هدف تمام نمایندگان مجلس تقویت طرح تحول نظام سلامت است

0

یقین دارم حتی نمایندگانی که موضوع تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت را مطرح می کنند در راستای تقویت این طرح گام بر می دارند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  طاهر موهبتی با اشاره به اخبار رسانه ها در مورد تحقیق و تفحص مجلس از طرح تحول سلامت عنوان کرد: هنوز از مجاری رسمی اخباری در این مورد دریافت نشده است . اما یکی از ابزارهای مجلس شورای اسلامی نظارت است. برای اعمال این نظارت گاه تحقیق و تفحص صورت می گیرد و گاه از طریق دستگاه های نظارتی همانند دیوان محاسبات اعمال می شود به گونه ای که در قالب گزارش های مستقل به نمایندگان ملت ارائه می شود.

وی افزود: یکی از الویت های اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در طرح تحول سلامت مدیریت و کاهش هزینه ها و نظارت جدی بر اجرای این طرح بوده است و بعضا با دعوت از دستگاههای نظارتی در جلسات مختلف بر این امر تاکید دارد.

معاون برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که بخش عمده ای از طرح تحول نظام سلامت مدیون و محصول مجلس شورای اسلامی است، خاطرنشان کرد: نمایندگانی که موضوع تحقیق و تفحص را مطرح می کنند به دنبال تقویت طرح تحول نظام سلامت هستند.

موهبتی با تاکید بر این که تحقیق و تفحص از طرح تحول نظام سلامت در صورت اجرا فرصتی برای تبیین بیان اقدامات ارزشمند صورت گرفته خواهد بود، عنوان کرد: از این فرصت می توان برای جبران کاستی اعتبارات نیز بهره برد.

وی ادامه داد: با نگاهی به سیاست های کلی سلامت باید سهم حوزه سلامت در بودجه عمومی و تولید ناخالص ملی افزایش یابد. این در حالیست که علی رغم کمک دولت و مجلس در سال های گذشته، اکنون وضعیت خوبی از نظر اعتبار در حوزه سلامت وجود ندارد. لذا تحقیق و تفحص می تواند فرصتی باشد تا نظام تصمیم گیر کشور جایگاه ویژه ای به حوزه سلامت در بودجه های سالانه یا برنامه ششم توسعه اختصاص دهد. 

موهبتی با تاکید بر این که تحقیق و تفحص با حاشیه سازی متفاوت است، گفت: هر چند نمایندگان محترم مجلس بیش از هر فردی، خود مراقب حاشیه سازیها هستند.

وی تصریح کرد: محصول یک طرح همواره بیانگر میزان موفقیت آن است. میانگین نظرسنجی های صورت گرفته بیانگر رضایتمندی 80 درصدی مردم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. لذا می توان گفت طرح تحول سلامت در تمام گام های خود تاکنون موفق عمل کرده است.

معاون برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت نیاز به عزمی ملی دارد، خاطرنشان کرد: حوزه سلامت در حال حاضر با خلاء های اعتباری فراوانی روبرو است. 50 درصد بیمارستان های وزارت بهداشت نیاز به مقاوم سازی دارند و نسبت به میانگین جهانی با کمبود 100 هزار تخت بیمارستانی مواجه هستیم. 

موهبتی گفت: نباید تصور کرد که وزارت بهداشت اکنون بودجه فراوان دارد. لذا از هر طرحی که به پشتوانه های نظام سلامت کمک کند، استقبال می کنیم. 

وی تاکید کرد: یقین دارم قصد آن دسته از نمایندگان ملت که از تحقیق و تفحص سخن گفته اند نه تضعیف طرح بلکه پیشبرد آن به نحو احسن است.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

 

لینک مطلب

پاسخ دهید