هاور برد ها امن هستند یا نیستند؟

0

هاور برد ها امن هستند یا نیستند؟

هاور برد ها یکی از گجت های جالب و جدیدی هستند که به تازگی در خیلی از کشور ها از جمله آمریکا طرفدار پیدا کرده اند. این محصولات علی رغم نداشتن استاندارد های لازم به سرعت وارد بازار شدند و فروش خوبی را نیز تجربه کردند اما به تدریج عدم رعایت نکات ایمنی در آنها حوادثی را آفرید که مسئولان دولتی را به نگرانی انداخته است.

هاوربرد ( Hoverboard) وسیله ای برای حمل و نقل شخصی است که جدای از کاربرد اصلی اش می تواند به عنوان وسیله ای تفریحی نیز مورد استفاده قرار گیرد و راحتی کار با آن و جذابیت خاصی که دارد باعث محبوبیت ویژه آن بین کاربران شده است. اما این محصولات عمدتا چینی فاقد استاندارد های ایمنی و کیفیت لازم هستند و تنها از 1 دسامبر سال گذشته تا کنون ، 52 مورد از آتش سوزی آنها گزارش شده است. طی بررسی های اولیه ، این محصول نتوانسته است تست دما را پشت سر بگذارد و حتی بدون اینکه تحت فشار قرار بگیرد و تنها با استفاده عادی و روزمره ، دمای آن در هنگام فعالیت بسیار بالا می رود که کارشناسان همین امر را باعث آتش گرفتن یا انفجار ناگهانی آنها می دانند. در حال حاضر کمیسیون ایمنی محصولات آمریکا استفاده از هاور برد های فاقد استاندارد را منع کرده است. با توجه به محبوبیت هاوربرد بین قشر جوان ، بسیاری از دانشگاه های آمریکا نیز استفاده از هاوربرد های فاقد برچسب ایمنی را در محیط دانشگاه ممنوع کرده اند.

شرکت Swagway که یکی از بزرگترین تولید کنندگان هاوربرد است جزو شرکت های فاقد استاندارد قرار گرفته است و به همین دلیل این شرکت تا اطلاع ثانوی فروش محصولات خود را متوقف کرده است و به مشتریان خود گفته است که از هاوربرد های خود استفاده نکنند، همچنین در صورت لزوم محصولات فروخته شده را نیز باز پس خواهد گرفت.اما داستان به اینجا ختم نمی شود و بر اساس اعلام مسئولان دولتی هیچ کدام از هاوربرد های کنونی دارای گواهی تایید نبوده و تقریبا اکثر محصولات موجود فاقد ایمنی هستند. هاوربرد های آتش گرفته تا کنون 2 میلیون دلار به صاحبان و اموال عمومی خسارت وارد کرده اند و اگر جلوی تولید غیر استاندارد آنها گرفته نشود ، صدمات و خسارات وارده افزایش پیدا خواهند کرد. تا اتخاذ تصمیم های مربوطه ، متخصصین از کاربران این محصولات خواسته اند که برای احتیاط بیشتر و جلوگیری از آتش سوزی احتمالی دستگاهشان را هنگام شب یا زمانی که از آن دور هستند شارژ نکنند. علاوه بر مشکل آتش سوزی ، شرکت های تولید کننده دستور عمل خاص و محدودیت سنی برای این محصولات تایین نکرده اند این در صورتی است که هاوربرد ها می توانند نسبتا سرعت بالایی بگیرند و اگر بدون تجهیزات ایمنی لازم یا در خیابان ها استفاده شوند می توانند موجب بروز تصادف با افراد پیاده یا خودرو ها شوند. در همین رابطه چندی پیش یک نوجوان در شهر لندن بر اثر سهل انگاری با یک اتوبوس تصادف کرده و جان خود را از دست داد. همچنین این محصولات حداقل و حداکثر میزان وزن مشخصی را تحمل میکنند و همچنین نمی توانند از شیب بیش از 40 درجه بالا بروند. به همین دلیل افراد سبک وزن مانند کودکان یا افراد قد بلند در برقراری تعادل روی این وسیله دچار مشکل خواهند شد و ممکن است به خود و دیگران آسیب وارد کنند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید