هدف از سرمایه‌گذاری خارجی خصوصی‌سازی حوزه سلامت نیست

0

وزیر بهداشت با بیان اینکه دولت بودجه کافی برای سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت را ندارد، گفت: هدف از سرمایه‌گذاری خارجی خصوصی‌سازی حوزه سلامت نیست.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در  همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت که صبح امروز در تهران برگزار شد در خصوص میزان سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه سلامت ایران گفت: آمار دقیق میزان سرمایه‌گذاری خارجی توسط دبیرخانه این همایش اعلام می‌شود.

وی افزود: بسیاری از شرکت‌های معتبر از آمریکا، اروپا، آسیا و استرالیا در این همایش شرکت کرده‌اند که امیدواریم در قالب یک پروتکل تعریف شده شاهد اقدامات عملی و علمی در سرمایه‌گذاری حوزه سلامت ایران باشیم.

هاشمی در خصوص فواید جذب سرمایه‌گذاران خارجی عنوان کرد: مهم‌ترین فایده آن رفع بخشی از نیازها و مشکلات زیرساختی است. علی‌رغم اینکه با شروع طرح تحول سلامت دسترسی مردم به خدمات افزایش و هزینه دریافت خدمات کاهش یافته، اما هنوز عدالت در ساخت بیمارستان‌ها ایجاد نشده است.

وی با بیان اینکه بیشتر بیمارستان‌ها در کشور قدمت بیش از 50 سال دارند، بیان کرد: علاوه بر ساخت بیمارستان باید در مورد برخی بیماری‌های خاص از جمله بیماری‌های کلیوی بخش خصوصی حضور جدی داشته باشند تا این افراد بتوانند ساده و گسترده به خدمات مورد نیاز دسترسی داشته باشند.

وزیر بهداشت ضمن تأکید بر اینکه هدف از حضور بخش خصوصی در حوزه سلامت خصوصی‌سازی این حوزه نیست، تأکید کرد: دولت پول کافی برای سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت ندارد اما باید با اطمینان بخشیدن  سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت امکان بهره‌مندی بیشتر مردم از خدمات بهداشتی و درمانی را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری خارجی علاوه بر ساخت بیمارستان‌ها موجب ایجاد اشتغال هم می‌شود، گفت: تعداد پروژه‌های ساخت بیمارستان در  مرحله اول محدود به تعداد سرمایه‌گذاران و قیمت‌های پیشنهادی است.

هاشمی تأکید کرد: این اقدامات عمیق‌تر از آن است که در یک مدت کوتاه به نتیجه برسیم.

وی ادامه داد: اگر متقاضی برای پروژه‌ها زیاد باشد در قالب مناقصه تصمیم‌گیری می‌شود.

وزیر بهداشت در پاسخ به اینکه سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه سلامت پیوست اجتماعی دارد یا خیر، اظهار کرد: این خود نوعی خدمت اجتماعی است بنابراین پیوست اجتماعی دارد.

وزیر بهداشت در خصوص اینکه آیا استعفای رییس سازمان غذا و دارو واقعیت دارد یا نه، گفت: از پنج شنبه دو روز تعطیلی داشتیم بنابراین من این موضوع را تایید نمی‌کنم.

در اولویت قرار داشتن سلامت برای دولت، فرصت مغتنمی برای سرمایه گذاری در ایران

وزیر بهداشت در ادامه گفت: در پنل های این همایش ،در مورد بسته های 6 گانه  سرمایه گذاری در حوزه سلامت توضیحات مفصلی ارائه می شود. 

 
وی با بیان اینکه یکی از اولویت های دولت جمهوری اسلامی ایران، حوزه سلامت است، افزود:  فرصت مغتنمی برای سرمایه گذاری در ایران فراهم شده اما مهمترین مشکلات سرمایه گذاران خارجی، عدم وجود زیرساخت های مناسب در استفاده از شرکای داخلی است. 
 
 هاشمی خطاب به مهمانان خارجی حاضر در همایش گفت: بخشی از زیرساخت ها توسط تحریم، تخریب شد و ساختن آن نیاز به زمان دارد  امیدوارم در کوتاه ترین زمان با همت شما و حمایت های دولت و وزارت بهداشت شرکای داخلی خوبی پیدا کنید. 
 
وزیر بهداشت در پایان گفت: اگر سرمایه گذاران خارجی بتوانند روابط خود با شرکای داخلی را بازسازی کنند، در یک اقدام مشترک برد-برد می توان از فرصت سرمایه گذاری و همچنین رفع بخشی از نیازهای کشور در حوزه سلامت بهترین استفاده را کرد. 

وی با بیان اینکه دولت مسئولیت سرمایه گذاری خارجی را بر عهده دارد،  گفت: سرمایه گذاری خارجی در 6 حوزه اعم از بیمارستان، تصویر برداری ، آزمایشگاه، مراکز جامع خدمات بیماران سرطانی، بیمارستان دهان و دندان و مراکز ارایه دهنده خدمات دیالیز است.

هاشمی افزود: 570 بیمارستان از 900 بیمارستان موجود در کشور دولتی هستند بنابراین خریدار عمده در حوزه سلامت دولت است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید