هر فرد مرگ مغزی می‌تواند 8 نفر را از مرگ نجات دهد

0

رئیس بیمارستان دکتر مسیح دانشوری گفت: هر فردی که دچار مرگ مغزی می‌شود، می‌تواند 8 نفر را احیا کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، دکتر ولایتی رئیس بیمارستان دکتر مسیح دانشوری صبح امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌ فی‌مابین واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی( بیمارستان دکتر مسیح دانشوری) و پلیس راهنمایی رانندگی تهران بزرگ در کاخ مظفری این بیمارستان با اشاره به آگاه سازی خانواده‌ها در جهت نجات جان هموطنان اظهار داشت: بحث پیوند اعضا یک بحث تازه‌ای نبوده و در حوزه پزشکی، کشوری که بتواند کارهای پیوند اعضا را انجام دهد در قله این رشته قرار می‌گیرد. 

وی بیان کرد: در بیمارستان مسیح دانشوری سال 80 کار پیوند اعضا انجام شد.

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در تصادفات مرگ مغزی، ریه اولین عضوی است که از بین می‌رود افزود: پیوند ریه تخصص خاصی لازم دارد که گاهی در عمل‌های جراحی 20 نفر از متخصصین با آن درگیر شده، به طوریکه کار پیوند ریه حتی در مواقعی 12 ساعت طول می‌کشد.

ولایتی ابراز داشت:در این بیمارستان تا هم اکنون 100 پیوند ریه و همچنین 200 پیوند قلب انجام شده که این آمار با کشورهای پیشرفته قابل مقایسه است و همچنین در این بیمارستان هر سه هفته‌ یک بار عمل پیوند ریه و هر دو هفته یک بار پیوند قلب به شرط بودن اهدا کننده‌ای انجام می‌شود. 

وی ادامه داد: از بین کسانی که در سوانح رانندگی دچار مرگ مغزی شدند، پیوند اعضا انجام می‌شود و این کار بر طبق فتوای مقام معظم رهبری و تصویب قانون آن در مجلس، همچنین تایید آن به وسیله شورای نگهبان این کار خیر و خداپسندانه در کشور انجام می‌شود.

 

ولایتی با بیان اینکه اهدای عضو باید فرهنگ‌سازی شود، تصریح کرد: من تا الان یک میلیون و 400 هزار کارت اهدای عضو را امضا کرده‌ام، به‌ طوری که هر فردی که دچار مرگ مغزی می‌شود، می‌تواند 8 نفر را احیا کند و این کار ارزشمند بدون همکاری ارگان‌های مختلف و خصوصا راهنمایی و رانندگی که به طور مستقیم با این مسئله مواجهند صورت نمی‌پذیرد.

وی تاکید کرد: امضای این تفاهم نامه با فرمانده نیروی انتظامی عملا کمک بزرگی است و ادامه حیات افراد در لیست انتظار را مقدور می کند و این کار موجب می‌شود که تعدادی از هموطنان نیازمند جانشان نجات یابد. 

وی در پایان گفت: من امیدوارم که میزان تصادفات به حداقل برسد و آثار سوء ناشی از تلفات با این کار خیر و ارزشی به حداقل برسد. 

خبر در حال تکمیل

لینک مطلب

پاسخ دهید