هشدار جدی برای اداره کلان شهرهای “افغانستان”

0

خبرگزاری میزان – در سال‌های گذشته اقدامات اساسی مانند مقاوم‌سازی تمام سازه‌های شهری در برابر زلزله صورت نگرفته و پیش‌بینی می‌شود در صورت وقوع زلزله در کلان‌شهرهایی همچون کابل، یک بحران ملی به وجود بیاید و شهروندان زیادی جان خود را از دست بدهند.

هشدار جدی برای اداره کلان شهرهای به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “حامد حیدری” خبرنگار و مسئول بخش مطبوعاتی اداره توسعه سازمان ملل در افغانستان در یادداشتی اختصاصی که در اختیار خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس قرار داده، نوشته است: زمین لرزه 7.7ریشتری در افغانستان هشداری است که باید جدی گرفته شود.
 
در این یادداشت آمده است: بعد از ظهر روز دوشنبه زمین لرزه‌ای7.7 ریشتری که مرکز آن منطقه کوهستانی هندوکش افغانستان بود، شهرهای بزرگ افغانستان و کشور هند و پاکستان را تکان داد و خسارات و تلفاتی را نیز برجای گذاشت.
 
گرچه تاکنون ارقام دقیق از خسارات و تلفات به جامانده از این زمین لرزه در دست نیست اما گزارش‌های اولیه حکایت از تلفات وخسارات جدی در افغانستان و پاکستان دارد.
 
شدت این زمین لرزه در شهرهای بزرگ افغانستان مانند «کابل» نیز به گونه‌ای جدی حس شد و اکثر ساختمان‌های نوساز و غیرمعیاری ترک برداشته است.
 
این مسئله یک هشدار جدی برای اداره کابل به شمار می‌رود و باید بحران زلزله در کلان‌شهرها به ویژه کابل را جدی گرفت.
 
اما متاسفانه در افغانستان برای مقابله با این پدیده آمادگی لازم وجود ندارد. در حالی‌که افغانستان از لحاظ جغرافیایی روی فعال‌‌ترین و زلزله ‌خیز‌ترین مناطق جهان قرار دارد اما مدیران ارشد کشور از این واقعیت مهم چشم‌پوشی می‌‌کنند.
 
افغانستان همه ساله به طور مکرر با وقوع سوانح طبیعی، مواجه بوده است و این حوادث طبیعی هرچند سال یک بار ویرانی‌های انسـانی و مالی بسیاری به بار آورده است.
 
با توجه با واقعیت‌های حوادث طبیعی می‌توان نتیجه گرفت که بیشتر مناطق افغانستان دارای خطر نسبی متوسط و بالای وقوع زمین لرزه هستند.
 
رشد سریع جمعیت درافغانستان در 3 دهه گذشته و مهاجرت بسیاری از روستاییان به شهرها، باعث توسعه بی‌رویه و گاه ناهمگون شهرسازی بر خلاف اصول و استانداردهای جهانی در افغانستان شده است.
 
عدم تناسب بافت ساختمان‌ها با شرایط ساختگاهی، متناسب نبودن خدمات زیربنایی شهری با تراکم جمعیت در بخش‌های گوناگون شهرها و گسترش فیزیکی شهر بدون توجه به خطرهای ناشی از زلزله از جمله مشکلاتی ا‌ست که همواره مسئولان دولتی آن را نادیده گرفته‌اند.
 
بنابراین زمین لرزه روز دوشنبه یک هشدار جدی برای دولتمردان افغانستان بود و نادیده گرفتن و چشم پوشی از این زمین لرزه پیامدهای فاجعه ‌باری را در پی خواهد داشت.
 
در این بین ورود بسیاری از سرمایه‌داران و دلالان تجاری به بازار ساخت و ساز در افغانستان و تلاش آن‌ها برای سود حداکثری از ساختمان‌سازی نیز باعث شده تا وضعیت ساختمان‌ها و مقاومت آن‌ها در برابر زلزله زیر سئوال برود.
 
علاوه بر این، فروش تراکم نیز که بدون توجه به ظرفیت پذیرش جمعیت در افغانستان صورت می‌گیرد، مشکل نامتناسب بودن میزان جمعیت با میزان خدمات شهری را تشدید می‌کند و بر وخامت اوضاع از لحاظ خدمت رسانی اضطراری پس از زلزله احتمالی می‌افزاید.
 
در سال‌های گذشته اقدامات اساسی مانند مقاوم‌سازی تمام سازه‌های شهری در برابر زلزله صورت نگرفته و پیش‌بینی می‌شود در صورت وقوع زلزله در کلان‌شهرهایی همچون کابل، یک بحران ملی به وجود بیاید و شهروندان زیادی جان خود را از دست بدهند.
 
در نتیجه مقاوم‌سازی ساختمان و سازه‌های شهری، مهم‌ترین اقدامی است که می‌تواند میزان خسارات و تلفات زلزله را به حداقل ممکن برساند.
 
اما به موازات تحقق این مهم، اقدامات دیگری مانند اطلاع‌رسانی به شهروندان و آموزش رفتار صحیح هنگام وقوع زلزله، هماهنگی دستگاه‌ها و نهادها و همچنین نیروهای امدادی وغیره نیز می‌تواند در کاهش خسارات زلزله نقش مهمی داشته باشد.
 
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید