هشدار امنیتی: گوگل می تواند 74 درصد از تلفن های اندرویدی را از راه دور کنترل کند

0

هشدار امنیتی: گوگل می تواند 74 درصد از تلفن های اندرویدی را از راه دور کنترل کند

اگر از دستگاه های اندرویدی استفاده می کنید و پیگیر اخبار مربوط به امنیت سیستم عامل ها هستید حتما می دانید که ماه های اخیر از لحاظ امنیت ماه های بسیار بدی برای گوگل بودند و اطلاعات مربوط به نقایص سیستم عامل این کمپانی هر چند وقت یک بار منتشر می شدند. حالا یک خبر دیگر رسیده که مطمئنا می تواند باعث نگرانی کاربران سیستم عامل های اندروید 4.4 و پایین تر شود.

بر اساس گزارشات، در صورت وجود حکم قضایی گوگل می تواند حداقل 74 درصد از تلفن های هوشمندی که از سیستم عامل های اندروید 4.4 و پایین تر استفاده می کنند را کنترل کرده و اطلاعات آنها را ریست کند. البته گوگل برای اینکه کمی وجهه خود را بهبود دهد اعلام کرده این اتفاق ممکن است تنها برای گوشی هایی رخ دهد که از پترن (الگوهای کشیدنی) به عنوان قفل دستگاه استفاده کرده و دارای ورژن های پایین اندروید باشند. همچنین گوگل عنوان کرده اکثر دستگاه های اندرویدی که از نسخه های 5 و بالاتر استفاده می کنند به دلیل آنکه قابلیت full-disk encryption در آنها به صورت پیش فرض فعال است مانع از بروز چنین اتفاقی می شوند. البته نکته اینجاست که حتی اگر دستگاه شما دارای اندروید 5 و بالاتر هم باشد، اگر کمپانی تولید کننده این گزینه را روی دستگاه شما فعال نکرده باشد باز هم در معرض خطر قرار دارید و به این ترتیب گوشی های مورد نظر بیش از 74 درصد دستگاه های اندرویدی را تشکیل خواهند داد.

ویژگی full-disk encryption از یک کلید برای تمام داده هایی که روی دیسک ذخیره می شوند استفاده می کند و این داده ها می بایست از طریق این کلید تائید شده و پیش از آنکه داده ها ویرایش شوند رمز آنها بازگشایی شود. خوشبختانه در اندروید 6 این ویژگی در همه دستگاه ها به صورت پیش فرض فعال است و به این ترتیب سطح ایمنی دستگاه هایی که از اندروید 6 استفاده می کنند به کمک full-disk encryption و همچنین سنسور اثر انگشت به مراتب بالاتر از سایر دستگاه ها خواهد بود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید