هزینه‌های بالای خدمات دندانپزشکی از جنوب به شمال شهر

0

دندانپزشکی به دلیل گرانی مواد اولیه و وارداتی بودن بیشتر اقلام آن در ایران به منجلابی برای سوء استفاده شرکت‌های دلالی بیمه نما از بیماران تبدیل شده است.

تعرفه‌های دندانپزشکی در این کشور تابع هیچ ضابطه خاصی نیست‌، حتی در یک شهر مانند تهران‌، از جنوب تهران که حرکت کنید همزمان با زیاد شدن ارتفاع، تعرفه دندانپزشکی نیز بالا می رود و زمین تا آسمان فرق می‌کند. برای کشیدن دندان از 20 هزار تومان تا 200 هزار تومان گرفته می شود و تعرفه‌های دندانپزشکی نیز تنها و تنها در مراکز دانشگاهی و برخی مراکز خیریه رعایت می‌شود. نامشخص بودن قیمت‌ها موجب بی اعتمادی بسیاری از بیماران شده است.

دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت ضمن اینکه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان را در ابتلا به سرطان معده و دستگاه گوارش مؤثر دانست، از پایین بودن سطح بهداشت دهان و دندان در ایران خبر داد.

زنگ خطر سلامت دهان و دندان در ایران به صدا درآمد

 مهدی فروزان‌فر نایب رئیس اسبق انجمن دندانپزشکی ایران در خصوص وضعیت شاخص سلامت دهان و دندان در ایران بیان کرد: متأسفانه شاخص سلامت دهان و دندان در ایران بسیار پایین است. به گونه‌ای که یک دانش‌آموز ابتدایی، 8 دندان پوسیده در دهان خود دارد که این بسیار ناراحت‌کننده است.

جای خالی حمایت بیمه از دندانپزشکی را پر کنید!

دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی 3 چالش عمده در حوزه دندانپزشکی را عدم توازن در برنامه‌های دندانپزشکی در نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی کشور، پرداخت 96درصد هزینه‌های دندانپزشکی توسط خود مردم و مشارکت محدود بیمه‌ها در حفاظت‌های مالی دندانپزشکی اعلام کرد.

این در حالی است که وزیر بهداشت نیز به ضرورت حمایت بخش بیمه از بخش درمان در حوزه دهان و دندان با توجه به حضور فعال بخش خصوصی در ارائه خدمات در این بخش تأکید کرده است.

شعارهایی که هرگز تحقق نیافتند!

فروزان‌فر در خصوص مسئله پوشش بیمه در حوزه دندانپزشکی گفت: سال‌ها است که به موضوع بیمه‌ها در حوزه دندانپزشکی پرداخته شده است ولی متأسفانه دولت، بیمه و وزارت رفاه در این راستا هیچ اقدامی نکرده‌اند و فقط شعار می‌دهند. شاید تأمین اجتماعی مدعی باشد که در این حوزه اقداماتی انجام داده است ولی از نظر متخصصان، پوشش در حوزه کشیدن دندان و جرم‌گیری دندان اقداماتی در شرایط حذف و نبود دندان است و نسبت به اقداماتی مثل عصب‌کشی و پرکردن دندان که موجب حفظ دندان می گردد، اهمیتی ندارد. واقعیت این است که تعریف درستی از خدمات دندانپزشکی در بیمه نداریم.

حراج سلامتی مردم با دلالی بیمه‌‌نماها

این صاحب نظر در خصوص معضل اصلی حوزه دندانپزشکی عنوان کرد: پاگرفتن سازمان‌های شبه بیمه‌ای که ثبت شرکت کرده‌اند از معضلات اساسی است که در حال حاضر با آن مواجه هستیم. افرادی که با یک سری اصطلاحات مثل طرح تحول سلامت برای خود بیمه سلامت دندانپزشکی به راه انداخته‌اند و با تبلیغاتی همچون تخفیف 50درصدی در هزینه‌های دندانپزشکی عوام فریبی می‌کنند. این افراد یکسری از پزشکان را تحت پوشش خود می‌گیرند تا با فرستادن تعداد زیادی بیمار از آنها تخفیفی 50درصدی بابت هزینه‌های درمان برای بیماران بگیرند. و مبلغی جهت بیمه از مراجعه‌کنندگان دریافت می‌کنند در صورتی که تنها هزینه آنها، هزینه ثبت شرکت در دفاتر اسناد رسمی است.

تخفیف به چه قیمتی؟!!

فروزان‌فر در خصوص تخفیف 50درصدی این شرکت‌های بیمه‌نما تصریح کرد: بیماران باید دقت کنند که طرف حساب آن‌ها چه پزشکانی هستند. این 50 درصد تخفیف در هزینه‌های دندانپزشکی یعنی 50 درصد از متریال موردنیاز و کیفیت کار پزشک تخفیف داده شده است. یعنی 50درصد سلامت و جان مردم فدا شده است. وزارت بهداشت اگر بخواهد مشکلات، مسائل و چاله‌های موجود را رفع کند، دیگر به حوزه دندان نمی‌رسد.

باید جلوی دلالی‌ها گرفته شود

این متخصص در خصوص تعریف تعرفه برای خدمات دندانپزشکی تأکید کرد: اگر برای خدمات دندانپزشکی تعرفه تعیین شود و طرف حساب ما از لحاظ مالی به جای بیماران، بیمه باشد و یک قیمت واحد برای تمامی خدمات تعیین گردد بسیاری از مشکلات حوزه دندانپرشکی و دلالی‌های موجود برطرف می‌گردد.

بنابراین برای دریافت خدمات مطمئن و با قیمت مناسب مداخله دولت و پوشش بیمه‌ای خدمات دندانپزشکی امری ضروری است که امیدوارم در آینده‌ای نزدیک محقق گردد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

گزارش از میترا پوررمضان

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید