هزینه یک روز جنگ در “افغانستان”

0

خبرگزاری میزان – نتایج یک پژوهش جدید که از سوی موسسه غیردولتی “برابری برای صلح و دموکراسی”در کابل منتشر شد، نشان می‌دهد که هزینه یک روز جنگ در افغانستان ۲۴ میلیون دلار و هزینه یک سال آن در حدود ۹ میلیارد دلار است.

هزینه یک روز جنگ در به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از خبرگزاری بخدی، نتایج این تحقیق بر اساس گزارش های امنیتی، مهاجرت، بهداشت، آموزش، معلولیت و هزینه تخریب زیرساخت‌ها و تاثیراتی که جنگ بر کارهای توسعه‌ای در کشور دارد، برآورد شده‌ است. تهیه‌کنندگان این تحقیق با نهادهای مختلف دولتی و همچنان ساکنان هفت ولایت هرات، کابل، بامیان، ننگرهار، قندهار، فاریاب و قندوز مصاحبه کرده اند.
 
ادریس عمرزاد، معاون موسسه برابری برای صلح و دموکراسی به خبرنگاران گفت که جنگ و افراط‌گرایی که در حال حاضر در کشور جریان دارد، هزینه سنگینی بر دوش افغانستان، منطقه و جامعه بین المللی گذاشته است.
 
در نتایج این تحقیق آمده است که هزینه یک سال جنگ در افغانستان معادل ۴۴ درصد درآمد ناخالص ملی افغانستان در یک سال و برابر با ۱۱۳ درصد بودجه سال ۱۳۹۴ کشور است.
 
معاون موسسه برابری برای صلح و دموکراسی می‌گوید که این هزینه بیشتر از چهار برابر مالیاتی است که دولت افغانستان در یک سال قادر به جمع آوری آن است.
 
در همین حال، شاه محمود میاخیل، از موسسه صلح آمریکا در افغانستان در نشست خبری به خبرنگاران گفت که اگر هزینه جنگ افغانستان در برنامه های توسعه ای به مصرف برسد، افغانستان دیگر کشور فقیر نخواهد بود. وی افزود که جنگ افغانستان عوامل داخلی، منطقوی و بین المللی دارد و توقف دادن آن کار ساده ای نیست.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید