «پروانه» و یا همین سریال «آمین».
یکی از جذابیت‌های این سریال در کنار شخصیت‌پردازی دقیق، بروز احساسات و عواطف کاراکترهای منفی سریال بود که تا به حال در کمتر سریالی شاهد بوده‌ایم! به خصوص شخصیت الکس و نگاههای پلانهای آخرش به نیروانا!
– در صحبت‌هایی که با نویسنده و کارگردان سریال پیش از شروع بازی درباره نقش الکس داشتیم، همین بود که نقش را اینگونه باید زنده نگه داشت. به هر حال این آدمها نیز احساسات و عواطف دارند. فقط عملکردشان از نظر قانونی منفی است. به نظر من همه کاراکترهای این مجموعه فضاهای حسی داشتند و همین ویژگی است که باعث همذات پنداری مخاطبان با شخصیت‌ها می‌شود.

 از تجربه حضور در این کار و همکاری با بازیگرانی دیگر بگوئید.
ـ لازم است پیش زمینه‌ای در این باره برایتان بگویم.  به خاطر رفاقت دیرینه‌ای که با بهرنگ توفیقی دارم شناختی بین ما شکل گرفته و به همین دلیل بهرنگ می‌داند که من فضاهای پلیسی و اکشن را دوست دارم. به همین دلیل حضور من در این کار به خاطر پیش‌زمینه‌ای بود که کارگردان از من داشت. بنابراین در وهله اول علاقه من به این ژانر باعث شد که در این کار بازی کنم و فضای پلیسی کار را دوست داشته باشم. اما برای من خیلی استقبال مخاطب از «آمین» جالب بود. آن هم مخاطبی که عادت به سریالهای وراج و حوصله سر بر کرده است. به نظر من «آمین» یکی از پرپلان‌ترین سریالهای تلویزیونی بود و با تدوین خوبی که داشت و برای مخاطب جذاب بود. البته اطمینان داشتم که کار خوبی خواهد شد. اما از سلیقه مخاطب مطمئن نبودم. درباره همکاری با دوستان بازیگر هم باید بگویم که تجربه بسیار خوبی بود. گر چه من با برخی از این عزیزان پیش از این همکاری داشتم. با شاهرخ استخری در «تلخون» همبازی بودم و همین طور سایر دوستانی که در این کار حضور داشتند. شاید برایتان جالب باشد بگویم که با آقای بلوچی بیست سال پیش در تئاتر همکاری مشترک داشتیم و بعد از سالها دوباره خوشحالم که با چنین بازیگر قدرتمندی همکاری داشتم.
و آقای بلوچی یکی از بهترین بازیگران این سریال بودند.
– چنین بازیگرانی به نقش ابعاد ویژه‌ای می‌دهند و نقش را برای همیشه در ذهن مخاطب ماندگار می‌کنند. من فکر می‌کنم انتظار مخاطب از بازیگر همین است که باید برآورده شود.
گویا این روزها مشغول بازی در یک فیلم سینمایی هم هستید!
– بله. در فیلم «دو لکه ابر» به کارگردانی مهرشاد کارخانی حضور دارم و همکاری با چنین کارگردانی برایم بسیار لذت بخش بود. در این کار با فضای نوستالژیک معاصر روبرو هستیم که قرار گرفتن در این فضا برای من جذاب بود و قرار است که در جشنواره فیلم فجر به نمایش در بیاید.

منبع:بانی فیلم

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید