هدف وزارت بهداشت شناساندن طب سنتی ایران به واسطه چین است

0

معاونت طب سنتی وزارت بهداشت گفت: استفاده از تجارب چین در مدیریت طب سنتی و نحوه ادغام آن در حوزه سلامت از جمله مهمترین اهداف امضای تفاهم‌نامه بین ایران و چین است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، محمود خدادوست معاون طب سنتی وزیر بهداشت در همایش یک روزه طب سنتی که امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، بیان کرد:حدود 3 روز است که میزبان هیئتی متشکل از نایب رئیس فرهنگستان طب سنتی چین و رئیس یکی از دانشگاه‌های طب سنتی این کشور هستیم. این هیئت امروز از دانشگاه‌ها و کلینیک‌های طب سنتی کشورمان دیدن کرده و نحوه ارائه خدمت و آموزش را بررسی کردند. 

وی افزود: ما نیز قصد داریم در این همایش یک روزه از تجربیات چین در نحوه ارائه خدمات آموزشی پژوهشی استفاده کنیم.

 

خدا دوست با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای با چین عنوان کرد: آکادمی طب سنتی چین بسیار بزرگ است و شامل 14 انستیتوی آموزشی تحقیقاتی و 6 بیمارستان بزرگ است، بدین ترتیب قصد داریم با امضای این تفاهم‌نامه ضمن تبادلات استاد و دانشجو و فراهم آوردن آموزش ها در حوزه طب سنتی چین، طب سنتی ایران را به واسطه این کشور بشناسانیم. 

وی اضافه کرد: مهمتر از این موارد استفاده از تجارب چین در مدیریت طب سنتی و نحوه ادغام طب سنتی در چین از دیگر اهداف ماست. 

معاون طب سنتی وزیر بهداشت اظهار کرد: طب سنتی چین صرف نظر از طب سوزنی شامل ماساژ و داروهای گیاهی می‌شود و از این حیث با طب سنتی ایران شباهتهایی دارد. اما کشور چین با استفاده از تکنولوژی ظرفیت‌های طب سنتی خود را نشان داده است به طور مثال در حال حاضر داروهای گیاهی منابع ما به صورت پودر و جوشانده استفاده می‌شوند درحالی که در چین این محصولات به صورت ژل ، کپسول و قرص مصرف می‌شوند، علاوه بر این، چین توانسته است دمنوش‌ها را به صورت ساندیس های نوشیدنی تبدیل کند. 

وی با تاکید بر این که ایران بنا ندارد طب سنتی چین را در کشور گسترش دهد، گفت: به دلیل وجود مبانی مشترک طب سنتی ایران و چین این کشور علاقمند است تا ورکشاپهای کوتاه‌مدتی را در آکادمی‌های آنها بگذاریم .

گفتنی است، در پایان این همایش تفاهم‌نامه‌ای با اهداف ذکر شده در حوزه طب سنتی بین کشورمان و چین امضا شد. 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید