هشدار؛ سرما بلای جانمان نشود

0

برای تنفس خود و خوب سوختن بخاری گازسوز، اجازه دهيد، هواي كافي به اتاق برسد، وجود روزنه زير درب ها، براي هوای کافی اتاق، مفيد است و نباید با اشيایي مانند پارچه و پتو مسدود شود

رییس اورژانس فارس با بیان اینکه نصب هرگونه وسیله گازسوز در حمام، ممنوع است، افزود: از تبدیل بخاري و وسايلی كه گازسوز نیست به وسایل گازسوز باید خودداری شود.

دکتر عالی منش، گفت: باید بخاری را در محلی دور از پرده، لباس، رختخواب، ظروف پلاستيكي و ساير اشيای قابل اشتعال، خارج از محدوده رفت و آمد بچه ها و در سطح بدون شیب، نصب کنیم.

وی افزود: سوختن بخاری با رنگی غیر از شعله آبی، می تواند ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد و باید جدی گرفته شود.

این مسئول اورژانس در فارس، رعایت نکات ایمنی دودکش ها را از دیگر نکات اساسی در فصل سرما دانست و  گفت: مسدود شدن دودکش، باعث سوخت ناقص وسایل گازسوز و ایجاد گازهای خطرناک، مسموم کننده و خفگی می شود.

دکتر عالی منش توصیه کرد: لازم است، برای افزایش ضریب ایمنی در محل نصب وسایل گاز سوز، از هشداردهند های گاز مونوکسیدکربن((CO، استفاده شود و نصب هرگونه بخاری با سوخت فسیلی دودکش دار و بدون نیاز به دودکش در حمام، غیر مجاز است.

وی بیان کرد: استفاده از بخاری های بدون نیاز به دودکش در اتاق خواب، بر اساس استاندارد ملی ایران، مجاز نیست و بخاری نفتی نیز باید مجهز به سیستم تنظیم سوخت باشد.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان فارس افزود: مخزن سوخت بخاری، باید از قسمت کوره فاصله داشته و یا عایق‌کاری شده باشد.

دکتر عالی منش، ادامه داد: یک دودکش، باید با قطر و ظرفیت بخاری هماهنگ باشد، انتهای آن به فضای باز مانند پشت بام با فاصله 80 سانتی متری از سطح پشت بام قرار گرفته شده باشد.

وی مجهز بودن دودکش به کلاهک را از دیگر نکات این وسیله عنوان کرد.

مشابهت علایم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و سرماخوردگی

رییس اورژانس فارس در خصوص علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، گفت: بسیاری از این علائم شبیه به سرماخوردگی است و بیشتر افراد فکر می کنند، به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند و تمایل به استراحت و خوابیدن دارند، اما ابتلای تمام افراد خانواده به علائمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز  مسمومیت را نشان می­دهد.

دکتر عالی منش افزود: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید از علائم عمومی و خواب آلودگی شدی، کسلی، خستگی، کاهش قدرت عضلانی از علائم نخست مسمویت است.

وی توصیه کرد: چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده، می توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

انتقال فرد مسموم از محیط آلوده به هوای آزاد از اقدامات ابتدایی کمک به مسموم شدگان

دکتر عالی منش بیان کرد:  انتقال فرد مسموم از محیط آلوده به هوای آزاد، تماس با اورژانس 115، باز کردن یقه پیراهن و کمربند و لباس های تنگ، در صورت امکان عملیات اکسیژن­دهی و باز نگه داشتن راه  های تنفسی، از اقدام های ابتدایی کمک رسانی، است.

وی یادآور شد: خارج کردن افراد آسیب دیده از محیط آلوده و قرار دادن آنها در محیط باز، از مهم ترین اقدام های پیشگیرانه محسوب می شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید